Araba sevdalılarına özel!

Arabanın Camı Neden Buğulanır?

0 1

Arabanın camı neden buğulanır? Havalar soğuduktan sonra araçların camları üzerinde su yoğunlaşmaya başlar. Bu oldukça rahatsız edici bir durumdur. Çünkü araç tam olarak ısınmadığı sürece camların üzerinde ki buğu geçmez. Sürücülerin görüşüne engel olan biri durum olduğundan kazalara sebebiyet verebilir. Peki, Arabanın camı neden buğulanır? İşte detaylar!

Camların buğu yapmasının temel sebeplerinden birisi ısı farkıdır. Aracın dışında ki ısı eksi derece olsa da araç içi nispeten daha sıcak olmaktadır. Haliyle havada ki nem aracın camı üzerinde yoğunlaşmakta ve buğu ortaya çıkmaktadır. Bu da araç sahipleri açısından her zaman can sıkıcı bir sorun olarak tanımlanmaktadır.

Camların buğu yapmasının önüne geçilebilecek kalıcı bir çözüm ne yazık ki yoktur. Buğunun hızlı bir şekilde geçebilmesi için bazı çözümler alınmıştır. Bunlardan birisi cam rezistansıdır. Bu sistemde cam içinden teller geçirilir. Oldukça ince olan bu teller sayesinde sürücünün görüşü engellenmemiş olur. Tellerden geçen elektrik sayesinde ısı üretilir ve cam tamamen buğudan arındırılabilir.

Ayrıca klimalarda buğulanma konusunda oldukça yardımcı olmaktadır. Birçok araçta cam diplerinden hava olukları geçirilmektedir. Sürücü sıcak hava bu oluklara yönlendirdiğinde buğu kolayca çözülecektir. Buğu çözmeye yarayan sistemler eski arabalarda tamamen manuel olarak çalışmaktaydı. Sürücü camlarının buğu olduğunu gördüğünde sistemleri aktif edip bu sorunu aşmaktaydı.

Günümüzde ise buğu durumu da artık sensörlerle izlenmeye başladı. Araçların içinde dışarda ki hava sıcaklığını ölçen sensörler bulunuyor. Sıcaklık eksi değerlere düştüğünde Gösterge panelinde kar tanesi şeklinde bir ikaz ışığı yanıyor. Böylece sürücü hem dikkatli sürmesi gerektiğini hem de camların buğu yapabileceğini öğrenmiş oluyor.

Arabanın camı neden buğulanır

Arabada Buğu Nasıl Önlenir

Araç camlarını buğu yapması oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bu durumun önüne geçebilmek için sürücüler pek çok farklı yöntem denemektedir. Hangi yöntemin ne kadar işe yaradığı sürücülerin yaşadığı bölgenin sıcaklığına araçlarının özelliklerine göre değişmektedir. Fakat sürücüler bunları deneyerek kendileri için en uygun yöntemi bulabilirler. Bu yöntemler;

  • Aracı havalandırmak
  • Cama önleyici ürünler sürmek
  • Sıcaklık farkını düşürmek

Birçok araçta hava temizlemeye yönelik sistemler bulunmaktadır. Bu sistemler dışarıda ki havayı aracın içine çeker. Sistemi çalıştıran tuş genelde içinde 180 derece dönen bir ok bulunan araç şeklinde bir simgeye sahiptir. Bu tuşa basıldıktan sonra klima çalıştırıldığında içerde ki ısınmış hava değişecektir. Böylece buğulanma azalacaktır. Bu tarz hava değişikliği sağlayacak iklimlendirme sistemleri olmayan araçlarda camı azıcık açmakta işe yarayacaktır.

Arabada Buğu Nasıl Önlenir

Kışın Arabanın Camı Neden Buğulanır?

Özellikle kış aylarıyla birlikte araçların camlarındaki buğulanma da artış gösterecektir. Burada dışarıda havanın soğuk olması ve içeride de aracın sıcak olması temel nedenlerden birisidir. Yine aracın içinin oldukça fazla sıcak olursa buğulanma artacaktır. Bu nedenle aracın içinin fazla ısıtılmamasına özen gösterilmelidir. Bunun haricinde piyasada çok fazla buğu önleyici solüsyon bulunmaktadır. Bunların arasında kaliteli olanları alınırsa sürücüleri oldukça rahat ettirecektir. Araçta buğu oluşsa da bu minimum düzeyde olmaktadır.

YouTube video
Arabanın Camı Neden Buğulanır?

Sürücülerin solüsyonu uygularken dikkatli olması gerekmektedir. Solüsyonu cama yeteri kadar yaymazsa yer yer buğular oluşabilir. Haftada bir kere solüsyonu uygulamak yeterli olacaktır. Solüsyon haricinde sürücülerin uygulayabileceği bazı yöntemlerde bulunmaktadır. Bunlardan birisi ön konsola kedi kumu koymaktır. Kumların içinde silika adı verilen suyu emen bir bileşik bulunmaktadır. Çorap gibi geçirgen bir kumaşın içine kedi kumu konup ön camın altına konulursa nemi emecektir.

Kışın Arabanın Camı Neden Buğulanır?

Haliyle buğulanma çok daha az olacaktır. Yalnız bu kumun zaman zaman tazelenmesi gerekecektir. Yoksa eskisi kadar etki göstermez. Sürücülerin denediği buğu önleme yöntemlerinden birisi de tıraş kremi sürmektir.  Burada amaç camın üstünde bir bariyer oluşturmaktır.

Öncelikle cam iyice temizlenir. Daha sonra bir beze tıraş köpüğü sıkılır ve cama sürülür. Bir süre bekledikten sonra cam kuru bez ile silinir. Bu uygulama sonrasında buğunun oldukça azaldığı sürücüler tarafından belirtilmektedir. Son olarak sürücülerin buğudan uzaklaşmak için aracın içinde ki nemi düşürmeleri gerektiğini bilmeleri gerekir.

Kışın Arabanın Camı Neden Buğulanıyor

Sıcak içecekler ile araca binmek, paspasları ıslatmak buğunun oluşmasına sebep olacaktır. Bu nedenle ıslak olan paspaslar bir bez ile silinmeli ve bez bagaja konulmalıdır. Ayrıca aracın su alıp olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer kapı contaları gibi noktalarda sızdırmalar varsa bunlar giderilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.