Araba sevdalılarına özel!

En İyi 4 Mevsim Lastik Markaları

0 5

En iyi 4 mevsim lastik markaları hakkında merak ettiklerinizin tamamını bu yazımızda bulabilirsiniz. 4 mevsim lastiği denilen ürünler yüksek performans vadetmeyen ürünlerdir. Yani bir kışın bir kış lastiğinin performansını size sunamaz. Ama yaşadığınız konumun yaz ve kış şartları ağır geçmiyorsa kullanmayı tercih edebileceğiniz lastiklerdir. Aracını çok fazla kullanmayan kişiler genelde bu lastikleri tercih eder. Çünkü ekonomik bir çözümdür. Normalde sürücüler yazın ve kışın değişim için servislere gitmekte ve ücret ödemektedir. Bu lastikler değişim için para ödeme gerekliliğini ortadan kaldırır. 

Ayrıca normalde lastiklerinizi saklayacak uygun yeriniz olması gereklidir. 4 mevsim lastiklerde depolama sorunu da ortadan kalkmış olur. Ama uyarmalıyız ki bulunduğunuz konumda ki mevsim koşullarınız sert geçiyorsa bu lastiklere bel bağlamamalısınız. Mutlaka mevsimine uygun lastik kullanmalısınız. 4 mevsim lastik seçimlerinde son teknoloji kullanarak lastik üreten bilindik markalardan şaşmamanızı öneririz. Böylece aracınızdan yüksek performans almaya devam edebilirsiniz. Bu noktada sürücülere Pirelli, Goodyear, Michelin ve Goodyear markasının ürünlerini önerebiliriz. 

Bu markaların ürünleri sadece performans sunmakla kalmaz. Aynı zamanda kaliteli ürünlerdir. Kolay kolay aşınmaz. Sürücüler uzun yıllar sorunsuzca kullanabilir. Lastiklerin sırt tasarımı karlı yağmurlu ve kuru zeminde idare edilecek şekilde özel tarıma sahiptir. Konfor olarak da bilindik markaların ürünleri ortalamanın üstünde bir performansa sahiptir. Sürücüler araçla seyahatleri sırasında gürültüden çok şikayetçi olmayacaklardır. Ayrıca bu lastiklerin en iyi olduğu konulardan birisi ıslak zemin performansıdır. En iyi 4 mevsim lastik markaları 2023 yılı güncel seçenekleri hakkında merak ettikleriniz yazımızın devamın var.

En iyi 4 mevsim lastik markaları

En İyi 4 Mevsim Lastik Hangisi 2023

4 mevsim lastikler kullanışlı ve ergonomiktir. Sürücülerin en doğru seçeneklere ulaşması için tavsiyeler vermemiz gerekirse;

  • Continental Allseason Contact; Ortalama diyebileceğimiz lastiklerden birisidir. Yakıt tasarrufu yüksek değildir. Islak zemin performansı ortalamanın üstündedir. Gürültü olarak da sessizdir diyemeyiz.
  • Goodyear Eagle Sport 4S; Güçlendirilmiş omurgaya sahiptir. Sırt tasarımında 4 kanal bulunmaktadır. Islak zemin performansı yüksektir. Suyu kısa sürelerde tahliye edebilir. Gürültü konusunda çok konfor sunmamaktadır.
  • Michelin Crossclimate 2; Oldukça dayanıklı bir lastiktir. Karlı ve kuru zeminde oldukça yüksek performans sunmaktadır. Gürültü konusunda da ortalama değerlere sahiptir.
  • Pirelli Cinturato P7; Sürücüler yazın ve kışın aldıkları performansı oldukça beğenmektedir. Ayrıca ıslak ve kuru zeminde de ortalamanın üstünde bir performansa sahiptir. Seal inside teknolojisine sahiptir. Gürültü olarak da ortalama değerlere sahiptir.
  • Hankook Kinergy 4S; 1 yıl garantisi olan bir lastiktir. Sırt kısmında ki kanallar V şeklinde tasarlanmıştır. Bu sayede su tahliye potansiyeli oldukça yüksek olmaktadır. Yaz aylarında frenleme mesafelerini oldukça düşürmektedir. Ayrıca dayanıklı bir üründür.
  • Nokian Waterproof; Islak zeminde sunduğu performans oldukça yüksektir. Karlı zeminlerde çekişinin yüksek olduğu söylenmektedir. Gürültü olarak ortalamadır. Uygun fiyatlı lastik isteyenler deneyebilirler.
En İyi 4 Mevsim Lastik Hangisi 2023

 Türkiye’de En İyi 4 Mevsim Lastik Markaları

Çoğu markanın 70.000 kilometre gibi yüksek rakamlarda kullanım ömrü olduğunu iddia ettiği 4 mevsim lastikler eksileri olan ürünlerdir. Üzerinde M+S işareti ya da kar tanesi işareti bulunur. Performansı çok yüksek değildir. C veya D sınıfı performansa sahiptirler. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her sene dört mevsim lastiklerde gelişmektedir. Fakat şimdilik fren mesafeleri uzun ve viraj gibi noktalardan dönme kabiliyetleri yüksek değildir. Diş sayısı çok fazla değildir. 

YouTube video

En iyi 4 mevsim lastik markaları

Bu nedenle karlı zeminlerde kış lastiği kadar etkin olamazlar. Diş derinliği ise yaz lastiklerinden çok daha yüksektir. Bu nedenle yaz aylarında kuru zeminde performans veremezler. Genelde sırt tasarımları V şeklinde yapılmaktadır. Bu böylece ıslak zemin performansları yükselmektedir. Dört mevsim lastiklere baktığımızda Michelin Crossclimate modeli tavsiye edilmektedir. Birçok farklı zeminde performans ölçümlerinden yüksek sonuçlar almıştır. Dişleri eğri kenarlı olarak tasarlanmıştır. Böylece kuru zeminde yol tutuşu yüksek olmaktadır. Karlı zeminlerde iyi performans vermesi içinde birbiri ile kenetlenen V şekilli bir tasarım uygulanmıştır.

Goodyear markasının Vector 4 Seasons Gen 2 lastiği de tercih edilen modellerden birisidir. Çevreci bir lastik olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca yakıt tasarrufu da yüksektir. Zikzak yapılı dişlere sahiptir. Böylece çekiş performansı yükselmektedir. Özel malzemelerden yapılan lastik şartlara daha rahat adapte olmaktadır. Son olarak Bridgestone Weather Control A005 modelini sürücülere önerebiliriz. Islak zemin performansı yüksektir. Dayanıklı bir lastiktir. V şekilli tasarıma sahiptir. Ortalamanın üstünde bir performansa sahiptir. En iyi 4 mevsim lastik markaları konusunda merak ettiklerinize bu yazımızda yer verdik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.