Araba sevdalılarına özel!

Airbag Işığı Neden Yanar?

0 0

Airbag ışığı neden yanar? Araçların olası kaza senaryolarında sürücüleri daha fazla koruması için birçok farklı güvenlik önlemi geliştiriliyor. Bu önlemlerin en başında Airbag yani hava yastığı sistemi geliyor. 1970’li yılardan tanıtılmış olan bu önlem 1990’lı yıllardan sonra araçların çoğunda yer almaya başlamıştır. Fakat her sistem gibi Airbag ’de zamanla arızalanabilmektedir. Böyle bir durumda gösterge panelinde Airbag lambası yanmaya başlar. Bu lamba çoğu modelde araç çalıştığında aktif olduğunu göstermek amacıyla bir kere yamaktadır. Peki, Airbag ışığı neden yanar? İşte bu soruya dair merak edilenlerin tamamı!

Airbag ışığı farklı durumlarda yanmaktadır. Ancak özellikle bu ışığın uzun süreli olarak yanması arıza durumlarını ifade eder. Bu parça araçlarda sürücü ve yanında ki yolcunun çarparak yaralanacağı birçok noktaya yerleştirilmektedir. Birçok araçta direksiyon simidinde torpido gözünün üstünde bir Airbag bulunmaktadır. Bunun haricinde kapılarda da Airbag olabilmektedir. Böylece sürücü yanal savrulmalarda boyun hasarı ve kafa travması gibi problemler yaşamamaktadır. Kaza anında yararı oldukça fazla olan bu sistem sensörler tarafından sürekli denetlenmektedir. Çünkü sürüş güvenliği için önemli bir parçadır.

YouTube video
Airbag ışığı neden yanar?

Bu şekilde olası arızalardan sürücü hızlıca haberdar olabilmektedir. Eğer Airbag arıza ışığı yanarsa en kısa sürede servise gitmek gereklidir. Çünkü bu şekilde aracı sürmek sürücü için tehlikeli olacaktır. Arıza ışının yanmasının temel sebeplerinden birisi pilin bitmesidir. Bu sistemin aracın elektriksel arızalarından etkilenmemesi için harici bir besleme sistemi bulunmaktadır. Sistem içinde ki pil zamanla eskiyebilir. Şarj olmamaya başlayan pil artık sistemi çalıştıracak kadar güç depolayamaz. Sonunda Airbag ışığı yanar.

Airbag ışığı neden yanar

Arabada Airbag Işığı Neden Yanar

Işığın yanmasının sebeplerinden birisi de sisteme dahil olan çarpışma sensörlerinin arıza yapmasıdır. Bu sensörler tamponda bulunur. Olası darbelerde saniyeler içerisinde darbenin şiddetini ölçer ve hava yastıklarının açılıp açılmamasına karar vermesi için bu bilgiyi Airbag sistemine gönderir. Fakat bu sensörler dış çevre koşullarına açıktır. Zamanla kirlenebilir. Bağlantı kablolarında temassızlık oluşabilir. Airbag sistemi doğru şekilde bilgi alamadığında da Airbag arıza işareti yanmaya başlar.

Sistemin çalışması için önemli parçalardan birisi de gergi parçasıdır. Bu parça Airbag yayı olarak da bilinmektedir. Parça kabloların stabil şekilde durmasına yardımcı olmaktadır. İçinde kablolar olan bu parça çeşitli sebeplerden kırılabilir. Bu durumda arıza ışığının yanmasına sebep olur. Tüm bu durumlar tamir etmesi zor olmayan durumlardır. Sadece sistemin yerinden sökülmesi zaman alabilmektedir. Eğer sürücü marka konusunda uzman bir servise giderse arızalar sorunsuz şekilde kısa zamanda tamir edilecektir.

Arabada Airbag Işığı Neden Yanar

Airbag Lambası Neden Yanar

Airbagler hava ya da gaz ile şişen bir sistemdir. Bu sistemin araçlara entegre edilmesinin ardından ölümlü kazaların sayısı bir hayli azalmıştır. Sürücünün kaza anında kendini çevrede ki araç parçalarına çarpmalarını engeller. Aynı zamanda sürücünün araçtan fırlama ihtimalini de düşürür. Hava yastıklarının açılması darbe şiddeti Avrupa’da 20 ila 25 km/s Amerika’da ise 15 ila 20 km/s dir. Uzmanlar sürücünün Airbag olsa dahi emniyet kemerinin takılı olmasını önermektedir. Çünkü emniyet kemeri takılı olmadığı taktirde Airbag tek başına yeteri kadar koruma sağlamamaktadır. 

Airbag sistemi günümüzde oldukça geliştirilmiştir. Üst segment araçlarda önde 2, yolcu ve sürücü koltuklarının yanında 2 kapıların üst kısmında da 2 olmak üzere 6 adet hava yastığı bulunmaktadır. Airbag sensörleri de aracın etrafına dağıtılmıştır. Bu sayede aracın aldığı darbenin yönüne göre sadece gerekli olan hava yastıkları açılmaktadır. Airbag sisteminin de tepki hızı oldukça artmıştır. İvme ölçerler darbe şiddetini ölçtükten yaklaşık 40 milisaniye sonra yastıklar şişerek açılmaktadır.

Airbag Lambası Neden Yanar

Bu sistem her ne kadar koruyucu olsa da dikkatli şekilde kullanılmalıdır. Aksi taktirde sistem yolculara ya da sürücüye zarar verebilir. Dikkat edilmesi gereken kurallardan bazıları şunlardır;

  • Sürücü direksiyondan 25 santim uzakta oturmalıdır.
  • Ön koltuğa çocuklar oturtulmamalıdır.
  • Ön koltukta oturan kişiler dik oturmalıdır.
  • Koltuk başlıkları tam olarak kafanın arkasına denk gelmelidir.
  • Ön koltukta oturan kişiler ayaklarını ön konsola koymak gibi yanlış şekillerde oturmamalıdır.

Bu durumlar dışında sürücülerin Airbag sistemlerinin bakımlarını da yaptırmaları elzemdir. Bu sistemin modülleri araç yaşlandıkça bozulabilmektedir. Sürücü bunu fark etmezse kaza anında sistem çalışmayacaktır. Modül aracın sürücü koltuğunun altında yer almaktadır.

Airbag Lambası Neden Yanar

Çevre koşullarından kabloları zarar görmüş olabilir. Ayrıca araç alırken de eksperlerden hava yastıklarını söküp incelemeleri istenmelidir. Çünkü araç daha önce kaza yapmışsa Airbag sisteminde açılmasını engelleyecek bir sorun oluşmuş olabilir. Böylece Airbag ışığı neden yanar? Sorusuna detaylarıyla yer verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.