Araba sevdalılarına özel!

Ford Transit Gösterge İşaretleri

0 1.730

Ford Transit gösterge işaretleri sürüş güvenliği açısından önemlidir. Ford transit aracınızın ön konsolunda yer alan işaretler size arıza durumlarını göstermek ya da o anlık aktif olan unsurların neler olduğunu göstermek içindir. Bu işaretlerin bazılarının anlamlarını şu şekilde sıralayabiliriz

Parantez ve yuvarlak içinde olan ABS ikaz göstergesi genelde frene basıldığında ABS’nin devrede olduğunu göstermek için yanmaktadır. Fakat bu gösterge araç hareket halindeyken aniden yanarsa bu ABS’nin arızalandığını göstermektedir.

İçinde artı ve eksi işaretlerinin bulunduğu küçük bir kutu gibi görünen bu işaret akü şarj uyarı göstergesidir. Hareket halinde bu işaretin yanması aküde bir arıza olduğunu gösterir. Elektrik arızaları yangına sebep olabildiğinden tavsiyemiz aracı durdurup servisi aramanızdır.

Kar tanesi şeklinde ki bu gösterge buzlanma durumunda yanmaya başlar. Genelde dışarda ki ısı 4 derecenin altında olduğunda bu göstergenin aktif olduğunu görebilirsiniz.  Arkasında kavisli çizgilerin olduğu bu gösterge aracın denge sisteminin devrede olduğunu göstermektedir. Sistem sorunsuz şekilde çalışıyorsa bu gösterge yanıp söner. Araç çalıştıktan sonra sürekli yanmaya devam eder ya da hiç yanmazsa bu sistemde sorun olduğunun işaretidir.

Benzin pompası şeklinde olan bu gösterge bezin deposu boşalmaya yakın olduğunda yanmaya başlar. Emniyet kemeri takmış bir insan şeklinde tasvir edilen bu gösterge emniyet kemeri takılmadığı zaman yanar. Amacı sürücülere güvenli bir sürüş için emniyet takmanın zorunlu olduğunun hatırlatılmasıdır.

Ford Transit Gösterge İşaretleri

Ford Transit Arıza Lambaları

Ford Transit araçlarda arıza olduğunda yanmaya başlayan göstergeler şu şekildedir. Bu göstergeler yandığında mutlaka bir servise gitmenizi öneririz. İşte Ford Transit gösterge işaretleri;

Bu işaret motor kısmında bir arıza olduğunu ifade eder. Pek çok sebepten yanabilir. Bazen bu ikaz lambasıyla birlikte başka ikaz lambaları da yanmaya başlayabilir. Tam olarak arızanın tespiti için aracın bir Obd cihazına bağlanması gereklidir.

Yağdanlık şeklinde ki bu gösterge yağ basıncının düşük olduğu durumlarda yanmaya başlar. Bazen ölçüm sensörlerinde arıza olduğunda da bu gösterge aktif hale gelebilir. Bu nedenle aracınızı bir servise götürmenizi tavsiye ederiz.

YouTube video

Derece şeklinde ki bu gösterge aracın motoru ısındığı zaman aktif hale gelir. Bu işaretin yanması ciddi bir durumun habercisi olabilir. Gösterge aktif olduktan sonra aracı yüksek devirlerde kullanmamanızı, bir süre motorun soğuması için aracı dinlendirmenizi tavsiye ederiz. Ardından en kısa sürede servise gitmeniz en doğrusu olacaktır.

İngiliz anahtarı şeklinde ki bu gösterge aracın servise gitme zamanı geldiğini hatırlatmak için yanar. Genelde aracın yağı değiştirildikten sonra bu gösterge yeniden pasif hale gelir. Bu gösterge aracın çarpışma uyarı sistemi kapandığında yanmaya başlar. Fakat sistem açık olduğu halde bu gösterge yanıyorsa bu durum sistemde bir arıza olduğunun işaretidir.

Yokuş tırmanan araç şeklinde ki gösterge yokuş kalkış sisteminin devrede olduğunu gösterir. Bu göstergenin araç çalıştırıldıktan sonra devamlı yanması gereklidir. Eğer gösterge yanmıyorsa sistem devrede değil anlamına gelir.

Ford Transit Arıza Lambaları

Ford Transit Gösterge İşaretleri Nelerdir?

Ford Transit marka araçlarda gösterge ve ikaz işaretleri kadranların alt kısımlarına dağıtılmıştır. Bazı uyarılarda iki kadranın arasında yer alan yol bilgisayarı ekranına çıkar. İşte Ford Transit gösterge işaretleri,

Eğer yol bilgisayarında bu işareti görüyorsanız bir bilgilendirme mesajınız olduğu anlamına gelir. İsterseniz gelen bilgiyi sıfırlayabilirsiniz. Fakat genelde çıkan mesajlar araçla ilgili ve önemli olabilmektedir. Bazen mesajlar çıktıktan sonra arıza işaretleri yanmaya da başlayabilmektedir.

Far şeklinde ki gösterge uzun farların yandığı anlamına gelir. Önünde ki çizgilerin kısa olduğu bir diğer gösterge daha bulunmaktadır. O gösterge de kısa farkların açık olduğunu gösterir. Bu gösterge vites değiştirme zamanının geldiğini ifade etmek için yanar. Özellikle son model araçlarda karbon emisyonunun düşük tutulmasına özen gösterilmektedir. Bu işaret yandığında sürücüler vites artırma yada eksiltme yaparak o anki karbon salınımını düşürebileceklerini anlamalıdırlar.

Ford Transit Gösterge İşaretleri Nelerdir?

Karbon emisyonunun azaltılması için araçlara getirilen bir diğer teknoloji de otomatik başlatma durma özelliğidir. Bu özellik sayesinde durduğunuzda motor stop eder. Daha sonra tekrar otomatik olarak çalışır. Bu sistem açık olduğunda devreye girmemesi için vitesi P konumuna getirmeniz gerekmektedir.

Motor durduğu anda gösterge yeşil renkte yanmaya başlar. Sistem sürücüden tepki vermesini bekliyorsa gösterge sarı renkte yanıp sönmeye başlar. Sistem kapalıyken de gösterge gri renkte durur.  Böylece Ford Transit gösterge işaretleri konusunda değindik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.