Araba sevdalılarına özel!

Frene Basınca Direksiyon Titremesi

0 1

Frene basınca direksiyon titremesi, araç sürüşünü doğrudan etkileyen bir sorundur. Bu sorun pek çok farklı nedenden dolayı karşımıza çıkmaktadır. Direksiyon titremesinin sebebi olarak da otomobilde bulunan tekerlerin balans ayarlarında olan olası bozulmalardan kaynaklanabilir. Tekerlerin balans ayarların normal şartlara göre değişmiş olması tekerlerde sıvı salgısı oluşturur. Bu oluşan salgı direksiyonda titreme oluşturabilmektedir.

Balans ayarı bozuklukları ön tekerde meydana geliyorsa direksiyon da titreme yapar. Arka tekerlerde oluşan balans ayar bozuklukları ise otomobilin arka tarafında bulunan bagaj bölümünden arka koltuklara kadar uzanan bir titreme oluşturur. Otomobilde sürüş sırasında oluşan titreme yol güvenliğini ve yol rahatlığını bozabilecek durumlar ortaya çıkaracak durumlarla karşı karşıya kalmamamıza sebep olur. Ayrıca otomobilin ani durma problemi ortaya çıktığından ani durma gereksinimlerine otomobil cevap veremez hale gelebilir.

Frene basıldığında otomobilde oluşan titreme sebeplerinden rulman parçalarından oluşan mekanik problemlerden de kaynaklandığını söyleyebilmekteyiz. Rulman parçalar otomobil tekerlerinin deformasyona uğramadan ve tahribat almadan hareket etmesini sağlamaktadır. Rahat hareket eden ve deformasyona uğramayan tekerler yüksek dönüş hızlarına ulaşabilmektedir.

Rulmanlarda oluşan problemler rulmanların değiştirilmesi, yağlanması ile çözüme kavuşabilmektedir. Rulman parçalarının çalışması direk olarak hareket millerini etkilediği için otomobil direksiyonunda titreme oluşturabilmektedir. Frene basınca direksiyon titremesi can sıkıcı bir sorun olmakla birlikte sürüş güvenliğini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Frene basınca direksiyon titremesi

Frene Basınca Direksiyon Neden Titrer?

Otomobillerde oluşan direksiyon titreme sorunlarının bir başka sebebi de arabanın çarpma esneme ve darbelere karşı soğurma görevi gören süspansiyon mekanizmasında oluşan problemlerden kaynaklanabilmektedir.  Süspansiyonda yer alan parçaların yerinden oynaması gevşemesi gibi durumlarda süspansiyon soğurma görevini tam yapamamakla birlikte alınan darbelerde, ani direksiyon hareketlerinde ve frene basma durumlarında direksiyonda titreme oluşturabilmektedir.  Frene basınca direksiyon titremesi sorunu gündeme geldiği zaman, karşımıza farklı çözüm önerileri çıkmaktadır.

Otomobillerde oluşan direksiyon titremelerinin bir diğer kaynağı motor parçalarından oluşan sebepler olabilmektedir. Motor kulağında oluşan problemler otomobilin direksiyonuna yansıyarak titreme oluşturabilmektedir.  Otomobilde yer alan fren mekanizmasında yer alan fren balatalarından kaynaklanan sorunlarda direksiyon titremesine yol açmaktadır. Fren mekanizmasın yer alan bağlantı elemanlarının üretim sıkılığında olmaması ve gevşemesi gibi durumlarda titreme sebepleri arasında gösterilir. Tekerlek jantlarının mevcut üretim durumuna göre eğrilik oluşturması da bir başka titreme sebeptir.

Frene Basınca Direksiyon Neden Titrer?

Frene Basınca Titreme Neden Olur?

Otomobillerin fren mekanizmalarının işlemesi fren pedalından oluşan kuvvetin hidrolik fren sıvısı ile tekerleklere yaptığı baskı sayesinde oluşan mekanizmanın bütünüdür. Otomobil tekerlerinde fren kuvveti olarak fren sisteminde yer alan fren disk aynalarıdır. Arıza durumunda fren diskinde oluşan sıvı otomobil direksiyonunu titretir. Sonuç olarak direksiyonun titremesi fren diskinde oluşan arıza durumundan dolayı ortaya çıkmaktadır. Frene basınca direksiyon titremesi can sıkan bir sorun olduğundan bu sorunun çözümü her zaman merak edilmektedir.

YouTube video

Otomobillerde frene basıldığı sırada direksiyonda oluşan titremeler yol güvenliği, direksiyon hâkimiyeti, manevra kabiliyetini azalttığı için bu tip arızaların çözümlenmesi büyük öneme sahiptir. Bu tarz durumlarda karşılaşıldığında otomobilimizin en yakın teknik servisine otomobilimizi götürerek arıza durumunu tespit ettirerek çözüme kavuşturmak en doğru yol olarak düşünülmesi gereken husustur.

Frene Basınca Direksiyon Titremesi Çözümü Nasıldır?

Frene Basınca Direksiyon Titremesi Çözümü Nasıldır?

Otomobillerde oluşan direksiyon titremesi probleminin birçok kaynağı olabilmektedir. Titremeye yol açan sebep bulunarak çözüm aranmalıdır. Çözüm aramanın en iyi yolu otomobil servislerinde karşılaşılan problemlerine yönelik olarak alınan teknik ve mekanik çözümlerdir.

Lastik değişimlerinde mutlaka balans ayarı yapılması gerekmektedir. Lastiklere binen yük eşit dağıtılmıyorsa araba genelinde ağırlık merkezi sapması yapacağı için sürüş sırasında direksiyon titremelerine yol açar. Balans ayarı sorunları genelde otomobilde sürüş sırasında yüksek hızla gidilme durumlarında ortaya çıkmaktadır.

Rot ayarı sorunlarından otomobilde yer alan fren iletimini sağlayan rot dişlileri hasar görür. Bu gibi durumlarda tekerlekler mevcut ömründen daha kısa sürede kullanılmaz hale gelmekte ve fren basma durumunda tekerlere aynı kuvvette durdurma mekanizması devreye girmediği için direksiyonda titreme oluşturmaktadır. Gevşeyen ve ya değiştirilmesi gereken parçalardan oluşan titreme aşağıda ki şekillerde çözülebilir;

  • Fren süspansiyon parçalarının gevşeyen kısımlarının sıkılaştırılması olası titreme durumunu çözebilir.
  • Fren Disklerinin değiştirilmesi de oluşabilen titremenin önüne geçebilmektedir.
  • Fren disklerinde oluşan arıza durumunda otomobilin mutlaka serviste çözüme kavuşacak ayarlamalar ile sonlandırılmalıdır.
  • Fren mekanizmalarında yer alan parçaların sıkılaştırılması ve fren balatalarının değiştirilmesi olası durumlarda çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Otomobil lastiklerinin ömrünü tamamlamış olmasından kaynaklı lastiklerin değiştirilmesi
  • Jant eğriliğinden kaynaklı eğriliğin düzeltilmesi ve ya jantların değiştirilmesi
  • Motor kulağı kaynaklı durumlarda parçanın yenilenmesi

Frene basınca direksiyon titremesi sorununun isabetli bir şekilde çözülmesi için bu alanda uzman olan tamircilere gitmek gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.