Araba sevdalılarına özel!

Porsche Hangi Ülkenin?

0 53

Porsche hangi ülkenin? Porsche, ilk olarak 1931 yılında Almanya’da üretilen bir otomobil olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu şirket, dünyanın en iyi otomobil üreticilerinden biri olarak bilinir. Hatta Forbes tarafından dünyanın en değerli markalarından biri olarak adlandırılmıştır. Dolayısıyla bu araca dair soruların da sayısı artış göstermektedir. Peki, Porsche hangi ülkenin? Dahası Porsche nerede üretiliyor? İşte bu tarz sorulara dair merak edilen ayrıntılar!

Porsche nerenin

Porsche 1948’de ilk üretim tesisini Almanya’nın Stuttgart şehrinde açmıştır. 1998’de tesislerini Almanya’nın Leipzig kentindeki bir montaj fabrikasını ve Almanya’nın Zuffenhausen kentinde bulunan bir motor fabrikasını içerecek şekilde genişletmiştir. Bu tarihten sonra çok daha hızlı bir gelişim süreci içerisinde yer almaktadır. Dolayısıyla Porsche hangi ülkenin dediğimizde Almanya akla ilk gelen seçenektir!

Porsche hangi ülkenin

Porsche hangi ülkenin arabası

Porsche şirketi, bir Alman lüks otomobil ve SUV üreticisi olarak adından sıklıkla söz ettirmektedir. 1931 yılında Almanya’nın Stuttgart şehrinde Ferdinand Porsche tarafından kurulan firma, günümüz itibariyle dünya genelinde tanınan bir markadır. Firmanın ilk modeli Type 12 modelidir. Sonrasında 1948 yılında Type 356 modeli izlemektedir. Bu modeller motor sporlarına girişlerini işaretlediler ve başarılı yarış arabaları oldukları için adından sıklıkla söz ettirmektedir.

Porsche’nin ilk üretim otomobil 1949 yılında 356 serisi ile tanıtılmıştır. Bu model aynı zamanda spor araba yarışlarında da başarılı oldu. Özellikle 1953 ile 1998 yılları arasında dört kez Le Mans 24 saat yarışı da dahil olmak üzere birçok yarışı kazanmıştır. Dolayısıyla bu tarihlerden sonra artık Porsche uluslararası ortamlarda adından sıklıkla söz ettirmeyi başarıyor. Böylece Porsche hangi ülkenin sorusu da sıklıkla dillendiriliyor!

Porsche’nin sembolü haline gelen ve zarafet ve performansı temsil eden 911 modeli 1964 yılından sonra kullanıcısıyla buluşmaya başlıyor. Şirket, her iki özelliğe de sahip olan bu model; yarış arabasını piyasaya sürdüğü 1969 yılından bu yana, turbo ve dört tekerlekten çekiş gibi yeni teknolojileri arabalarına getirmede bir yenilikçi bir yönüyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Porsche hangi ülkenin markası
Porsche hangi ülkenin markası

Porsche hangi ülkenin markası

Porsche, Alman otomobil üreticisi olan bir markadır.  Porsche tarafından tasarlanmış ve üretilmiş bir spor otomobili olarak iddialı bir konumda yer almaktadır. Volkswagen Beetle ve diğer araçların geliştirilmesinde önemli bir figür haline gelen Ferdinand Porsche tarafından 1931 yılında kurulan bu marka uluslararası ortamlarda sıklıkla tercih edilen bir marka olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Porsche markasının genel merkezi Almanya, Stuttgart şehrinde yer almaktadır. “Porsche” adı, halen Porsche markası altında üretilen mevcut 911 model serisinin yanı sıra seleflerine atıfta bulunmak için de kullanılmaktadır. Bu markanın ilk araçları hava soğutmalı düz dört motorlu önden motorlu ve arkadan çekişliydi. Sonraki süreçte 4 teker çekişli tasarımlar devreye girdi!

1938’de Ferdinand Porsche, Volkswagen Beetle’ın konfigürasyonuna benzer, arkaya monte motor ve burulma çubuğu süspansiyonuna sahip iki kapılı bir sedan gövdesi olan Auto Union için Type 64 arabayı geliştirerek sektöre hızlı bir giriş yaptı! 1939’da Ferdinand Porsche, hava soğutmalı düz dört boxer motorla çalışan, önden çekiş düzenine sahip, dört tekerleğin hepsinde bağımsız süspansiyona sahip, arka tekerleklerde sadece Volkswagen Beetle gibi döner akslı, ancak üzerinde herhangi bir kapı olmayan Tip 82 adlı küçük bir araba tasarladı. Bu aşamadan sonra artık çok daha güçlü ve dinamik modelleriyle dikkatleri üzerine çekmeye de başladı.

Porsche nerede üretiliyor

Porsche nerede üretiliyor

Porsche şu anda dünya çapında 11 üretim tesisine sahiptir. Bu tesislerden Zuffenhausen, Almanya; Leipzig, Stuttgart, Zuffenhausen, Bremen, Regensburg, Graz şehirleri Almanya’da yer alıyor. Avusturya’nın Leipzig, Werk kenti ve Almanya’nın Leipzig-Werk ve yine Almanya’nın Dingolfing kenti de üretim şehirleri arasında yer alır. Bir de Almanya; Brasov ve Martorell de üretim tesislerinin bulunduğu kentler arasında yer alır.

Özetle Porsche, bir Alman spor otomobil üreticisi olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Şirket Stuttgart, Almanya ‘da bulunmaktadır. Porsche, ilk prototipi olan Volkswagen Beetle’ı ürettikleri 1931 yılından beri otomobil ürettikten sonra hızlı bir gelişim sürecine giren uluslararası bir markadır. Özellikle güç ve performans konusunda iddialı bir marka olarak karşımıza çıkan Porsche her zaman tercih edilen lüks araçlar arasında yer alıyor. Böylece Porsche hangi ülkenin sorusuna yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.