Araba sevdalılarına özel!

Renault Df053 Nedir, Ne Anlama Gelir?

0 1

Renault Df053 kodu nedir? Renault Df053 kodu Dizel araçlarda görülen bir sorundur. Dizel araçlarda common rail denilen bir sistem bulunmaktadır. Bu sisteme tutucu püskürtme ya da ortak boruda denilmektedir. Yakıt tüketimini azaltan bu sistemin birçok faydası bulunmaktadır. Düşük emisyon değerleri sunması ve sessiz bir çalışması bunlara örnektir. Sistemde basıncı ayarlayan boru ile püskürtmede kullanılan boru birbirinden ayrılmaktadır. Bu sayede tek borulu sistemler en fazla 900 barlık basınca ulaşırken common rail sistemi 1500 barlık değerlere kadar püskürtme sağlayabilmektedir.

Oldukça üstün bir tasarıma sahip olan bu sistemde basınç değerleri regülatörler yardımıyla kontrol edilmektedir. Regülatörler sürekli ECU ile etkileşim halindedir. ECU gelen bilgilere göre regülatörlere açılma ya da kapanma emri verir. Eğer regülatörler, aktarım kabloları ya da ECU’da bir bozukluk olur bilgi iletimi aksarsa sürücüler bu uyarı ile karşılaşırlar. Sorunun baş göstermesinin ardından duruma göre farklı hata kodları da alınabilmektedir.

Bunun sebebi yakıt sisteminin aracın ana sistemlerinden birisi olmasıdır. Bu sistemin performansının düşmesi yada efektif çalışmaması diğer parçalara yük binmesine sebep olur. Özellikle şoförler arıza ile ilgili servise başvurmakta gecikirlerse diğer parçalarında bozulması normaldir. Bu durumun ortaya çıkmaması için şoförlerin ekrana düşen ilk uyarıyla birlikte ilk fırsatta servise gitmesi elzemdir. Bu arada aracınızın arıza lambasını her zaman ciddiye almanız gerekmektedir.

Renault Df053 Nedir, Ne Anlama Gelir?

Df053 Renault Arıza Kodu Nedir?

Renault Df053 görüldüğünde araçta bu sorunlar ortaya çıkabilir;

  • Motor arızası ikaz lambası yanmaya başlayabilir
  • Araç seyahat esnasında stop etmeye başlayabilir
  • Gaz pedalına ne kadar basarsanız basın araç hızlanmayabilir
  • Kontak çevrildiğinde araç çalışmayabilir
  • Aracın performansı düşmeye başlayabilir
  • Araç normalden çok daha fazla yakıt tüketmeye başlayabilir
  • Bujilerde islenme görülebilir
  • Araç siyah duman atabilir
  • Egzozdan yakıt damlayabilir
  • Yağ kontrolü sırasında yakıt kokusu gelebilir

Renault marka araçlarda kullanılan malzemeler oldukça kaliteli olduğundan bu durum genellikle yaşlı araçlarda görülür. Özellikle araç 100.000 kilometrenin üzerindeyse common rail sisteminin parçaları yıpranmadan kaynaklı iletim sorunları çıkarabilmektedir. Bu nedenle aracınızın bakımını düzenli şekilde yapmalısınız. Uzun yola çıkacaksınız mutlaka bu sistemi kontrol ettirmeyi unutmamalısınız.  Aracınız böyle bir hata verdiğinde de daha fazla aracı zorlamamanızı tavsiye ederiz.

YouTube video

Aracınızı gecikmeden servise götürürseniz oldukça hızlı bir şekilde tamiri gerçekleştirilecektir. Aracınızın diğer parçaları da zarar görmemiş olur. Renault markasının yedek parçaları kolaylıkla bulunabildiğinden sizi uğraştırmayacaktır. Markanın servis maliyetleri de birçok markaya göre oldukça uygundur. Deneyimli ustalarla çalışırsanız sorunlu parçalar hızla tespit edilecektir. Daha sonra bu parçalar yenileri ile değiştirilecek ve aracınızı kullanmanız güvenli hale gelecektir. 

Df053 Renault Arıza Kodu Nedir?

Renault Df053 Arızası Çözümü Nasıldır?

Sürücülerin kendi imkanları ile bu arızanın üstesinden gelmeleri mümkün değildir. Mutlaka profesyonel bir destek almak gereklidir. Sorun iletim kablolarından, regülatörlerde ya da ECU’dan kaynaklı olabilir. Bunun tespiti için öncelikle araç OBD cihazlarına bağlanır. Öncelikle ECU ve regülatörlerin düzgün çalıştığından emin olunur. Eğer bu parçalarda sorun yoksa kablolar iletim sorunu çıkarıyor demektir. Çevre şartlarından etkilenen kablolar zaman zaman sorun çıkarabilmektedir. Kablo sistemi yenilendikten sonra sorun çözülmüş olur.

Sorun regülatörlerdeyse yapılan testler esnasında ortaya çıkar. Gelen veriler birbiriyle uyuşmaz ya da regülatörler eşlenik olarak çalışmazlar. Bu durumda hangi regülatörün sorunlu çalıştığı tespit edilir ve değişimi gerçekleştirilir. Bazen tek bir regülatör bozulduğu gibi bazı durumlarda birden çok regülatörde arıza verebilmektedir. Gelen veriler karşılaştırılarak hangi regülatörün bozulduğu kolaylıkla anlaşılabilir. Yapılan değişim işleminin ardından sistem yeniden sorunsuz şekilde çalışabilecektir.

ECU yani işlemci kısmının bozulması ise nadir görülen ama yaşlı araçlarda ortaya çıkabilen bir durumdur. Regülatörler ne kadar doğru şekilde çalışsalar da ECU doğru şekilde yönlendirmediğinden sistem düzgün çalışmayacaktır. Bu durumun üstesinden yine işlemcinin değişimi ile gelinmektedir. Böyle bir durumda en mantıklısı bir an önce aracınızı tamircinize götürmenizdir. Renault Df053 nedir? Sorusunu her zaman ciddiye almak gerekir.

Renault Df053 Arızası Çözümü Nasıldır?

Sürücülerden bazıları değişim yerine parçaların yeniden kalibre edilmesini isteyebilmektedir. Fakat bu işlem her zaman olumlu sonuç vermemekte ve sorun yeniden yaşanabilmektedir. Bu nedenle deneyimli ustalar sürücülere tamir yerine değişimi tavsiye etmektedir. Sonuç olarak Renault Df053 kodu nedir? Sorusuna detaylı bir şekilde yanıtlar verdik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.