Araba sevdalılarına özel!

Egea Ünlem İşareti

0 3.111

Egea ünlem işareti nedir? Ünlem işareti genel olarak aracınızda bir arıza olduğunu ifade etmektedir. Ünlem işareti pek çok farklı nedene bağlı olarak yanabilmektedir. Egea ünlem işareti kimi zaman park lambasında ya da fren lambasındaki hatalara benzer etkilere sahip olabilir. Bundan dolayı şayet ünlem işareti yandıysa; tamircinize gitmekte fayda vardır.

Günümüzde araç fiyatları yükseldiğinden dolayı kişiler araçlarının bozulmasından oldukça korkuyor. Konforlu ve az yakıt harcamasıyla bilinen Fiat Egea ’ya sahip olan kimselerde bu durumdalar. Ön konsollarında ünlem işareti yanınca büyük paniğe kapılıyorlar. Eğer aracınızda böyle bir ünlem yanmaya başlarsa nedeni için bir servise gitmeniz en doğrusu olacaktır. Bu uyarının çıkmasının birçok nedeni olabilir. Egea ünlem işareti, aracınızda bir arıza olduğunun göstergesidir.

O nedenle de uyarı sönse bile aracınızı daha fazla kullanmamanız en doğrusu olacaktır. Örneğin otomatik vitesli araçlarda ünlem çıkmasının anlamı farklıdır. Aracın etkin şekilde frenleme yapmasını sağlayan EBD sisteminde bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Eğer bu sistem arızalanmışsa aracınızın hareket halinde aniden frenleri kitlenebilir. Bu durum da feci kazalara sebep olabilir.

Egea ünlem işareti nedir?

Olası bir arıza anında yoldaysanız aracınızı kenara çekmeniz gerekir. Öncelikle kaputu açıp gözle görülür bir sorun olup olmadığına bakmalısınız. Riske girmek istemezseniz yol yardımı arayabilirsiniz. Böylece aracınız çekiyle alınır ve servise bırakılır. Sadece kendi canınızı değil trafikte ki diğer araçları da riske atmamış olursunuz. Genelde ünlem işareti mekanik bir arızanın habercisi olmaktadır. 

İçerik Tablosu

Fiat Egea Sarı Ünlem İşareti

Egea model araçlarda sarı ünlem yanması otomatik viteste bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Aracınız arıza sonucunda geri vitese taktığınızda bu komutu yerine getirmeyebilir. Siz gaza bastığınız halde devir yükselmeyebilir. Ayrıca sarı ünlem işareti yandıktan sonra başla uyarı ışıklarının yanıp yanmadığına da bakmanız gereklidir. Örneğin ABS ışığı da ünlemle beraber yanıyorsa frenleme sisteminizin bozulduğu anlamına gelir.

YouTube video

İkaz lambası anlık olarak bir sistem sorunu nedeniyle anlık yanmış olabilir. Bu durumda;

  • Aracı istop ettirin
  • Bir süre bekleyin
  • Kontak anahtarını ikinci konuma getirin
  • Fren pedalına basılı tutmayı unutmayın
  • Hafif gaz verin
  • Göstergelerin tekrar baştan başladığından emin olun

Eğer ünlem sönmüşse bu anlık bir durum olduğunu gösterir. Ama yine de servise göstermeniz gereklidir. Ama ünlem işareti yine yanıyorsa bu ciddi bir durumun varlığına işaret eder. Mutlaka en yakın servise gitmeniz gereklidir. Aracınızda bir arıza olduğu aşikardır. Sorunu kendiniz düzeltmeye çalışmamalısınız. Profesyonel ellerde sorununuz kalıcı olarak çözülecektir. Özellikle eski bir araçta bu uyarıyı alıyorsanız yıpranan parçalar arızaya sebep olmuş olabilir. Egea ünlem işareti bazen üçgen içinde ünlem olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Fiat Egea Üçgen İçinde Ünlem

Geçmiş zamanlarda araçlar oldukça analoglardı. Bu nedenle arıza verdiklerinde ustalar sistemin işleyişine bakıp sorunu anlayabiliyorlardı. Fakat araçlar dijitalleşmeye başladıkça sorunların tespiti de zorlaştı. Bu nedenle araçlar yavaş yavaş sensörlerle donatılmaya başladı. Bu sayede ustalar görünen ikaz ışıklarından ya da araçların OBD sisteminden çektikleri verilerden tespit yapabiliyorlar. Ayrıca gelişmiş servisler parçaların verimliliğini ölçen cihazlarda kullanmaktadır.

Fiat Egea Sarı Ünlem İşareti

C segmentinde olan Fiat Egea da 2015 yılında duyurulmuş bir araç olarak oldukça donanımlıdır. Her ne kadar bu araçtan sonra Bravo, Linea, Stilo gibi üst modeller çıkmışsa da Egea da gelişmiştir. Üzerinde oluşan arızalarını belirten çok sayıda uyarı ışığı bulunmaktadır. Bu ışıklar sayesinde ABS ve otomatik vites arızalarını haber verebilmektedir. Bunun yanında motor arızalarını ve yağının bittiğini de uyarı ışıklarından anlayabilirsiniz.

Egea’nın ön konsolunda yer alan üçgen içinde ünlem işareti de bunlardan birisidir. Bu işaret lambalarda bir arızayı işaret eder. Ayrıca sigortalar attığında ya da elektrik sisteminin bir noktasında arıza olduğunda da bu işaret yanar. Böyle bir durumda ampuller de sorun varsa gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Ama ampullerde sorun yoksa mutlaka servise gidip elektrik sistemine baktırmanız gerekir. Eğer aracınızın içinde duman ya da yanık plastik kokusu varsa kısa devre mevcut olabilir. Bu durumlar yangın çıkmasına sebep olabilir. O nedenle bu işareti gördüğünüzde temkinli olmanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.