Araba sevdalılarına özel!

Manuel Mi Otomatik Mi, Hangisi Daha İyi?

0 2

Manuel mi otomatik mi? Yıllardır yanıt bulamamış karşılaştırmalardan birisi otomatik vites mi yoksa manuel vites mi daha iyi tartışmasıdır. Kimileri düz vites araç kullanmanın daha iyi olduğunu iddia etmektedir. Çünkü manuel vites araç kullanmanın daha keyifli olduğunu belirtirler. Ayrıca manuel vites kullanmadığı zaman araç kullandığını hissetmediğini söyleyen kimselerde vardır. Tüm bu argümanların yanına otomatik vitesin rahat olduğunu, sürüş kolaylığı sağladığını manuel vitesin zorluktan başka bir şey getirmediğini söyleyen geniş bir güruh bulunmaktadır. 

Aslında bu noktada bir karşılaştırma yapmanın yersiz olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü otomatik vites teknolojisinin manuel vites teknolojisinin bir üstü olduğu aşikardır. İlerleyen dönemlerde büyük ihtimalle otomatik vitese de alternatif bir sistem gelecektir. Geçmiş dönemlerde otomatik vitesin düz vitese göre birçok eksi yönü bulunuyordu. Fakat günümüzde otomatik vites sistemi çok daha gelişmiş bir durumda. Artık düz vitesin sunup otomatik vitesin sunamadığı bir özellik yok desek abartmış olmayız.

Artık rahat bir şekilde araç kullanmak isteyenler otomatik vites kullanabilir. Fakat klasik manuel vitesten zevk alanlar ise manuel vitesli araçları kullanmaya devam edebilir. Artık iki vites türü arasında seçim sadece kullanıcının zevkine kalmıştır. İki türünde birbirine üstün gelebilecek bir noktası bulunmamaktadır. İsteyenler triptronik viteste seçebilirler. Bu sayede konfor istediklerinde otomatik vitese geçebilirler. Araç kullanmanın zevkine varmak istediklerinde de düz vitese geçip araçlarını kullanabilirler. Peki, Manuel mi otomatik mi hangi araçlar daha konforlu?

Manuel mi otomatik mi

Otomatik Ehliyet Alanlar Manuel Kullanabilir Mi

Geçmiş dönemlerde B sınıfı ehliyet almak isteyen herkesin düz vitesli araç kullanabildiğini ispat etmesi gerekiyordu. Otomatik vites bir opsiyondu. Ehliyet aldıktan sonra kişiler isterlerse düz değil otomatik vitesli araç alabiliyordu. Fakat günümüzde bu sistem değişti. Kişiler isterlerse düz vitesli isterlerse de otomatik vitesli araçlarla sınava giriyorlar. Kullandıkları vites çeşidine göre de ehliyetlerini alıyorlar. Tabi bu noktada hangi tür ehliyeti almanın yararlı olacağı sürücüler arasında tartışma konusu oldu.

Kimi sürücüler otomatik vitesle ehliyet almanın yeterli olacağını iddia ediyor. Fakat bazı sürücüler ise manuel almanın en doğru seçenek olduğunu söylüyorlar. Çünkü manuel vitesli araç ehliyeti alan kimseler isterlerse otomatik vitesli araç kullanabiliyorlar. Ama aynı durum otomatik vites ehliyeti alan kimseler için geçerli değil. Otomatik vitesle araç kullananların ehliyetinde yalnızca otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresi yer alıyor. Düz vitesli araç kullanamıyorlar. Bunun için ehliyetlerini çevirmeleri gerekiyor.

Manuel Mi Otomatik Mi Daha İyi

Yani yeniden ehliyet kursuna başvurmaları ve uygulamalı ders almaları gerekiyor. Günümüzde otomatik vitesli araçların sayısı oldukça arttığı için uzmanlar otomatik vitesli ehliyetin kişilere engel olmayacağını söylüyorlar. Bu nedenle ehliyet alacak kişilere düz viteste zorlandıkları taktirde otomatik vitesli ehliyet almalarını öneriyorlar. Ayrıca artık ikinci el araç piyasasında da uygun fiyatlara otomatik vitesli araç bulmak mümkündür. Yani ehliyetini alan kişiler düşük fiyata otomatik vitesli araç bulmakta da sorun yaşamazlar.  

Otomatik Ehliyet Alanlar Manuel Kullanabilir Mi

Manuel Mi Otomatik Mi Daha İyi

Günümüzde eskiden yapılan otomatik vites mi düz vites mi tartışmasını sonuna geldiğimizi söyleyebiliriz. Çünkü araçlar artık dijitalleşmeye başladı. Artık kendi kendine giden araçlar bile mevcut. Araçlar gittikçe çok daha konforlu hale geliyor. Yani sürücülerin düz vitesli araç ısrarı bir noktadan sonra anlamsız kalıyor.

  • Düz vitesli bir araçla trafikte dur kalk yaparken yorulmak artık manasız.
  • Otomatik vites ve hız sabitleme gibi teknolojilerle şehir içinde seyahat etmek daha az yorucu oluyor.
  • Aynı şekilde geçmiş dönemlerde ki düz araç daha az yakar mantığı da gelişmiş teknolojiler sayesinde geride kaldı.
  • Artık otomatik vitesli araçlarda oldukça düşük yakıt değerlerine sahipler.
  • Hatta start stop teknolojileri gibi teknolojilerle birleştiğinde otomatik vitesli araçlarda oldukça karlı hale geliyor.

Yine geçmiş dönemlerde ki otomatik vites araç satılmaz mantığı da geride kaldı. Artık otomatik vitesli araç sahipleri araçlarını kolayca satabiliyor.

YouTube video
Manuel Mi Otomatik Mi Daha İyi

Kısaca düz vitesli araç artık giderek anlamsız kalıyor. Belki profesyonel araç kullanımı ve hakimiyetinin gerektiği yarışlarda manuel vites tercih edilebilir. Fakat günlük kullanımda manuel vites araçların bir avantajı kalmamıştır. Artık araç almak isteyen sürücüler tercihlerini otomatik vitesli araçlardan yana yaparak konforlu seyahatin keyfini çıkarabilirler. Manuel vites gibi çağdışı ve zorlayıcı bir sisteme katlanmak kişinin kendine yapacağı eziyetten fazlası değildir. Manuel mi otomatik mi? Sorusuna dair kapsamlı yanıtlara yer verdik?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.