Araba sevdalılarına özel!

Adıma Kayıtlı Eski Araçları Nasıl Sorgularım?

0 17

Adıma kayıtlı eski araçları nasıl sorgularım? Kimim zaman farklı nedenlerden dolayı üzerinizde kayıtlı araçların siz aracınızı satsanız bile üzerinizden düşmediğini görebilirsiniz. Böyle durumlarda düzenli aralıklar halinde adınıza kayıtlı araçların bulunup bulunmadığına dikkat etmelisiniz. Peki, adıma kayıtlı eski araçları nasıl sorgularım? İşte detaylar!

Birçok bürokratik işlemi kolayca evinizin konforunda yapmanızı sağlayan e-devlet sistemi birçok avantaj sağlamaktadır. Bunlardan birisi de eski araçlarınıza dair bilgileri de görüntüleyebilme şansı vermesidir. Sistem üzerinde Emniyet Genel Müdürlüğünün kendine ait sayfası bulunmaktadır. Bu sayfa üzerinden tarama yaptığınızda eski araçlarınızı liste haline görebilirsiniz. İsterseniz bu işlem için arama kısmını da kullanabilirsiniz.

Bunun için arama kısmına araçlarım yazmanız yeterlidir. Siz bunu yazdığınız anda öneri kısmında gerçek ve tüzel kişi olarak iki seçenek belirecek. Bunlar arasından tüzel kişiyi seçerseniz şirketiniz adına kayıtlı araçları aratabilirsiniz. Eğer gerçek kişiyi seçerseniz de doğrudan sizin üzerinize olan araçların listesi gelecektir. Üzerinize araç yoksa ya da plaka değişmişse de üzerinize tescilli araç olmadığına dair ibare çıkacaktır.

Üzerime Kayıtlı Araçları Nasıl Görebilirim?

Tabi tüm bu sorgulamaları yapmak için bir adet e-devlet şifresine sahip olmanız gereklidir. Şimdiye kadar e-devlet şifresi almadıysanız bunun için en yakın PTT şubesine gidebilirsiniz. Yalnız belirtmemiz gerekir ki şifre alma işlemi ücrete tabiidir. Fakat bu ücretin oldukça cüzi olduğunu da söylememiz gerekir. Aldığınız şifre geçici ve süreli olacaktır. En kısa zamanda bu şifreyi ile sisteme girip kendinize daimî bir şifre oluşturmanız gerekecektir. 

İçerik Tablosu

Üzerime Kayıtlı Araçları Nasıl Görebilirim?

Sigorta bilgileriniz, nüfus işlemleriniz, icra takibi gibi birçok hizmetin yanında araç tescil sorgulama işlemini de e-devlet üzerinden yapmak mümkündür. Sistem oldukça pratik ve hızlı bir şekilde çalışmaktadır. Beklemeye gerek olmadan saniyeler içinde adınıza kayıtlı araçların listesine erişebilirsiniz. Üstelik sistemin kamu binaları gibi mesai saati de yok. İstediğiniz zaman girip sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Araç sorgulama hizmeti sayesinde;

  • Aracın aldığı trafik cezaları
  • Sattığınız araçların plaka bilgileri
  • Hasar kayıt bilgileri

Gibi detaylara ulaşabilirsiniz. Eğer eski araçlarınız ile ilgili sorgulama yapmak isterseniz bu noktada sizden ek bilgiler istenecektir. Bu nedenle T.C kimlik numarası ve vergi numarası gibi bilgileri yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Bu sistem haricince kısa mesajla sorgulama sistemi de bulunmaktadır. Bu sayede oldukça kısa bir süre içerisinde adınıza kayıtlı olan aracı ya da araçları bulabilirsiniz. Üstelik SMS atarak adınıza kayıtlı araçları hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

YouTube video

Kısa mesajla ulaşabileceğiniz bu hizmeti ise Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi vermektedir. Aracın şase numarasını kısa mesajla gönderdiğinizde birçok bilgiye ulaşmanız mümkün olacaktır. Sistemi kullanabilmek için 5664 no’lu telefona mesaj atmanız gerekecektir. Mesaj atmak ücretlidir. Attığınız her mesaj başına faturanıza 18 TL ücret yansır. E-devlet üzerinden bilgilere erişmek ise tamamen ücretsizdir. Bundan dolayıdır ki eski araçlarınızı e-devlet sisteminden görebilmeniz daha bütçe dostu olacaktır.

Eski Arabamı Nasıl Bulurum?

Eski arabamı nasıl bulurum, üzerime kayıtlı araçlar, eski araçlarımı nasıl bulurum başlıklarına nasıl sorgulama yapılacağını anlattık. Hepsinin cevabı tek bir yönteme çıksa da tekrar anlatmamız gerekirse e-devlet bu konuda en doğru çözümü sunmaktadır. Sistemi kullanarak rahatlıkla eski araçlarınıza dair bilgileri öğrenebilirsiniz. Eğer sık sık araba alıp satıyorsanız bir şifre almanız yararınıza olacaktır.

Bunun haricinde plaka sorgulama işlemi de e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bu yöntem sayesinde de kişiler ikinci el araçlara dair bilgileri rahatlıkla öğrenebilmektedir. Özellikle ikinci el araç alım satımı sırasında bu sayede aracın detaylı bilgisi öğrenilmektedir. Çünkü bazen satıcılar araçlarıyla ilgili kaza bilgilerini saklayabilmektedir. Çünkü kazalar araçlar daha ucuza satılmaktadır. Satıcılarda kaza bilgilerini saklayarak araçlarını değerinin çok üzerinde satmayı deneyebilmektedir.

Eski Arabamı Nasıl Bulurum?

Sürücüler e-devlet üzerinden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının sayfasına girip aracın kazaya karışıp karışmadığını en doğru kaynaktan sorgulayabilmektedir.  Bunun yanında aracın üzerinde icra olup olmadığı da kontrol edilebilmektedir. Bu konu oldukça önemlidir. Eğer aracın ödenmeyen borcu varsa aracınız görüldüğü yerde bağlanıp emniyet parkına götürülür. Siz borcunu ödemediğiniz sürece aracınızı alamazsınız. Temiz bir araç almak için plaka bilgisi sorgulama mutlaka kullanılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.