Araba sevdalılarına özel!

ABS Lambası Neden Yanar?

0 6

ABS lambası neden yanar? ABS Türkçe ismiyle fren anti kilit frenleme sistemi araçlarda artık standart donanım olarak yer alan bir sistemdir. Sürüş güvenliği için oldukça önemli bir sistemdir. Frenleme mesafesinin düşürülmesini sağlamaktadır. Bu sistemin aktif olduğunu ya da arızalandığını gösterge panelinde ki ikaz ışığından anlamak mümkündür.  Araç çalıştırıldığında ABS ikaz ışığının bir kere yanıp sönmesi normaldir. Fakat sürüş esnasında ikaz ışığı kesintisiz yanıyorsa bu sistemin arızalandığını gösterir.

ABS ikaz ışığının yanmasından sonra sürücü aracı oldukça dikkatli bir şekilde sürmelidir. Çünkü araç etkin fren yapmamaya başlayacaktır. Bu şekilde aracı sürmek kazalara sebebiyet verebileceğinden en kısa zamanda servise uğramak gereklidir. Eğer ABS arıza lambası yanmaya başladıktan sonra sönüyorsa bu durum olası bir sensör arızasını işaret ediyor olabilir. Özellikle yaşlı araçlarda sensörler ve bağlantı kabloları yıpranmaktadır. Bu durumda yanlış uyarıların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. 

ABS sisteminde ortaya çıkabilecek sorunlar ise şu şekildedir.

  • Fren hidrolik sıvısı azalmış olabilir
  • ABS fren modülü bozulmuş olabilir
  • Hidrolik pompası arızalanmış olabilir

Saydığımız bu durumlar oldukça ciddi sıkıntılardır. Bu nedenle şoförler durumu ciddiye almalı ve aracı bu şekilde kullanmamaya çalışmalıdır. Sürücünün fren sistemi arızasında yapabilecekleri sınırlıdır. Öncelikle yol bilgisayarı kontrol edilmelidir. Çünkü olası arızalarda mutlaka bir arıza kodu üretilmektedir. ABS lambası hatası söz konusu olduğu zaman karşımıza ciddiye alınması şart olan bir hata çıkar. Burada lambanın neden yandığına dikkat etmek ve çözümünü bulmak; sonraki süreçte daha büyük sorunların engellenmesini de mümkün kılar.

Eğer sürücü arıza kodunu servise söylerse neler yapabileceğini çok daha iyi tasarlayabilir. Servis çalışanları şoföre hangi konulara dikkat etmesi gerektiğini söyleyecektir. Bunun haricinde şoförler araçlarında kaçak olup olmadığını kontrol edebilir. Eğer hidrolik sıvısı sızıyorsa bu kötüye işarettir. Sadece ABS sistemi değil bütün frenler tutmayabilir. Bu durumda araç hareket ettirilmemelidir. Eğer sızıntı görülmüyorsa bağlantı sorunları ya da mekanik bir problem olabilir.

ABS lambası neden yanar

ABS Işığı Neden Yanar

Günümüzde araçların dayanıklı olmasına oldukça dikkat edilmektedir. Fakat bakım zamanlarının kaçırılması ya da aracın fazla zorlanması sistemlerin zarar görmesine sebep olur. ABS sisteminin bozulmasının da en temel sebeplerinden birisi budur. Fren sıvısının bulunduğu hazne çevre koşullarından dolayı delinebilir. Böyle bir durumda fren sıvısı basıncı azalmaya başlar. Sisteme hava dolar. Bu durumda da basınç sensörleri normal bir değerleri alamaz ve ABS ikaz ışığı yanmaya başlar.

Hidrolik asit bazlı bir sıvı olduğu için üzerine döküldüğü parçalarında zarar görmesine sebep olabilir. Bu nedenle hidrolik kaçağı tespit edilirse mutlaka üzerine döküldüğü parçaların sağlamlığı da kontrol edilmelidir. Çünkü araç ilerleyen dönemlerde farklı arızalar çıkarabilir. Bozulabilen parçalardan birisi de hız sensörüdür. Bu parça tekelerin orta kısmında bulunmaktadır. Bu nedenle çevre koşullarından etkilenmekte ve zamanla işlevsiz hale gelmektedir. Bu sensör fren sisteminin önemli bir parçasıdır.

YouTube video
ABS lambası neden yanar?

Buradan gelen verilere göre fren basıncı ayarlanmaktadır. Eğer hız sensöründen sağlıklı veriler gelmezse ABS sistemi ikaz ışığı yanacaktır. ABS sisteminin önemli parçalarından birisi de ABS modülüdür. Hız sensörlerinden gelen bilgilere göre lastiklere uygulanacak olan fren basıncını belirler. Bu sensör zamanla paslanabilir. Bağlantı parçaları zamanla yerinden oynayabilir ya da aşınabilir. Bu sorunlar sonucunda ABS sistemi çalışamaz hale gelir. Bu durumların haricinde ABS ikaz ışığının yandığı masum durumlarda bulunmaktadır.

ABS lambası neden yanar?

Arabada ABS Lambası Neden Yanar?

Birbiriden farklı nedenlere bağlı olarak ABS lambası yanabilir. Burada lamba yandıktan sonraki süreci iyi yönetmek şarttır. Yani ışık yandığında sürücüler hemen paniğe kapılmamalıdır. Bazı araç modellerinde gösterge panelinde ki ışıkların yanıp yanmadığı zaman zaman kontrol edilmektedir. Böyle durumlarda sadece ABS ışığı değil önemli gösterge ışıkları da kısa süreli olarak yanıp sönebilir. Ayrıca bu kontrol yapılırken kontrol sisteminde bir arıza olursa ikaz ışığı takılı kalabilir.

Arabada ABS Lambası Neden Yanar?

Araçlarda görülen ABS ikaz ışığının yanmasına sebep olan bir diğer sorunda hidrolik pompası arızasıdır. Hidrolik pompası fren hidroliği basıncının artmasını veya azalmasını sağlar. Eğer pompa arızalanırsa tekerlere giden frenin basıncı ayarlanamaz. Hız sensörleri bu durumu fark edince ABS ikaz ışığı yanmaya başlar. Böyle bir durumda frenin etkinliği oldukça azalacaktır. Sürücülerin dikkatli şekilde araçları kullanması gereklidir. En kısa sürede de pompanın değiştirilmesi lazımdır.  Böylece ABS lambası neden yanar? Sorusu hakkında merak edilenlere ayrıntılarıyla yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.