Araba sevdalılarına özel!

Tespit Muayenesi Nedir?

0 10

Tespit muayenesi nedir? Sorusu kapsamında özellikle tespit muayenesi araca yapılan işlemler sonrasında muayene sürecinde gerçekleştirilen işlemlerin tespitini sağlayan muayenelerdir. Özellikle son dönemde araç muayene işlemlerinde oldukça köklü değişiklikler yapılmış olup bu değişikliklerden bir tanesi de tespit muayenesi olmuştur.

YouTube video

Tespit muayenesi herhangi bir aracın üzerinde yapılan işlemler sonrasında yeniden yapılan muayeneyi kapsamaktadır. Yani araçta gerçekleştirilen tadilatlar sonrasında araç tekrardan muayene edilmektedir.

Tespit muayenesinin yapılabilmesi için ilk olarak araç üzerinde belirli bazı tadilat işlemlerinin gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Tespit muayeneleri TÜVTÜRK istasyonlarında kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Özellikle araçlarda bazı teknik işlemlerden sonra araç sahiplerinin aklına takılan ve araçlarda başka problemlerin meydana gelip gelmediği yönünde merak edilen hususlar bu muayenelerde tespit edilebilmektedir.

Yani tespit muayenesi sayesinde tadilat işlemlerini uygulandığı araçta işlemlerin uygun şekilde yapılıp yapılmadığı kontrol edilmektedir. Bu nedenle tespit muayenesi yapılabilmesi için ilk olarak aracın projesine dikkat edilmesi ve daha sonra projesine uygun olarak yapılıp yapılmadığı tespit edilmesi gerekmektedir.

Tespit muayenesi şu işlemlerden sonra gerçekleştirilmektedir;

  • Şasi numara tespiti
  • Taksimetre taktırılması
  • Araç üzerine logo işletilmesi
  • Araç üzerinde bulunan logonun söktürülmesi
  • Araçların ticari araçlara dönüştürülmesi
  • Motor numara tespiti
  • Ticari araçların hususi araçlara dönüştürülmesi
  • Servis araçlarına kuşak taktırılması, servis araçlarından kuşak söktürülmesi

Yukarıda yer alan işlemler sonrasında mutlaka araştırın tespit muayenesi yaptırılması gerekmektedir bu sayede yapılan işlemlerin sonrasında işlemlerin doğru şekilde yapılıp yapılmadığı ve araca uygun şekilde yapılıp yapılmadığı tespit edilmiş olmaktadır.

Tespit Muayenesi Ücretli Mi?

Tespit muayenesi her araç sürücüsü için oldukça önemli ve faydalı bir işlem olmaktadır. Özellikle ilk defa duyan kişiler için veya aracına işlem yaptırmış olan kişilerin tespit muayenesi yaptırması gerekli olduğu hususlarda sürücüler tarafından en çok merak edilen konu tespit muayenesi ücretli mi? Sorusu olmaktadır.

İlgini Çekebilir  Turbo Ne Demek?

Bu noktada yukarıda belirtmiş olduğumuz işlemler sonrasında yapılan tespit muayeneleri ücretsiz olmaktadır. Ancak kişilerin tespit muayenesi yaptırmadan önce mutlaka TÜVTÜRK üzerinden randevu almaları ve daha sonra randevu saatinde ve gününde muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir.

Kişilerin bu randevuyu doğrudan internet sitesi üzerinden almaları mümkündür. randevu almayan kişilerin tespit muayenesi yaptırmaları mümkün değildir. Aynı zamanda alınan randevuların tarihinin geçmemiş olması da bu noktada önemlidir.

Araç Genel Muayenesi Nedir?

Trafikte sürekli seyir halinde bulunan araçların bazı şartları ve kriterleri sağlamaları trafikte seyir halinde bulunabilmeleri için oldukça önemlidir. Özellikle bu şartlar içerisinde yer alan en önemli husus araçların seyir halindeyken can güvenliğini sağlaması gerekmektedir.

Bu noktada araçların seyir halinde trafikte bulunmaları hususunda herhangi bir sorun olup olmadığını tespit edebilmek için genel araç muayenesi yaptırılması gerekmektedir.

Genel araç muayenesi sırasında aracın tüm aksamları ve sistemleri incelenmekte ve herhangi bir teknik sorun ile karşı karşıya kalınması halinde profesyonel destek alınmaktadır.

Araçların genel muayenesi de tespit muayenesi gibi TÜVTÜRK istasyonlarında gerçekleşmektedir. Bu nedenle de araç sahiplerinin araç genel muayenesi için de mutlaka randevu almaları ve randevu gününden önce aracın üzerinde bulunan borcun veya trafik cezalarının ödenmesi gerekmektedir.

Çünkü TÜVTÜRK üzerinde borç bulunan veya cezalı konumda olan araçların muayenesini gerçekleştirilmemektedir. Araç genel muayenesi işlemi için aynı zamanda ruhsat, trafik sigortası, gerekli olan ekipmanlara ait belgelerinde bulunması gerekmektedir.

Bu belgelerin tamamını ve birlikte aracı muayene istasyonlarını götürerek muayene ettirmeniz mümkündür.

Tüm bu muayeneler sayesinde araçlarda herhangi bir problem olup olmadığı tespit edilebilir ve aynı zamanda araçta diğer kişilerin can sağlığını tehdit edebilecek bir problem söz konusu olması halinde bu problem ortadan kaldırılmadan aracın trafiğe çıkması yasak olmaktadır.

İlgini Çekebilir  Kask Takmama Cezası Ne Kadar 2023
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.