Araba sevdalılarına özel!

Kıbrıstan Araba Almak

0 42

Kıbrıstan Araba Almak – Kuzey Kıbrıs’ta, özellikle halkın büyük bir çoğunluğunun özel araç kullanması ve toplu taşımanın pek fazla tercih edilmemesi sebebiyle sürekli olarak hareketli bir araç piyasası bulunmaktadır.  Genellikle bir hanede 2 araç birden bulunduğu için araç piyasası da bu çok sayıda araç olması sebebiyle oldukça hareketli aynı zamanda da uygun olmaktadır.

YouTube video

Özellikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Kıbrıs’taki araç piyasasını ve araba fiyatlarını gördükten sonra Kıbrıstan araba almak istemektedir. Özellikle uygun araç fiyatlarından yararlanmak için Kıbrıs’ta araba almak ve bu aracı ülkemiz getirmek isteyen kişiler bulunmakta ancak bu sanıldığı kadar kolay olmamaktadır.

Kıbrıs’ta Araba Fiyatları

Kıbrıs’ta araba fiyatları oldukça uygundur ve bunun en önemli sebebi, araba alırken bu ülkede ÖTV vergisi ödenmemesidir.  Bunun yanı sıra distribütör olmadan da bireysel bir şekilde ülkeye çeşitli araçların getirtilebilmesi sayesinde, Kıbrıs’ta pek çok çeşitli araç bulunabilmekte ve bu araçlar da tercih edilebilmektedir.

Bu denli hareketli bir piyasa olması ve ÖTV vergisinin bulunmaması, İngiliz Sterlini ile alım satımı yapılan bu araçların ülkemize nazaran çok çok uygun fiyatlarla satın alınabilmesini sağlamaktadır. Özellikle Kıbrıs’ta araç ilanlarının yayınlandığı çeşitli internet sitelerinde yüksek modellerdeki araçların 2. El fiyatları, oldukça makul ve uygun olurken, Kıbrıs’a okumak için veya askerlik için giden Türk vatandaşları da bu sebeple Kıbrıs’ta araba satın almak istemektedir.

Kıbrıs’ta araba fiyatları 2022 yılında bazı meşhur araba markaları ve modelleri örnek verilecek olursa şöyledir;

  • 2022 Model Audi Q7 fiyatı: Yaklaşık 200.000 Sterlin
  • 2015 Model BMW F10 M5 fiyatı: Yaklaşık 60.000 Sterlin
  • 2018 Model MERCEDES-BENZ E220d AMG PREMİUM PLUS fiyatı: Yaklaşık 33.000 Sterlin
İlgini Çekebilir  Ford Mondeo 2023 Fiyat Listesi

Kıbrıstan Araba Satın Alıp Türkiye’ye Getirmek

Kıbrıs’tan araba alıp Türkiye’ye getirmek pek çok Türkiye vatandaşının hayali olsa da, öncelikle bunun için çeşitli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.  Öncelikle Kıbrıs’tan araç getirmek isteyen vatandaşlarımızın Kıbrıs’ta oturma ve çalışma iznine sahip olması gerekmektedir.

Satın aldığınız aracın son 6 ay içerisinde yani daha yeni bu ülkeye getirilmemiş olması halinde çalışma ve oturma iznine sahip vatandaşlarımız arabalarını Türkiye’ye getirmek için işlemlere başlayabilmektedir.

Kıbrıs’tan Türkiye’ye araç getirebilmek için Kıbrıs’ta bu konu için çeşitli işlemler yapmanız gerekmekte ve bu işlemlerin ardından gemi ile aracınızı ülkemize getirebilmeniz mümkün olmaktadır. Ancak özellikle Kıbrıs’ta trafik sağdan aktığı için araçların direksiyonu da sağ tarafta olmakta ve bu durumda kişiler Türkiye’de bu araçları kullanamamaktadır.

Bir diğer önemli husus ise her ne kadar bu araç ülkemize getirilebilse de yalnızca belirli bir süre boyunca ülkemizde kalabilmekte ve aynı zamanda yabancı plaka olduğu için herhangi bir satım işlemi gerçekleştirilememektedir.

Kıbrıstan Gelen Araç Türkiye’de Ne Kadar Kalabilir?

Kıbrıs’tan gelen araç Türkiye’de ne kadar kalabilir? Sorusuna yanıt olarak; Kıbrıs’tan satın alınan ve ardından getirebilmek için tüm işlemleri yapılan araçlar, Türkiye’de yalnızca 2 yıl boyunca kalabilmekte, bu sürenin aşılması durumunda para cezası ödenerek bu araç Kıbrıs’a gönderilmektedir.

Bu nedenle her 2 yılda bir bu aracın 6 aylık bir süre boyunca Kıbrıs’ta kalmasını sağlamanız ve ardından tekrardan getirerek 2 yıl daha kullanmanız gerekmektedir. Aynı zamanda bu araç ülkemizde kiralanamamakta ve satılamamaktadır.

Kıbrıs’tan Araba Alma Şartları

Kıbrıs’tan araba almak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Kıbrıs’tan araba alma şartları pek çok kişi tarafından merak edilirken öncelikle ilk şart, kişilerin çalışma ve oturma iznine sahip olmasıdır.

İlgini Çekebilir  Plaka Değiştirme Ücreti 2023

Bunun yanı sıra 1 yıl içerisinde en az 185 gün Kıbrıs’ta kalmış olan kişiler Kıbrıs’ta araç satın alabilmektedir.  Bunları karşılayan kişiler, araç almak için satıcıyla birlikte muhtara giderek devir işlemi yaptırmalı ve ardından devir harcı yatırmalıdır. Bu işlem ile koçan yani ruhsat alınabilmekte ve salon tipi araç alınabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.