Araba sevdalılarına özel!

Eksantrik Sensörü Ne İşe Yarar?

0 9

Eksantrik sensörü ne işe yarar? Günümüzde bütün araçlarda eksantrik sensörü bulunuyor. Dolayısıyla araç sahipleri bu konunun ne olduğunu merak ediyorlar. Günümüzde sensörler araç için oldukça fazla önemlidir. Bunun nedeni aracın motorunun düzgün bir şekilde çalıştırmasını sağlamasından meydana geliyor. Araçlar için son derece kritik bir parça olan Eksantrik sensörü ne işe yarar? İşte detaylar!

Eğer ki bu sensörde herhangi bir arıza problemleri oluşursa böylelikle aracın motoru düzgün olarak çalışmaz. Aracınızın motor yapısının düzgün olarak çalışabilmesi için sensörün önemi oldukça fazladır. Otomobilinizin kaput bölmesini açtığınızda aynı zamanda aracın sensör bölmelerini tespit etmekte sorunlar yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda bu tarz sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız aracınızın bakımı düzenli olarak yaptırmanız son derece önemli bir detay unsuru olarak ön plana çıkıyor. Aracın sensör bölmesi motor gücünüzün etkili bir şekilde çalışmasını sağlar.

Eksantrik sensörü ne işe yarar?

Eksantrik sensörü; öncelikli olarak yakıt sistemlerinin düzenlenmesine katkı sunar. Ayrıca motor kontrol ünitesinin pistonlarının konumuyla zamanı hakkında etkili bir düzeyde bilgi akışı sağlar. Böylece motorun düzenli olarak çalışmasını sağlayarak; aracın üst düzeyde bir performansı ortaya koymasını mümkün kılar.  Eksantrik sensörünün görevi temel olarak motorun düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktır.

Eksantrik Sensörü Görevi

Eksantrik sensörünün görevi araçların motorlarının düzgün olarak çalıştırılmasını sağlamak olarak değerlendirilebilir. Aynı zamanda bu sensör ECU bölmesine ateşleme sistemi için zamanlama kazandırır. Böylelikle sistemin daha verimli ve düzenli bir şekilde ilerlemesinde etkili olur. Sensörün görevi oldukça geniştir. Lifterlere uygun bir yere monte edilmesi sensörün en önemli görevleri arasında bulunuyor. Görevleri bakımından sınırsız olan bu sensör araçların düzenli ve aksamlarının kontrollü bir şekilde çalışması için hayati öneme sahiptir.

YouTube video

Birinci ve ikinci pistonlar arasına yerleştirilmiş bir sensör motor gücünü ölçer. Motorun, ölü nokta olarak adlandırılan güç eğrisinin üstünde mi yoksa altında mı çalıştığını belirler. Her sensör tipi gücü farklı şekilde ölçer, bu yüzden iki farklı sensör olarak sınıflandırılırlar. Biri Hall Effect tipi olarak adlandırılır ve bir mıknatıs aracılığıyla veri alarak çalışır. Etrafında oluşturulan bir manyetik alan aracılığıyla bilgileri ECU’ya iletir. Üçüncü bir veri aktarımı türü, çalışması için voltaj gerektirmeyen Endüktiftir. İşi kendisine verilen güç sayesinde gerçekleştirilir. İletken bir levha olarak sisteme voltaj yoluyla bilgi iletir.

Eksantrik Sensörü Görevi

Eksantrik Sensörü Arızası Belirtileri

Eksantrik mili sensörü arızalandığında genellikle motorun arıza lambaları yanmaktadır. Bir tamircinin bu lambanın neden yandığını belirlemek için bir OBD2 tarama aleti kullanması gerekir. Eksantrik mili sensörüyle ilgiliyse, onarımı uzun sürmemelidir. Eksantrik mili sensörü arızası, ateşlemede sorunlara neden olabilir. Aynı zamanda bu durumu sistemin yakıt dağıtımı uygun şekilde ayarlanmadığından, sürüş sırasında araç sarsıldığında veya vites değiştirdiğinde meydana gelebilir.

Eksantrik mili sensörü arızalandığında, düzensiz yakıt enjektörü çalışmasına ve araçta stop etme sorunlarına neden olur. Bu sorunu gidermek için motorun durdurulması, bir süre geciktirilmesi ve yeniden çalıştırılması gerekir. Eksantrik mili sensörü arızası, silindire düşük yakıt beslemesine veya aşırı yakıt tüketimine neden olabilir. Aşağıda sıraladığımız belirtiler genellikle eksantrik sensörü arıza belirtileri arasında yer almaktadır;

  • Motor arıza lambasının yanması
  • Ateşleme sorunlarının yaşanılması
  • Ani bir şekilde aracın hızlanması ve yavaşlaması
  • Motorun beklenmedik bir şekilde stop ediyor olması
  • Araçta beklenmedik bir sarsıntı durumunun yaşanılması
  • Yakıt tüketiminde belirli bir oranda artışın yaşanılması

Eksantrik Konum Sensörü Arızası Belirtileri

Motorun üst kısmında yer alan söz konusu iki valf, silindir kapağının üstüne oturur. Emme ve egzoz valfleri olarak adlandırılan bu valfler, eksantrik mili tarafından kontrol edilir. Bir triger kayışı veya zincir, bu şaftı ilettiği harekete bağlar. Bu şaft nesneleri hareket ettirdiği için hareket aldığı bir alana ihtiyaç duyar. Bu nedenle bazı motor tiplerinde kayış, bazı motor tiplerinde zincir kullanılmaktadır. Her iki görev de aynı taahhüdü gerektirir.

Eksantrik Sensörü Arızası Belirtileri

 Aralarında herhangi bir farklılık yoktur. Eksantrik mili hareketi, gerçekleştirilirken özel teknikler gerektirir. Eksantrik mili sensörü, dişli oranını belirlemek için diğer kaynaklardan toplanan verileri kullanan önemli bir bileşendir. Silindirlerin strok yoğunluğu ve milin konumu gibi birçok farklı faktörü göz önünde bulundurarak hareket açısını belirler. Tüm bu bilgiler ECU tarafından toplanır ve gerekli işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır. Bununla birlikte, bazen eksantrik mili sensörü arızası meydana gelebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.