Araba sevdalılarına özel!

Adblue Uyarısından Sonra Kaç Km Gider

0 8

Adblue uyarısından sonra kaç km gider? Adblue dizel ve SCR sistemine sahip araçlarda kullanılan bir tür çözeltidir. Amacı ise egzozdan çevreye saçılan zararlı azot gazlarını ayrıştırmaktır. Böylece gazların çevreye verdiği zarar çok daha düşük olmaktadır. Bunun yanında çözeltinin araca da katkıları olduğu söylenmektedir. Peki, Adblue uyarısından sonra kaç km gider? İşte detaylar!

Aracın performansını yükselttiği ve yakıt tasarrufu sağladığı yetkililer tarafından bildirilmektedir. Bazı sürücüler bu sistemi devre dışı bırakmakta ya da yerine farklı sıvılar doldurmaya çalışmaktadır. Çünkü bu sıvının pahalı olduğunu ve araca fazla katkı yapmadığını iddia etmektedirler.

Fakat Adblue araca eklenmiş bir sistem olduğundan ve doğrudan aracın çalışmasını etkilediği için bu tarz işlemlerin yapılmaması gereklidir. Çünkü bu işlemler sistem zarar verip yüksek tamir bedelleri oluşmasına yol açabilmektedir. Adblue sisteminin bulunduğu araçların sahipleri isterlerse taksitli olarak ya da büyük litrelerde alarak uygun fiyatlı Adblue alabilirler. Araçlarda ki tüketimi çok yüksek olmadığı için bu şekilde aldığınızda uzun süreler gidecektir. 1000 litre dizele yaklaşık 40 litre Adblue gitmektedir.

Eğer aracınızda Adblue bitiyor uyarısı çıkıyorsa korkmanıza gerek yok. Çünkü depoda kalan miktar sizi 2.000 kilometre daha götürebilir. Eğer ışık sarı renge dönmüşse deponun iyice azaldığını anlayabilişiniz. O noktadan sonra en fazla 1.000 kilometre daha gidebilirsiniz. Birçok araçta Adblue ışığı yandıktan sonra deponun ne kadar kilometre yeteceği yol bilgisayarına düşmektedir. İsterseniz yol bilgisayarından da mesafe kontrolü yapabilirsiniz. Eğer ışık kırmızıya döndüyse bu durumda depo tamamen boşalmış demektir. Bu noktadan sonra aracı stop ettirirseniz Adblue deposunu doldurana kadar aracınız çalışmayacaktır.

Adblue uyarısından sonra kaç km gider?

İçerik Tablosu

Adblue Kaç Km Gider

SCR sistemine sahip araçları kullanan sürücüler genelde Adblue deposu boşalmadan doldurmayı tavsiye etmektedir. Ayrıca imkân varsa bir bidon Adblue bulundurmakta sürprizlere karşı hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır. Eğer aracınızda 5 litre kadar Adblue bulundurursanız bu sizi acil durumlarda idare edecektir. Özellikle uzun yola çıkıyorsanız kötü bir durumla karşılaşmamak için deponuz tam dolu halde çıkmanızı öneririz. Aracın marka ve modeline göre değişiklik göstermekle birlikte dolu depo ile araç 15.000 kilometre civarında gidecektir.

Aracınızın bir depo ile ne kadar gideceği ile ilgili en doğru bilgi kullanım kılavuzunda yer almaktadır. Buna göre hesaplama yaparsanız sıkıntısız bir yolculuk geçirebilirsiniz. Eğer aracınızın Adblue tankı sıfırlanırsa bu durumda aracınızın yavaş yavaş güçten düştüğünü fark edersiniz. Çünkü Adblue olmadan yeterince püskürtme olmayacaktır. Ayrıca Adblue’nun tükenmesiyle birlikte sistemde ki zararlı gaz miktarı artmaya başlayacaktır. SCR sistemi bu konuda oldukça hassastır. Bu durumun devam etmesi sisteme zarar vermeye başlar.

Öncelikle araçta ki katalizör zarar görür. Daha sonra filtrelerden geçen sıvı olmadığından dolayı filtreler kurumaya ve hasar almaya başlar. En sonunda sistemin tamamen arıza vermemesi için araç stop eder. Bu noktadan sonra kontağı çevirseniz de aracınız çalışmaz. Servise götürüp aracınızı tamir ettirmeniz gerekir. Bu noktada söylememiz gereken özellikle filtreler tamamen kullanılamaz hale gelmişse büyük maliyetlere hazırlıklı olmanızdır. Sistemin tamiri ithal parçalar kullanılacaksa haftalar alabilir.

Adblue Kaç Km Gider

Adblue Uyarısında Ne Yapmak Gerekir?

Araçların çevreye verdiği zararı azaltan Adblue bitmeye başladığında ön panelde uyarı çıkmaktadır. Bu durumda yanan ikaz ışığının hangi renkte olduğuna dikkat etmek gereklidir. Eğer sarı ışık yanıyorsa uzun süre daha aracınız idare edecektir. Panik yapmadan araca Adblue doldurabileceğiniz bir satış noktası aramalısınız. Eğer ışık kırmızı ise bu durumda Adblue bitmek üzeredir. Aracınızın zarar görmemesi için Adblue doldurabileceğiniz en yakın noktayı seçmeniz gereklidir. Yola çıkmadan önce özellikle uzun yollarda Adblue alabileceğiniz noktaları tespit etmek yararlı olacaktır.

Rotanızı buna göre seçerseniz sorunsuz bir seyahat geçirebilirsiniz. Fakat Adblue ışığı ile birlikte tamir ikaz ışığı da yanıyorsa bu sistemde sorun olduğu anlamına gelir. Adblue sistemi bu sebeplerden bozulmuş olabilir

  • Adblue ile dizel karışması
  • Sıvının kirlenmesi
  • Depoya kalitesiz sıvı doldurulması
  • Adblue deposunda sızıntı olması
  • Depoya yabancı sıvı konulması

Bunların hepsi ciddi durumlar olduğundan en yakın servise gitmek en doğru seçim olacaktır. Aracı arızalı şekilde çalıştırmak parçalara zarar verecektir. Özellikle bir Adblue sızıntısı varsa sıvı üzerinde biriktiği noktaların aşınmasına sebep olacaktır. Hızlıca temizlenmesi gereklidir. Depo bir nedenden delinmişse sıvı hızlıca biteceğinden aracı durdurup çekici çağırmakta bir seçenek olarak değerlendirilmelidir. Böylece Adblue uyarısından sonra kaç km gider? Sorusuna detaylarıyla yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.