Araba sevdalılarına özel!

Nissan Arıza İşaretleri

0 995

Nissan arıza işaretleri sensörlerin tespit ettiği dengesizlikleri şoföre aktarmaya yarar. Araçlarda bulanan yol bilgisayarları sayesinde gösterge panelinde çıkan arıza işaretinin detaylı açıklaması da kod şeklinde gösterilir. Arıza işaretleri sayesinde şoför konu hakkında bilgi sahibi olur. Arıza kodları sayesinde de serviste asıl sorun daha kolay bir şekilde saptanabilir. Sürücülerin ön panelde görebilecekleri bazı işaretler şunlardır;

Yuvarlak içerisinde ABS yazısı; bu işaret araç çalıştırıldığında bir kere yanıp sönecektir. Fakat araç hareket halindeyken yanması tehlikelidir. ABS sisteminin devre dışı kaldığı veya arızalandığı anlamına gelir. Sürücülerin bu işaretin yanmasından sonra hız yapmamasını öneririz. En kısa sürede servise gitmeleri gereklidir. Çünkü fren tutuşu ve durma mesafesi düşecektir.

Yuvarlak içinde ünlem işareti; bu işaret el freninin aktif olduğunu gösterir. Sürücüler el freni yarı çekili durumdayken aracı hareket ettirmesin diye göstergeye konulmuştur. Fakat araç hareket halindeyken bu uyarı işareti yanmaya başlarsa araç hemen kenara çekilmelidir. Çünkü fren sistemi arıza yapmış demektir. En doğru çözüm çekici çağırmak olacaktır. Çünkü frenler tutmamaya başlayabilir.

Akü işareti; bu işaret akünün bittiğini ya da elektrik sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Araç durduktan sonra tekrar çalışmama ihtimali vardır. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Sigortaların atması ve alternatör sisteminin bozulması da bu işaretin yanmasının diğer sebepleridir.

DPF uyarı işareti; her araçta bulunan bir gösterge değildir. Sadece dizel yakıtla çalışan araçlarda mevcuttur. Partikül filtresinin tıkandığını gösterir. Bu durum aracın performansını düşürebilir. Sürücü en kısa sürede servise gitmeli ve filtreleri temizletmelidir. Uzun süre bu şekilde aracın kullanılması enjektör sistemine zarar verebilir.

Nissan arıza işaretleri

Nissan Micra Arıza İşaretleri

Nissan Micra model araçlarda bulunan işaretler genelde çoğu Nissan modeli ile aynıdır. Micralarda bulunan bazı arıza işaretleri şunlardır;

Yağdanlık işareti; yağ basıncı düşük olduğunda bu işaret yanmaya başlar. Önemli bir uyarı sinyalidir. Motor parçalarının sürtünmeden zarar görmemesi için yağ elzem bir ögedir. Azalması durumunda motor hasar görebilir. Sürücü yağı tazelemeden aracı kullanmamalıdır. Bu imkânı yoksa çekici çağırmalıdır.

İki yatay dalgalı işaret bir dik işaret; motor suyu sıcaklığı yükseldiğinde bu işaret yanar. Aracın hararet yaptığı anlamına gelir. Oldukça riskli bir durumdur. Motor hasar alabilir. Eğer işaret yanıp sönüyorsa sensörler arıza yapmış olabilir. Yine de sürücü dikkatli olmalıdır.

PS yazısı; hidrolik direksiyon sisteminin arıza yaptığı durumlarda bu işaretin yanması gereklidir. Araç ilk kez çalıştırıldığında bu işaretin yanıp sönmesi normaldir. Fakat sürekli yanmaya başlarsa bu durumda sürücü dikkatli şekilde aracı sürmelidir. Direksiyon eskisi gibi tepki vermemeye başlayacak ve sertleşecektir.

Nissan Qashqai Gösterge İşaretleri

Önünde yuvarlak olan oturan insan işareti; Sarı renkte yanan işaretlerden birisidir. Motor çalıştırıldığında bir kere yanıp söner. Bu hava yastığı sisteminin aktif olduğu anlamına gelir. Fakat sürekli olarak yanması sistemde bir arızayı işaret eder. Dikkatli olunması gerekir.

Üstünde çarpı olan yuvarlak ve oturan insan işareti; yolcu hava yastığı sürücü tarafından kapatılabilir. Bu işaret yandığında yolcu hava yastığının kapalı olduğu anlaşılır. Hava yastığı yeniden aktif edildiğinde işaret sönecektir. Nissan arıza işaretleri arasında hava yastığı uyarsına dair farklı kodlar da mevcuttur.

Nissan Micra Arıza İşaretleri

Nissan Qashqai Gösterge İşaretleri

Bu modelde aracın gösterge panelinde bulunan işaretlerin çoğu diğer modellerle aynıdır. Bazı gösterge işaretleri sarı ve kırmızı olmak üzere iki ayrı renkte yanabilir. Kırmızı durumun oldukça acil olduğunu gösterir. Araç hasar alabileceğinden sürücü çok dikkatli olmalıdır. Dizel Runaway tarzı durumlar Nissan modellerinde görülebildiğinden uyarılar önemsenmelidir. Sarı yanan işaretler ise sürücünün telaş yapmaması gereken ikazlardandır. Bir sistemde sorun olduğunu sürücünün dikkatli kullanması gerektiğini belirtir.

YouTube video
Nissan Qashqai Gösterge İşaretleri

Panelde görülen bu işaretlerin dışında birde hatırlatıcı ikaz işaretleri bulunmaktadır. Balata değişim işareti bunlardan birisidir. Daire içinde ayakkabı şeklinde ifade edilir. Periyodik bakım işareti de bunlardan birisidir. Genelde İngiliz anahtarı şeklinde gösterilir. Bu işaretler sayesinde sürücüler aracın bakım zamanlarını takip etmek zorunda kalmazlar.

Sistematik şekilde aracın bakımı yaptırılacağı için araç çok daha uzun süreler dayanır. Bütün bu bilgiler ışığında Nissan arıza işaretleri konusunda bilgi sahibi olmanız aracınıza dair kritik hatalar olduğu zaman müdahale edebilme şansına sahip olmanızı mümkün kılar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.