Araba sevdalılarına özel!

Buji Yağlanması

0 346

Buji yağlanması can sıkıcı bir sorun olmakla birlikte bu sorunun neden kaynaklandığını biliyor olmak; tamir için daha isabetli kararlar almanızı mümkün kılar. Peki, buji yağlanırsa ne olur? Buji neden yağlanır? İşte bu sorular hakkında merak ettiğiniz bütün ayrıntıların tamamı! Buji yağlaması, genellikle gözden kaçan bir sorundur. Ancak her zaman dikkat edilmesi şart olan bir sorundur.

Bujinin yağlanmasının en belirgin sebebi; silindir içerisine daha doğrusu yanma odasına çok fazla miktarda motor yağının giriyor olmasıdır. Silindir bir motordaki en kritik parçadır. Silindir, birlikte çalışmak üzere tasarlanmış birçok parçadan oluşur. Bu parçalardan bazıları valfleri, pistonları ve bujileri içerir. Bu parçalardan herhangi birinin hasar görmesi veya işlevini yitirmesi aracınızın performansını olumsuz etkileyebilir. Buji, silindir kapağınızın düzgün çalışması için etkili olan bir paçadır.

Buji motorunuzun kalbi gibidir. Yanma odasında yakıtı tutuşturmaktan ve güç üretmekten sorumludur. Bir buji yağlandığında, aracınızın performansını etkileyebilir. Bu, normalden daha sık değiştirmeniz gerekebileceği anlamına gelir. Bir bujinin yağlanmasına neden olabilecek bazı yaygın neden; kirli veya tıkalı bir hava filtresidir. Böyle durumlar, fazla miktarda kaçak geçişe neden olabilir. Bu yanmamış yakıt daha sonra bujilerinize bulaşabilir ve bu da onları normalden daha yağlı hale getirir. Tüm bilgiler ışığında buji yağlanması aracınızın performansını doğrunda etkiler.

Buji Yağlanması

Buji yağlanırsa ne olur?

Şayet buji yağlanırsa soruna müdahale etmediğiniz zaman aracınızda öncelikli olarak aşırı yakıt tüketimi durumu yaşanılacaktır. Bujiler, ateşleme bobini tarafından enerji için elektrik yükü oluşturmak üzere tasarlanmıştır. Bu, optimum yanma verimliliği için silindir içindeki yakıtı tam olarak doğru zamanda ateşlemelerini sağlar. Bujin yağlanırsa, ihtiyaç duyduğunda elektrik yükü oluşturamayacaktır. Bu, düşük motor performansına ve silindirlerin kendi içlerinde verimsiz yanma nedeniyle yakıt tüketiminde artışa neden olur.

Özellikle aracınızda yanlış bir ayarınız veya kötü bir ateşleme bobininiz varsa, bu aynı zamanda aşırı yanmaya neden olabilir ve bujilerinizin normalden daha fazla yağlanmasına neden olabilir. Aracınızdaki bujileri düzenli aralıklarla kontrol etmek durumundasınız. Burada buji yağlanmasının bujinin yalıtkanına zarar verebildiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Hatta bu durum bujinin teklemesine veya motor bölmenizde geri tepme gibi başka sorunlara neden olmasına neden olabilir.

YouTube video

Buji motorunuzdaki yakıt karışımını ateşlemekten ve aracınızı sürmek için ihtiyacınız olan gücü üretmekten sorumludur. Bujilerde sorun yaşamanız demek, düşük performansa ve yakıt tüketiminde azalmaya yol açabilir. Ayrıca, otoyolda giderken veya acil durdurma sırasında olduğu gibi uygun olmayan zamanlarda motorunuzun stop etmesine neden olabilir. Tüm bu bilgiler ışığında buji yağlanması gündeme geldiği zaman altında yatan temel sorunlara dikkat etmek şarttır.

Buji yağlanırsa ne olur?

Bujiler neden yağlanır?

Mutlaka aracınızın bujilerini periyodik olarak yetkili bir tamirciye kontrol ettirmelisiniz. Bu, değiştirilmeleri mi yoksa basitçe temizlenmeleri ve yeniden boşluk bırakılmaları mı gerektiğini belirleyebilir. Bujiler bir motorun en önemli parçasıdır ve genellikle ihmal edilirler. Bujiler, aracınızın silindirlerindeki yakıtı ateşlemekten sorumludur Böylece aracınızın performansı için ne kadar önemli olduklarını fark edebilirsiniz.

Bujilerin yağlanmasının temel nedeni, aşınmış supaplardır. Supaplar aşındığında, yağ, ateşleme gerçekleşmeden önce yakıt ve hava karışımıyla karıştığı yanma odasına sızabilir. Bu, yalıtkan yüzeyinde teması azaltan karbon birikintilerine neden olur. Yağlı bujiler, motorla ilgili bir sorunun göstergesidir. Bujinin üstü parlak ve temiz olmalıdır. Ancak üzerinde yağlı bir film görürseniz, bu bir tür sorun olduğunun işaretidir.

Bujilerinizi düzenli olarak değiştirmeniz önemlidir. Çünkü aşınmış bujiler aracınızda zayıf yakıt ekonomisi, tekleme ve yavaş hızlanma gibi bir dizi soruna yol açabilir. Çok fazla ısı veya çok fazla yağ nedeniyle aşınmış bir buji, elektrotlarda onları tıkayacak ve kıvılcım üretme yeteneklerini azaltacak karbon birikintilerine de neden olabilir. Böyle bir durumda, aracınızın bilgisayarının bir tekleme meydana geldiğinde algılaması zor olabilir çünkü hiç kıvılcım oluşmayacaktır!

Bujiler neden yağlanır?

Buji yağlanması nasıl önlenir?

Buji yağlanması; aracınızda önemli bir sorunun varlığına işaret etmektedir. Bu sorunu önlemek için ilk önce nedenini bulma gerekmektedir. Bujiler genellikle buji yuvalarında yer alan yağ sızmaları gibi durumlardan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla buji yağlanmasına yönelik olarak bir önlem almayı istiyorsanız; buji keçelerini gözden geçirmelisiniz. Bütün bu bilgiler ışığında buji yağlanmasının önlenmesi için aracınızın periyodik bakımlarını yakıdan takip etmek gerekmektedir. Ancak bu sayede aracınızda bu tarz bir sorun yaşamazsınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.