Araba sevdalılarına özel!

LPG 100 Km’de Ne Kadar Yakar

0 3

LPG 100 km’de ne kadar yakar? LPG yakıt tüketimi her zaman merak edilen konuların başında yer alıyor! Benzin fiyatlarının artmasından sonra elektrikli veya LPG’li gibi alternatif yakıtlar kullanan araçlara olan ilgi artmaya başladı. Özellikle fabrika çıkışlı LPG’li modellerden sonra sürücülerin LPG’li araçlara ilgisi arttı. Çünkü sonradan LPG takılan modellerin performans düşüşü olabiliyor. Yetkili firmalara LPG dönüşüm işlemi yaptırılmazsa tehlikeli durumlar ortaya çıkabiliyor. Fabrika çıkışlı modellerde ise tüm bu sorunlar bertaraf ediliyor.

Benzinli araçlardan LPG’li araçlara geçen sürücüler yarı yarıya kar elde edebildiklerini belirtiyorlar. Eğer benzinli araçlar ile LPG’li araçlar arasında bir kıyas yapmaya kalkarsanız LPG’li araçların çok daha fazla yakıt tükettiğini görebilirsiniz.  Örneğin benzinli bir araç 100 kilometrede 10 litre tüketiyorsa LPG’li bir araç kullanım şekline göre 14 litre tüketebilir. Ama bu durum sürücüleri yanıltmamalıdır. LPG çok tüketse dahi benzinle aralarında ki fiyat farkı yüksek olduğundan sürücüler her türlü kara geçmektedir. 

YouTube video

Tabi ki sürücülerin sürdükleri araca ve LPG sisteminin sonradan takılıp takılmadığına göre de yakıt tüketiminde farklılıklar olmaktadır. Genelde aracın yaşlı olması çok daha fazla yakıt tüketimine sebep olabilmektedir. Özellikle sonradan yaşlı bir araca LPG sistemi takılmışsa kullanıcılar performans düşük olacağı için daha fazla gaza basacaktır.

Haliyle yakıt tüketimi de bu oranda yükselmeye başlayacaktır. Yine motorun yorgun olması ateşleme sisteminin ömrünü doldurmaya yakın olması gibi sebeplerde aracın yakıt tüketimini artıracaktır. Eğer sürücüler daha genç araçlarda LPG kullanırlarsa tüketimlerinin nispeten azaldığını görebilirler.  LPG yakıt tüketimi konusunda bazı yapabileceklerimiz de bulunmuyor değil! Peki, LPG 100 km’de ne kadar yakar? İşte detaylar!

LPG 100 km’de ne kadar yakar

İçerik Tablosu

LPG Yakıt Tüketimi Nasıl Düşer?

Aracında LPG sistemi olan sürücüler tüketimi düşürmek için bazı yöntemler izleyebilirler. Bunlar

  • Aracı sabit devirde kullanmak.
  • Aniden hızlanmamak
  • Sık sık fren yapmamak
  • 1 dakikadan fazla durulacağı zaman aracı stop ettirmek
  • Aracı uzun süre rölantide çalıştırmamak
  • Kaliteli LPG kullanmak
  • Sıcak havalarda depoyu tam doldurmamak
  • Serin havalarda depoyu tam doldurmak
  • Periyodik bakımları aksatmamak

Yukarıda saydığımız yöntemler LPG’li araç kullanan sürücüler tarafından tavsiye edilmektedir. Sürücüler aracı kullanma biçimini bitirdikten sonra çok daha kar elde ettiklerini belirtmişlerdir. Bazı sürücüler aracın karını hesaplayabilmek için telefon uygulamaları kullanmaktadır. Fakat siz hesaplamak için öncelikle aracın kilometre sayacını sıfırlayın. Ne kadar litre benzininiz olduğuna bakın. Belirli bir kilometre yolu kendi sürüş sitilinizle gidip ne kadar yakıt harcadığınızı kaydedin. Daha sona aynı yolu tavsiyelerimize uyarak gidin.

Eğer sürücülerin iddia ettiği gibi aracınız çok daha az yakıt harcamışsa sürüş stilinizi değiştirme zamanınız gelmiş demektir. Günümüz koşullarında ne yazık ki araçla seyahat etmek artık pahalı bir aktivite olma yolunda ilerliyor. Bu sebeple hem aracı doğru seçmek hem de doğru yakıt türünü kullanmak elzem hale gelmiştir. Sürücülerin araç alırken bu sebeple LPG’li ve daha ufak araçlara yönelmesini tavsiye ederiz. Böylece elde edecekleri kar daha da artacaktır. LPG yakıt tüketimi daha çok bütçe dostu seçeneklerden oluşuyor!

LPG Yakıt Tüketimi Nasıl Düşer?

LPG 100 Km’de Ne Kadar Yakar

Araçlarda yakıt tüketimi oldukça önemli olduğundan sürücüler LPG gibi alternatif yakıt türlerini kullanan araçların ne kadar yakıt tükettiğini aratmaya başladılar. Fakat LPG’li araçların ne kadar yakıt tükettiğine dair net bir şey söylemek mümkün değildir. Yakıt tüketimi araçtan, sürücünün aracı kullanımına kadar pek çok etmenden etkilenir. Fakat kabaca bir şey söylemek gerekirse 100 kilometrede LPG’li araç 120 litre kadar yakıt tüketecektir. Yani sürücünün ortalama tüketimi 100 lira ile 150 lira bandında olacaktır.

Eğer şehir içi kullanım için LPG’li bir araç arıyorsa sürücüler oldukça tasarruflu olacağından emin olabilirler. Aracı yüksek devirlere çıkarmadıkları ve sakin kullandıkları sürece yakıta ödeyecekleri günlük ücretler çok yüksek olmayacaktır. Uzun mesafelerde ise benzine kıyasla ödenecek olan yakıt masrafı yine düşük olacaktır. Fakat yol koşullarına, aracın ağırlığına ve bunun gibi birçok etmene göre karlılık oranları değişiklik gösterecektir.  Bu nedenle uzun yollar için net bir kardan söz etmek doğru olmayacaktır.

LPG 100 Km’de Ne Kadar Yakar

LPG’li araçların kullanımında sadece maddi bir kardan söz edilemez. LPG kullanımının birçok avantajı bulunmaktadır. Her şeyden önce LPG benzine göre çok daha çevrecidir. Yine benzine göre yakılması sırasında çok daha az is bırakır. Bu nedenle motorun içi daha az kirlenir. Bujiler çok daha az yıpranır. Haliyle aracın iç aksamları daha az yıpranır. Sürücüler bakım masrafları konusunda da kara geçecektir. Bu yazımızda detaylarıyla LPG yakıt tüketimi konusuna yer verdik! 100 kilometrede LPG’li araç 120 litre kadar yakıt tüketecektir. Yani sürücünün ortalama tüketimi 100 lira ile 150 lira bandında olacaktır. Bu yazımızda LPG 100 km’de ne kadar yakar? Sorusuna yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.