Araba sevdalılarına özel!

Fiat Egea Lastik Basıncı Kaç Olmalı?

0 312

Fiat Egea lastik basıncı kaç olmalı? Araç sürücülerinin sorunsuz bir şekilde yollarına devam edebilmeleri için araçları konusunda bazı bilgilere sahip olması gerekmektedir. Eğer sürücüler bu bilgilere sahip olmaz ve yola çıkmadan önce aracını kontrol etmezse sürüş esnasında kazalar bile olabilir. Böyle kötü durumların yaşanmaması için bakılması gereken noktalardan birisi de lastik basıncıdır. Lastiğin basıncını kontrol etmek basit bir işlem gibi görülebilir. Fakat oldukça önemlidir.

Lastiğin basıncı düşükse öncelikle lastiğe yabancı bir cisim batmış olabilir. Lastik hava kaçırıyor olabilir. Araca binmeden önce lastik basıncını kontrol eder ve lastik basıncının düşük olduğunu fark ederseniz dikkatli şekilde lastiği incelemenizi öneririz. Çünkü lastik yolda tamamen sönerse aracı hareket ettiremezsiniz.

Aracı güvenli bir yere çekip lastiği değişmeniz ya da yol yardımını aramanız gerekebilir. Her aracın hatta her modelin lastik basıncı birbirinden farklı olmaktadır. Çünkü her aracın ağırlığı birbirinden farklıdır. Peki, Fiat Egea lastik basıncı kaç olmalı? Fiat markasının araçlarının lastik basıncı kaç olmalıdır diyen sürücüler için;

  • Ön lastik basıncı aracın üstünde yük olmadan 33 bas olmalıdır
  • Aracın ön lastik basıncı üstünde yük olduğu taktirde 38 bar civarında olmalı az olmamalıdır
  • Arka lastiğin basıncı üzerinde yük yokken 31 bar civarında olmalıdır
  • Arka lastik araç üzerinde yük varsa 36 bar civarında olmalıdır.
Fiat Egea lastik basıncı kaç olmalı

Egea Urban Lastik Basıncı

Ülkemizde Egea marka araçlara sıkça rastlamak mümkündür. Genelde bu araç markası şehir içinde kullanılmaktadır. Birçok ilde bu markanın araçlarının taksi olarak kullanıldığı da görülmektedir. Araçta 4 adet lastik bir adette yedek lastik bulunmaktadır. Belirli aralıklarda bu lastiklerin hepsinin basıncı kontrol edilmelidir. Sürücüler araca her bindiklerinde mutlaka göz kontrolü ile lastikleri hızlıca kontrol etmelidir. Herhangi bir aksilik olduğuna dair görüntü varsa bu noktada lastiklerin basıncı ölçülmelidir.

Lastiklerin basıncını ölçmek için uygun fiyatlı bir basınç ölçer alabilirsiniz. Ayrıca günümüzde oldukça teknolojik ve pratik ölçüm cihazları da bulunmaktadır. Bu cihazların 4 adet sensörü bulunmaktadır. Bu sensörler kablosuz sinyal gönderebilmektedir. Aracın lastiklerinin supaplarına takılır. Bu noktalardan basınç bilgisini otomatik olarak alır.

YouTube video

Daha sonra üzerinde basınç bilgisinin okunabileceği bir ekran olan cihaza gönderir. İstediğiniz zaman bir tuşla cihaz üstünden tekerlerin basıncını okuma şansınız olur. Bunun haricinde lastiklere hava aktarmak için kullanılan cihazlarda otomatik olarak ölçüm yapabilmektedir. Tek yapmanız gereken hava basmaya yarayan kısmı lastik supabına takmaktır.

Eğer lastik basıncınız düşükse yine bu makinelerden doldurabilirsiniz. Genelde bu araçlar otomatik çalışmakta ve standart bir basınca gelene kadar lastiğe hava göndermektedir. Eğer elle müdahale etmeniz gerekirse bu durumda da ön lastikleri 30 ile 40 bar arasına arka lastikleri ise 30 ila 38 bar arasına getirmeniz yeterli olacaktır. Fiat Egea lastik basıncı kaç olmalı? Sorusuna yanıt verirken, lastik basıncına dikkat etmek gerekmektedir.

Egea Urban Lastik Basıncı

Lastik Basıncı Neden Önemlidir

Lastikler araç ile yol arasında bağ kurmaya yarar. Aracın bütün yükünü çekerler. Eğer karayolları üzerinde ki kazaları incelerseniz birçoğunun sebebinin lastiklerin zemini kavramaması, zeminde kayması ve aracın geç tepki vermesine neden olması gibi sorunlar olduğunu görebilirsiniz. Lastikler gerekli basınç aralıklarında olmazlarsa;

  • Fren mesafesi uzar
  • Manevra kabiliyeti azalır
  • Aracı yönlendirmek zorlaşır

Bu nedenle aracın lastiklerine gereken önemi göstermeniz gereklidir. Eğer konu hakkında yeterince bilginiz yoksa mutlaka servislerden yardım isteyin. Sadece lastiklerinizin değil zaman zaman aracın rot ayarının da sorunsuz olup olmadığını kontrol ettirin. Lastiklerinizin basıncını ölçmeden önce biraz dinlendirin özellikle yaz aylarında tekerler ısınacaktır. İçinde ki hava da haliyle ısındığından basınç ölçümlerinde sonuç hatalı çıkacaktır.

Aracın bir yöne çektiğini hissederseniz, teker bölümlerinden gelen bir uğultu duyarsanız mutlaka tekerlerinizi dikkatli bir biçimde kontrol edin. Müsait bir zamanda da servise gidip bu durumu incelemelerini isteyin. Bu işaretler lastikte bir sorun olduğunun işaretleridir. Kış lastikleri ile yaz lastiklerinin basınçları ve yapıları birbirinden farklıdır. Bu nedenle mutlaka mevsimine göre lastik kullanın. Eğer yapamıyorsanız dört mevsim lastikler kullanmaya özen gösterin. Son olarak aracınızın hız ve ağırlık sınırlarını aşmayın. Bu durumlar lastikleri zorlayacak ve sizi riskli bir durum içine sokacaktır. Böylece, Fiat Egea lastik basıncı kaç olmalı? Sorusuna yanıt verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.