Araba sevdalılarına özel!

Opel Radyo Kodu

0 5

Opel radyo kodu nedir? Radyo kodu immobilizer sisteminin araçlarda kullanılmasının ardından geliştirilmiş bir sistemdir. 4 haneli bu kod araca ve radyoya özel olarak üretilmektedir. Bu sayede radyo başka araçlara takıldığında çalışmamaktadır. Bu şekilde özel bir kodun geliştirilmesinin temel amacı hırsızlığın önüne geçmektir. Geçmiş dönemlerde hırsızlar radyolar yüksek fiyatlara satılabildiğinden aracın camını kırıp bu radyoları çalmaktaydı. Bu tarz hırsızlıklar sürücülerin yüksek bedeller ödemesine sebep olmaktaydı. Bu nedenle farklı yöntemler geliştirilmişti.

Birçok marka radyoları takıp çıkarılabilir şekilde yapmaktaydı. Böylece sürücü araçtan inerken radyoyu çıkarıp yanına alabilmekteydi. Bulunan bu kod sistemi caydırıcı oldu. Artık sürücülerin radyolarını sürekli olarak söküp takmalarına gerek kalmadı. Kod aracın radyosu takılırken bir kere giriliyor. Daha sonra akü bitmediği ya da radyo sökülmediği sürece kodun tekrar girilmesine gerek olmuyor. Bu tarz durumlar yaşandığında kod geri alınabiliyor. Fakat bunun için yapılması gerekenler markadan markaya değişiklik gösteriyor.

Kimi markalar doğrudan müşterinin kendilerine ulaşmasını istiyor. Kodu para karşılığında müşteriye teslim ediyor. Kimi markalar ise kodu aracın görünmeyecek bir kısmına sabitliyor. Sürücüler ihtiyaç halinde bu kısma erişip kodu alabiliyorlar. Opel markası kodu müşterisine vermeyi seçen markalardan birisidir. Sıfır araçlarda sürücüye kod araç teslim edilirken verilmektedir. Bunun haricinde kod aracın farklı bir noktasına da yapıştırılmıştır. İkinci el Opel sahipleri eğer müzik sistemi orijinalse yapıştırılan etikete erişip kodu müzik sistemini aktif etmek için kullanabilirler.  Peki, Opel radyo kodu nerede yazar? İşte merak edilen ayrıntıların tamamı!

Opel Radyo Kodu

Opel Radyo Kodu Nerede Yazar Nereden Alınır

Opel marka araçların çoğunda kod torpido gözünün iç kısmında yer almaktadır. Sürücüler torpido gözünün iç kısmına doğru dikkatli şekilde baktıklarında burada bir etiket görecekler. Etiketin üzerinde KEY kod şeklinde bir ibare yer alıyor olacak. İşte bu kod müzik sistemini yeniden aktif etmek içindir. Bu kodu girdiklerinde sorunsuz şekilde çalışacaktır. Ama özellikle yaşlı araçlarda bu tarz etiketler zamanla silinebilmektedir. Böyle bir durum yaşayan sürücüler endişelenmemelidir.

Çünkü sürücüler servise gidip yeni bir kod talep edebilirler. Yeni kod çıkarma işleminde ise genelde şasi numarasına ihtiyaç duyulmaktadır. Şasi numarası kaput açıldığında cam kısmına yakın bir yerdedir. Sürücü tarafına dikkatli bakılırsa kabartma şeklinde numara rahatlıkla görülebilir. Bu numarayı verdikten sonra gerekli olan kod sürücüye kısa süre içinde sağlanacaktır. Eğer radyo orijinal değilse bu durumda yeni bir kod türetmek gerekebilir.

YouTube video
Opel Radyo Kodu Nerede Yazar Nereden Alınır

Fakat bu işlem biraz zahmetlidir. Genelde müzik sisteminin sökülmesi gerekir. Sistemin arkasında bir dizi güvenlik şifresi yer almaktadır. Servis bu şifreyi alacak ve yeni bir kod türetecektir. Böyle bir durumda servis sürücüden para talep edebilir. Ama çok zor bir işlem olmadığı için istenen bedellerde düşük olmaktadır. İsterseniz servis görevlilerinden kodu sizin yerinize girmesini de isteyebilirsiniz. Bu sayede radyonuzu kolayca aktive etmiş olursunuz. Opel radyo kodu özel bir kod olarak karşımıza çıkar. Bu kodu doğru bir şekilde girmeniz, birtakım kriterlere bağlıdır.

Opel Radyo Kodu Nerede Yazar Nereden Alınır

Opel Radyo Kodu Nasıl Girilir

Sürücülerin şifre girme işlemi yapmaları için öncelikle bu arayüzü aktif etmeleri gereklidir. Bunun için ;

 • Öncelikle aracın kontak anahtarı çevrilir.
 • AS tuşuna basılı tutulur.
 • Müzik sistemi açılır.
 • Alınan kodun ilk basamağını tuşlamak için müzik sistemi üzerinde ki bir tuşuna basılır.
 • Daha sonra yazan sayı girilir.
 • İkinci basamak için iki tuşuna basılır ve ikinci basamak girilir.
 • Üçüncü basamak için üç tuşuna basılır ve üçüncü basamak girilir
 • Dördüncü basamak için dört tuşuna basılır ve dördüncü basamak girilir.
 • Eğer işlem doğru yapıldıysa AS tuşuna basılı tutulur.
 • Bir süre sonra bip şeklinde bir uyarı sesi duyulur.
 • Bu radyonun aktif olduğu anlamına gelir.  
 • Elinizi AS tuşundan çektikten sonra radyo çalışmaya başlayacaktır.
Opel Radyo Kodu Nasıl Girilir

İşlem bazı sürücülere karmaşık gelebilmektedir. Bu sürücüler servislere gidip işlemi yaptırabilirler. Ayrıca internet üzerinden konu hakkında yardım olacak videolar izleyebilirler. Videolarda gösterilen işlem basamaklarını aynı şekilde yaparlarsa müzikleri sorunsuz şekilde çalışmaya başlayacaktır. Sürücüler ellerinde ki şifreyi yanlış girdiklerini düşünüyorlarsa birkaç kez deneyebilirler. Sistemde kilitlenme diye durum yoktur. Opel radyo kodu için mutlaka belirttiğimiz kriterlere dikkat ediyor olmanız gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.