Araba sevdalılarına özel!

Dizel Motor Arıza Lambası Neden Yanar

0 4

Dizel motor arıza lambası neden yanar? Motor arılanması çok sık olmasa da karşılaşılabilecek bir durumdur. Dizel motorların kendine özgü tasarım özelliklerine sahip oldukları biliniyor. Bu durum arıza lambaları açısından da geçerliliğini koruyor. Burada dizel motor arıza lambalarının yanması da farklı durumlarda karşımıza çıkar. Peki, dizel motor arıza lambası neden yanar? İşte bu soruya dair merak edilen ayrıntıların tamamı!

Özellikle araç yaşlanmaya başladıktan sonra motorun arıza vermesi olası bir durumdur. Motorunun çok uzun süreler sorunsuz şekilde çalışmasını isteyen sürücüler araçlarının bakımını aksatmamalıdır. Ayrıca araçlarını dikkatli kullanmaları gerekmektedir. Motorun zarar görmesine sebep olan durumlardan birisi aracı ani çalıştırmaktadır. Bu durum dizel motorları oldukça etkilemektedir. Sürücülerin motorun ısınması beklemeleri şarttır.

Dizel araçlarda ısıtma bujisi ikaz lambası aracın ön konsolunda bulunmaktadır. Bu işaret sönene kadar beklemek ve daha sonra hareket etmek motorun ömrünü uzatacak bir hamle olacaktır. Motor oldukça karışık bir sistemdir. Bu sisteme dahil olan herhangi bir parçanın arızalanması durumunda motor arızası gerçekleşecektir.

Sürücüler motor arızası olduğunda gösterge panelinde motor işaretinin yandığını görecekler. Bu andan itibaren aracı dikkatli şekilde kullanmaları gereklidir. Böyle bir durumda doğrudan servise gidilmesi önerilmektedir. Motor arıza işareti iki farklı renkte yanmaktadır. Sarı renkte yanması bir sorun olduğunu işaret eder. Ama çok ciddi bir sorun yoktur. Sürücülerin dikkatli olması gereklidir. Çünkü araçta bir dengesizlik var demektir.

YouTube video
Dizel Motor Arıza Lambası Neden Yanar

Eğer motor bölmesinden sesler geliyorsa bu durumda araç zorlanmamalıdır. Eğer işaret kırmızı renkte yanmaya başlarsa bu acil müdahale edilmesi gereken bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu durum sürücünün oldukça riskli bir durumla karşı karşıya olduğu anlamına gelir. Böyle bir durumda araç kenara çekilmelidir. 

Motor arıza ışığı pek çok farklı sebepten yanabilir. Yakıt sistemi, hava emme sistemi, ateşleme sistemi bunlardan bazılarıdır. Sistemde olabilecek sorunlar ise şu şekildedir;

 • Hava filtreleri tıkanmış olabilir
 • Sensörler arızalanmış olabilir
 • Katalitik konvertör arızalanmış olabilir
 • Bujiler arızalanmış olabilir
 • Buji kabloları aşınmış yıpranmış olabilir
 • Yakıt enjektör sistemi arızalanmış olabilir
 • Akü tükenmiş ya da arızalanmış olabilir
 • Yakıt filtreleri tıkanmış olabilir
 • Egr valfi arızalanmış olabilir
 • Yakıt aktarım boruları tıkanmış ya da delinmiş olabilir
 • Termostat sistemi arızalanmış olabilir
Dizel motor arıza lambası neden yanar

Motor Arıza İşareti

Dizel motorlar benzinli motorlara göre çok daha hassastırlar. Bu nedenle dikkatli sürülmesi gereklidir. Benzinli motora sahip araç kullanıcıları yüksek performansa alıştığı için dizel motorları zorlayabilmektedir. Bu durumda araçların kısa süreler içinde arıza vermesine sebep olmaktadır. Yine dizel araçların bakımlarının aksatılması ve kalitesiz yakıtlar kullanılması da motorun kısa sürede arıza yapmasına sebep olur. Dizel motorlarda enjektör sistemi bulunmaktadır. Kalitesiz yakıt bu sistemi kolayca tıkayabilmektedir.

Yakıt filtrelerinin temizlenmemesi de Egr valfinin kısa süreler içinde tıkanmasına ve yeterli yakıtın motora gönderilememesine sebep olmaktadır. Sorunlardan herhangi birinin tespiti için dikkatli şekilde inceleme yapılmalıdır. Çünkü bir noktada sorun oluşabileceği gibi birden çok noktada oluşan sorun motorun arıza yapmasına sebep olmuş olabilir. Genelde dizel araçlar motor arızası ile servise gittiğinde öncelikle araç OBD cihazlarına bağlanır. Daha sonra varsa arıza kodları okunur ve bunlar üzerinden yola çıkılarak sorunlar incelenmeye başlanır.

Motor Arıza İşareti

An Hafif Motor Arıza Uyarısı Hangisidir?

 Motor arızaların en hafifi sensör arızaları ve doğru kapatılmayan kapaklardır. Öncelikle bu sorunların elenmesi amacıyla sensörler incelenir. Gönderdikleri verilerin ne kadar doğru olup olmadığına bakılır. Yakıt kapağının tam olarak kapanıp kapanmadığına bakılır. Eğer sürücü bu süreçte aracın yakıtı fazla kullandığını söylüyorsa havalandırma sistemi ilk önce kontrol edilir. Performans sorunları da genelde havalandırma sisteminden kaynaklanabilmektedir. Aracın tekleme sorunu olduğu ve ani hareketlenme sorunlarından bahsediliyorsa Egr Valfi incelemeye alınır.

An Hafif Motor Arıza Uyarısı Hangisidir?

Çünkü bu tarz şikayetler Egr valfinden kaynaklanmaktadır. Egzozdan koku geliyorsa veya çekiş gücü düşmüşse bu duruma partikül filtresinin tıkalı olduğunu gösterir. Ayrıca bazı araçlarda partikül filtresi uyarısı bulunmaktadır. Motor arızası ışığı ile birlikte partikül filtre uyarısı da yanacaktır. Tüm bu arızaların yanında bağlantı kablolarında ya da ECU sisteminde de arıza olabilir. Bu tarz sorunlar OBD sistemine bağlanan aracın yapılan testlerinde ortaya çıkar. Deneyimli ustalar teşhisi koyduktan sonra parçaların değişimi yapılır ve motor ikaz lambasının sönüp sönemediği kontrol edilir.  Yazımızda dizel motor arıza lambası neden yanar? Sorusuna detaylarıyla yer vermiş olduk.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.