Araba sevdalılarına özel!

Renault Df652 Nedir, Hata Çözümü Nasıldır?

0 26

Renault Df652 nedir? Araca en çok zarar veren sorunlardan birisi ısınmadır. Araçların parçaları belirli bir sıcaklığa dayanacak malzemelerden üretilir. Yine ısınacak sistemler soğutucularla desteklenir. Isının kontrol altında tutulması için sensörler eklenir. Fakat yine de zamanla çeşitli arızalar gelişebilir ve araç ısınma problemi yaşayabilir. Isınma problemi ortaya çıkmasına neden olan egzoz gazı sıcaklık sensörünün arıza yapmasıdır.  Renault marka araçlarda bu sorun olduğunda Df652 şeklinde bir uyarı yol bilgisayarına düşer.

Bu sensör katalitik konvertör sisteminin çıkış kısmında yer almaktadır. Amacı ise çıkan egzoz gazlarının sıcaklığını ölçmektir. Çünkü buradan atılacak sıcak gazlar katalitik konvertör sisteminin zarar görmesine sebep olabilir. Katalitik konvertör sistemi kısaca gazları temizleyen bir sistemdir. Ayrıca sıcaklıktan dolayı atılan gazların yanmasının da önüne geçer. Bu sistem arıza yaparsa egzoz gazlar aracın içinde kalıp araca zarar verebilir. Kolayca takıp çıkarılabilen bu sistem zaman zaman temizlenmeli ve bakımı yapılmalıdır.

Katalitik konvertör sisteminin çıkışında ki sensör ise verileri ana işlemci birimine iletilir. Kontak açıkken sürekli olarak işlemciye bilgi göndermeye devam eder. Gelen bilgilere göre ECU ateşleme zamanlaması, kullanılacak olan yakıt miktarı gibi birçok unsurun kullanımını düzenler. Eğer sensörden gelen veriler ECU’da kayıtlı nominal değerler ile örtüşmüyorsa bu noktada DF652 arıza kodu görünür. Arızanın görünmesinin ardından önce sensör daha sonrada katalitik konvertör incelenir. Çünkü kirlenmiş olan katalitik konvertör sıcaklığın yükselmesine ve verilerin dengesizleşmesine sebep olmuş olabilir.

Renault Df652

Fluence Turbo Sıcaklık Sensörü Arızası

Turbo sıcaklık sensörü sistemin içine alınan havanın ne kadar sıcak olduğunu ölçer. Buradan gelen değere göre Turbo sisteminin basıncı ayarlanır. Eğer sıcaklık sensörü arızalanırsa endişelenmeye gerek yoktur. ECU sisteminin içinde nominal değerler kayıtlıdır. ECU bu değerlerden birini baz alarak turboyu çalıştırmaya devam eder. Sadece rastgele bir değer alındığı için araç sürücünün beklediği performansı vermeyebilir. Bunun dışında bir sorun yaşanmayacaktır. Turbo sistemleri oldukça dayanıklı şekilde tasarlanmaktadır.

Yaşanan arızalar genelde yaşlı araçlarda görülmektedir. Sensör eskiyebilmekte ya da kablolar zarar görebilmektedir.  Bunun haricinde sensör dış koşullardan etkilendiğinde bu durum ortaya çıkmaktadır. Emme manifoltunun hemen giriş kısmında bulunan boruda ucu hava hattına bakacak şekilde duran sensörü temizlemek genelde işe yaramaktadır. Eğer sistem bozulmuşsa araç aşağıda ki belirtileri gösterecektir.

  • Turbo beslemesi doğru şekilde yapılmaz
  • Turbo sistemine giren havanın basıncı düşer
  • Çekiş düşer
  • Motor devri azalır
  • Yakıt daha az püskürtülür
  • Egzoz gazı devridaim sistemi kapanır
  • Motor çok daha güçsüzmüş gibi gelir
  • Basınç yükselirse motorun korunması için çalışma düzeyi sınırlandırılır

Parçanın değişimi genelde hızlıca yapılmaktadır. İthal olarak gelen bir ürün olduğu için fiyatı sık sık değişiklik göstermektedir. Fakat fiyatı çok yüksek değildir. Ayrıca isteyen şoförler için yan sanayi ürünleri de bulunabilmektedir.  Peki, Renault Df652 nedir? Dahası hata çözümü nasıldır? İşte detaylar!

Fluence Turbo Sıcaklık Sensörü Arızası

Renault Df652 Hatası Çözümü

Renault kullanıcıları DF652 hatasını alıyorlarsa bunun anlamı işlemciye giden veriler tutarsız ya da veri akışı yok demektir. Bu noktada servise gidilmeden önce katalitik konvertör ’ün temizlenmesi yöntemi denenebilir. Ama sistemin arızalı olması aracın çalışmasını olumsuz etkileyeceğinden sürücülerin dikkatli olması şarttır. Eğer arıza kodu tekrarlanırsa hemen servise gitmeleri gerekir. İsterlerse servise doğrudan gidip ayrıca katalitik konvertörün temizlenmesini de isteyebilirler. Serviste araç öncelikle OBD cihazlarına bağlanarak hata kodu ve veriler taranır.

 ECU, sensör, iletim kabloları dikkatli bir şekilde incelenir. Sensör düzensiz veriler gönderiyorsa bunun değişimi gerçekleştirilir. Eğer araç sahibi isterse sensör yeniden kalibre edilip yerine takılabilir. Fakat çoğu servis bunun yanlış olduğunu düşünmektedir. Çünkü bu sistemler oldukça hassastır. Bir kere arıza verdikten sonra düzelmesi genellikle mümkün olmamaktadır. Yerine takılan sensör kısa sürelerde yeniden arıza verebileceğinden bu işlem güvenilmez bulunmaktadır. Sensörden sonra sıra kablolara gelir.

YouTube video

Sensör kadar kablolarda dış koşullardan etkilenebilmektedir. Ayrıca bu sistemde bir topraklama modülü de bulunmaktadır. Bu modülün bozulması da sensörü oldukça etkilemektedir. Kısa devre varsa ya da kablo arızalıysa bunlar tamir edilir. Eğer bu kısımlarda da sorun yoksa sorunlu olan sistemin beyni olan ECU’dur. Bu durumda ECU değiştirilir. Tekrar arıza kodu düşüp düşmeyeceği kontrol edilir. Eğer bir sorun yoksa sisteme düşmüş olan hata kodu silinir ve araç sahibine teslim edilir. Bu yazımızda Renault Df652 nedir? Sorusuna detaylarıyla yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.