Araba sevdalılarına özel!

Isofix Oto Koltuğu Nedir?

0 2

Isofix oto koltuğu nedir? Çocukların araç içinde güvenle seyahat edebilmesi için çocuk koltukları kullanılması şarttır. Fakat çocuk koltuklarının da araca bağlanması için özel yöntemler gereklidir. Aracın emniyet kemerleri ile tutturulan koltuklar olası kazalarda yeteri kadar sabit kalamamaktadır. Bu nedenle bulunmuş olan Isofix sistemi araç koltuğunun konumuna kolayca tutturulmasını sağlayan bir sistemdir. İlk olarak bir araç alt bağlantı standartı şeklinde 99 yılında yayınlanmıştır. Daha 2004 yılında bu standart ’ın ikinci kısmı da yayınlanmış ve artık Isofix güvenlik standartı olarak anılmaya başlanmıştır.

İlerleyen yıllarda UNECE komisyonu tarafından bu güvenlik standardının araçlara eklenmesi teklif edilmiş ve komisyon üyeleri tarafından kabul edilmiştir. 2013 yılının şubat ayından itibaren üretilen tüm araçların arka koltuğuna Isofix bağlantı noktaları eklenmeye başlamıştır. Ailelerde bu noktalara tutturulabilen Isofix uyumlu araç koltukları alıp çocuklarını güvenle taşımaya başlamıştır. Bağlantının en iç rahatlatıcı kısmı ulusal standartlara sahip olmasıdır. Yani her marka kendi yorumunu katmadan belirli parametrelere göre bu bağlantı noktalarını yapmalı ve araçlarına konumlandırılmalıdır.

Aileler Isofix tercih ettiği sürece marka ve model fark etmeksizin çocuklarının güvende olacağından emin olabilirler. Genelde bu bağlantı sistemine sahip koltuklar çok daha konforlu olmaktadır. Bu sayede çocuklar uzun seyahatlerde de kendi alanlarında rahat vakit geçirmektedirler. Ayrıca bu bağlantı sisteminde takıp çıkarma işlemi de oldukça kolay hale gelmiştir. İki yada üç basit hamleyle sürücü istediği zaman koltuğu araca ekleyebilir ve çıkarabilir. Peki, Isofix oto koltuğu nedir? Dahası bebek koltuğu için Isofix nedir? İşte detaylar!

Bebek Oto Koltuğunda Isofix Ne İşe Yarar
Bebek Oto Koltuğu Isofix Nedir

Bebek Oto Koltuğu Isofix Nedir

Araç içinde seyahatin güvenli hale getirilmesi için markalar her geçen gün yeni bir özellik getirmektedir. Kimi markalar ekstra hava yastıkları ekleyerek kabin içinde ki kimselerin alabileceği hasarı azaltmaya çalışmaktadır. Kimi markalar ise tampon gibi çarpışmada ilk darbeyi alacak noktalara süspansiyonlar ekleyerek gelen darbenin kabine ulaşmadan emilmesini sağlamaktadır. Bunun yanında araçta ki çocukların güvenliği ile ilgili de ekstra önlemler almak şarttır. Çünkü çocuklar yetişkinler için getirilen güvenlik önleminden yararlanamamaktadır.

Bu nedenle ilk olarak ülkeler çocukların belirli bir boy ve kiloya ulaşana kadar çocuk koltuğunda oturmasını zorunlu hale getirmiştir. Fakat zamanla görülmüştür ki kaza anlarında çocuk koltuğu yeterince stabil değildir. Kazalar incelendiğinde doğru şekilde konumlandırılmamış koltukların olduğu görülmüştür. Yani bu koltuklarda bütün sorumluluk takan kişidedir ve hata payı oldukça yüksektir. Bu nedenle Isofix bağlantı sisteminin gelmesi adeta şart haline gelmiştir.

YouTube video
Isofix oto koltuğu nedir

Isofix sisteminin birçok yararı bulunmaktadır. Bunlar;

  • Arka koltuklar ile uyumludur.
  • Montaj hatasına yer vermez.
  • Güvenlik testlerinden aldığı notlar oldukça yüksektir.
  • Kaza sırasında oluşan baskıyı büyük ölçüde azaltır.
  • Kolay montaj imkânı sunar.

Sunduğu tüm bu avantajlar nedeniyle Isofix bağlantılı koltuklar artık neredeyse diğer çocuk koltuğu çeşitlerini geride bırakmıştır.  Ailelerin ilk tercihi bu bağlantı sistemi olmaktadır.

Bebek Oto Koltuğunda Isofix Ne İşe Yarar

Bebek Oto Koltuğunda Isofix Ne İşe Yarar

Isofix sisteminde metalden yapılmış olan sabitleme noktaları bulunur. Bunlar arka koltukta rahatsızlık vermemesi için gömülü şekildedir. Koltuk takılacağı zaman öncelikle bağlantı noktaları dışarı çekilmelidir. Genelde bağlantı noktaları sarı renktedir. Bu noktalar dışarı çekildikten sonra tek yapılması gereken koltuğu üstüne oturtmaktır. Eğer koltuk sağlıklı bir şekilde bağlantı noktalarına oturursa tık sesi gelecektir. Bu sesin gelmediği noktada koltuk çıkarılmalı ve yeniden takılmalıdır.

Bazı araçlarda Isofix bağlantısından sonra gösterge panelinde yanan bir ikaz ışığı bulunmaktadır. Bu araçlarda bağlantının doğru şekilde yapılıp yapılmadığı bu gösterge ışığı üzerinde de anlaşılabilir. Isofix sisteminin bu şekilde basit kurulumu sayesinde çocuklu aileler zamandan tasarruf edebilmektedir. Isofix sistemine sahip birçok farklı koltuk çeşidinin olması da ailelere ihtiyaçlarına yönelik seçim yapma şansı da verir. Farklı kilo ve boyda ki çocuklar için Isofix sistemine sahip birbirinden farklı ürünler bulunmaktadır.

Bebek Oto Koltuğu Nedir

Aileler isterlerse üzerinde Isofix bağlantısının yanında farklı bağlantılarında bulunduğu koltukları seçebilirler. Her ne kadar Isofix bağlantısı güvenlik için yeterli olsa da üzerinde ip benzeri parçaların olduğu modellerde mevcuttur. Koltuğa birkaç noktada tutturulabilen bu modeller çok daha fazla güvenlik sunmaktadır. Eğer çocuk koltuğu devamlı olarak çıkarılıp takılmayacaksa bu modeller seçilebilir. Ama basit ve hızlı modeller isteyen kimseler sadece Isofix bağlantısı olan bir model seçerek de çocuklarının güvenliğini sağlayabilirler. Böylece Isofix oto koltuğu nedir? Sorusuna detaylarıyla yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.