Araba sevdalılarına özel!

Antifiriz Ne Demektir, Nasıl Kullanılır?

0 2

Antifiriz ne demektir? Bir tür alkol olan antifiriz yaz kış kullanılabilen bir üründür. Yaz aylarında kullanılan miktarlar oldukça cüzidir. Kış aylarında ise yoğun olarak kullanılır. Soğuk geçen günlerde radyatör suyu donabilir. Böyle bir durumda araba motorunda sorunlar oluşur. Yaz aylarında antifiriz konulmazsa aktarım boruları bir süre sonra paslanmaya ve çürümeye başlayabilir. Bu durumlar sıvı kaçağı olmasına sebep olur. Sonunda araç hararet yapmaya başlar ve arızalanır. Kısaca antifiriz araçlar için büyük öneme sahip bir sıvıdır.

YouTube video

Renksiz bir sıvı görünümde olan antifiriz motorun korunması için oldukça önemlidir. Su ile karıştırılmaması için içine renklendirici eklenmiş şekilde satılır. Bunun yanında renkler antifirizin özelliklerini de anlatır. Mavi renkli antifrizlerin içinde yararlı kimyasal maddeler vardır. Kırmızı antifirizin içindeyse organik yararlı bileşenler bulunmaktadır. Aynı şekilde turuncu renkli antifirizlerin içinde de organik bileşenler bulunur. Yeşil antifirizlerin içinde de kireçlenme ve donma karşıtı bileşenler bulunur.

 Antifiriz soğutma suyuna eklenirse suyun kaynama sıcaklığını yükseltirken donmaya karşı dayanıklılık verir. Suya yüzde 30 civarında eklenirse -20 derece kadar dayanıklılık verir. Yüzle 50 oranında eklenirse su -40 dereceye kadar donmadan dayanabilir. Bunun yanında devridaim pompasının çok daha efektif çalışmasını sağlar. Zararı olmayan bir sıvıdır. Plastik veya metal materyallere döküldüğünde endişelenmeye gerek yoktur. Peki, Antifiriz ne demektir? Dahası nasıl kullanılmalıdır? İşte detaylar

Antifiriz ne demektir

Antifiriz Nasıl Kullanılır

Aracınıza antifiriz eklemek için bu adımları takip edebilirsiniz;

 • Öncelikle aracınızın kontağını kapatın
 • Motor iyice soğumadan işleme başlamayın
 • Aracın kaputunu açık ve radyatöre erişin
 • Yedek su kapağı ve radyatör kapağını açın
 • Tahliye kapağını açarak bütün suyu boşaltın
 • Daha sonra tahliye kapağını sıkıca kapatın
 • Antifiriz doldurmaya başlayın
 • Ne kadar dökeceğinizi iler ki günlerde ki sıcaklığa göre belirlemeyi unutmayın
 • Radyatör dolana kadar saf su ekleyin
 • Motoru çalıştırın
 • Su kaybı oluşup oluşmadığına bakın
 • Tahliye kapağından sızın olup olmadığını kontrol edin
 • Eğer su kaybı varsa saf su ilave edin
 • Su miktarı dengelenene kadar saf su ekleme işlemine devam edebilirsiniz
 • Radyatör kapaklarını sıkıca kapatın

Tüm bu işlem yaklaşık 15 dakika kadar sürmektedir. Sürücülerin önceden araçlarının marka ve modeline göre tahliye ve radyatör kapaklarının nerede olduğuna bakması işlerini oldukça kolaylaştıracaktır. Sürücüler antifiriz seçmeden önce organik, inorganik ya da hibrit ürünler arasından seçimlerini dikkatli şekilde yapmalıdır.

Özellikle kullanılacak suya ve aracın yaşına göre doğru antifirizi seçmek motorun ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır. Yeşil renkli antifiriz kirece karşı etkili bir üründür. Kırmızı ve turuncu renkli antifiriziler organiktir. Fakat yaşlı araçlarda koruyuculukları yüksek olmadığı zararlı olabilirler. Sonuç olarak aracınıza antifriz koyarken mutlaka dikkatli hareket etmenizde fayda vardır.

Antifiriz Nasıl Kullanılır

Antifiriz Neden Kullanılır?

Araçta mutlaka bulunması gereken sıvılardan biri olan antifiriz kullanım miktarları değişiklik göstermekle birlikte sürekli aracın sıvısına katılması gereken bir üründür. Koruyucu olması kullanılma nedenlerinden birisidir. En büyük kullanılma nedeni ise suyun donmasını önlemesidir. Sürücüler kış aylarında araç suyunun içine antifiriz koymayı ihmal etmezler. Sıvı suyun kaynama sıcaklığını yükselterek harareti de büyük oranda önler. Yaz aylarında soğutma sistemleri yeterli olmayan araçlarda antifiriz oldukça yararlı olmaktadır.

İçinde ki bileşikler motoru korumaya yardımcı olur. Aktarma ekipmanları zamanla yıpranmaya başlar. Bu yıpranmalar bir süre sonra çatlaklara ve deliklere yol açar. Buralarda akan sıvılar parçalara zarar verebilir. Bunun yanında sıvı kaybı nedeniyle aracın soğutma ekipmanları yeteri kadar efektif çalışamazlar. Bu nedenle araç önce hararet yapar sürücüler ilgilenmezse motor parçaları zarar görür. Bu durumda sürücüler için oldukça maliyetli olacaktır. Antifiriz kullanımı sayesinde bu aktarım parçaları korunmuş olur. Böylece aracınızın parçalarının da ömrü uzamış olur.

Antifiriz Neden Kullanılır?

Kireç parçaları boruların iç yüzeyinde tutunamazlar. Aynı şekilde boruların iç kısımlarında paslanma olmaz. Bu sayede borular çok daha uzun süre sağlam kalır. Radyatörde tıkanıklık gibi problemler oluşmaz. Tüm bu nedenlerle sürücüler araçlarına antifiriz koymayı ihmal etmemelidirler. Çok pahalı bir ürün olmayan antifirizi büyük litrelik kaplarda alırsanız 5 yıl boyunca saklayabilirsiniz. Bir kere koyduğunuz antifiriz 45.000 kilometreye kadar koruyucu olacaktır. Bu yazımızda Antifiriz ne demektir? Sorusuna detaylarıyla yanıt verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.