Araba sevdalılarına özel!

Map Sensörü Nedir?

0 99

Map sensörü nedir? Map kelimesi, motora emme yoluyla ne kadar emiş gücü yaratıldığını söyleyen belirli bir parça tipini belirtmek için kullanılır. Adını İngilizceden emiş gücünü ölçmesinden alan bir mutlak basınç sensörüdür. Bu kavram günümüzde motora ne kadar kuvvet uygulandığı hakkında bilgi sağlayan önemli bileşeni tanımlamaktadır.

Sistem günümüzde genel olarak MAP olarak adlandırılır ve genellikle bu şekilde kısaltılır. Vakumu algılayan kısım, algıladığı değere göre bir sinyal yaymaktadır. Peki, kavram olarak Map sensörü nedir? Map sensörü araçların düzgün olarak çalışması açısından son derece önemli bir işlevselliğe sahip durumdadır. Dolayısıyla map sensörü her açıdan ayrıcalıklı bir sistem döngüsüne sahip olmakla beraber mutlaka bakımı düzenli olarak yaptırılmalıdır.

YouTube video

Map sensörü günümüzde, ECU olarak da bilinen Motor Kontrol Ünitesinden gelen verilerle yakıt ve ateşleme sistemlerini ayarlar. Bunun nedeni, ECU’nun manifold basınç sensörünün başka bir adı olan ABPS’den veri almasıdır. ABPS, bir otomobilin motorunun diğer parçaların üzerindeki bir bölümündeki basıncı ölçer. Araç durdurulduğunda bu sensör özel bir iş yapmaz. Yalnızca motorun giriş sistemi içindeki basıncı izlemekle görevli bir sistem döngüsüne sahiptir.

Map sensörü nedir

Belirli bir basınç ayarını ölçtüğünde motor yükü ECU’ya geçer. Buradan böylelikle basınç ayarına göre ateşleme sistemine karar verilir. Bir aracın en önemli parçalarından biri, basıncı ölçerek motor yükündeki değişiklikleri gösteren MAP sensörüdür. Bu değişiklikler günümüzde motora ne zaman yakıt eklenmesi veya çıkarılması gerektiğini gösterir.

Map Sensörü Ne İşe Yarar?

Motor çalışırken, pistonların oluşturduğu hava girişi nedeniyle emme manifoldunda vakumlama hareketleri meydana gelir. Motor sistemi günümüzde çalışırken gaz kelebeği tamamen açıldığında bu vakum eninde sonunda sona erecektir. Emme manifoldunda ek basınç olmadığından motor rölanti vakumu güçlü bir seviyede çeker. Böylelikle motorun çevresindeki atmosfer basıncı, emme manifoldundaki basınçla dengelendiğinden bu olay meydana gelir. Motorun hareketi, mutlak basınç sensörünün emme manifoldu basıncındaki değişiklikleri algılamasına neden olur. Yakıt enjeksiyon zamanlamasını ve ateşleme zamanlamasını belirlemek için bu verileri kullanır.

Elektronik Kontrol Ünitesi veya ECU, ideal yanmayı belirlemek için MAP sensörü tarafından toplanan verileri kullanır. MAP sensörü arızalandığında, hava hızı motorun basıncıyla eşleşmez ve bu da ideal yanma eksikliğine yol açar. Sonuç olarak motor ağırlığı, motor devri ve yakıt oranı bu sensör tarafından belirlenir. Motor yükünü izlemek için önemli bir araç Manifold Mutlak Basınç sensörü veya MAP sensörüdür. Bu, manifold içindeki basıncı ölçen emme sisteminde bulunan elektronik bir bileşendir. MAP sensörünün çıkışı, daha sonra motor yükünü belirlemek için kullanılan manifolddaki basınçla doğru orantılıdır. Bu sinyalden gelen veriler motor bilgisayar sistemine aktarılmaktadır. Motor bilgisayarı bu bilgiyi yakıt miktarını zamanlamasını ayarlamak için kullanır.

Map Sensörü Ne İşe Yarar?

Map Sensörü Arıza Belirtileri

Arıza belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Bir araç rölantideyken hız veya ateşlemede düzensizlikler gözlemlenebilir. Alternatif olarak, rölanti arızası veya ateşleme gecikmesinden kaynaklananlar gibi düzensiz titreşimler gözlemlenebilir.
  • Araçlar, motor dengesizliği nedeniyle ani yavaşlama ve hızlanma yaşayabilir. Bu, motorun basınç dengesi bozulduğundan kontrol sorunlarına da neden olabilir.
  • Ateşleme mekanizmasında sistematik yanlış veriler girilebilir ve bu da kuru yakıt beslemesinin geç veya yanlış tutuşması gibi sorunlara yol açabilir.
  • Hatalı ateşleme ve yakıt dağıtım yöntemleri, performansın düşmesine ve daha yüksek yakıt kullanımına neden olabilir.
  • Yakıt enjeksiyon problemleri meydana geldiğinde bujiler hasar görür veya kirlenir.

Yukarıdaki maddelerden de anlaşılacağı üzere arızanın belirtileri oldukça geniş fonksiyonludur. Dolayısıyla kişiler kolaylıkla arızayı anlayabilirler.

Map Sensörü Arıza Belirtileri

Map Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde basınç sensörü ile ilgili bir sorunu teşhis ederken bir uzmandan yardım almak önemlidir. En önemli parçalardan biri olan MAP sensör kontrolü yetkili personel tarafından yapılmalıdır. Bunun nedeni, MAP kontrollerinin güvenilir bilgiye sahip biri tarafından yapılmasının çok önemli olmasıdır. Bir sorun ortaya çıkarsa ancak Mutlak Basınç Sensörünün arızalı olup olmadığından emin değilseniz, yardım için yetkili servise başvurabilirsiniz.

Daha yeni araçlar, emme manifolduna bağlı bir destek sistemi ile birlikte gelir. MAP olarak adlandırılan bu, arızaları teşhis etmek için destek sağlayan sisteme bağlı bir sondadır. Bir lastik hortum, soketi dışarıya, motorun emme manifolduna bağlanan bir bağlantı noktasına bağlar. Günümüzde bazı motor tasarımlarının soketi dışarıya kablolarla bağladığını gösterir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.