Araba sevdalılarına özel!

CG Motor Nedir, Fiyatları Ne Kadar?

0 289

CG motor yüksek bir performans ortaya koyabilmesiyle ön plana çıkmaktadır. Ülkemizde birçok kişinin ismine aşina olduğu CG motor Honda yapımıdır. Üretimine 1976 yılında başlanmıştır. 2008 yılına kadarda üretimi devam etmiştir. Tam ismi Honda CG 125’tir. 125 cc’lik bir motoru bulunur. CG isminin Commuter for General Use yani genel kullanıma özel anlamına gelmektedir. Çok yüksek hızlara çıkma kabiliyeti yoktur. Yüksek performans sunmaz. Ama şehir içinde kullanım için oldukça ideal bir motordur. Kullananlar genelde gelir seviyesi düşük sınıftan insanlardır.

Çünkü motor birazda bu kesim düşünülerek tasarlanmıştır. İlk olarak Çin’de ve Kore’de satışa sunulmuştur. İnsanların motora olan ilgisi artınca da dünyanın birçok yerinde satışa başlamıştır. Brezilya ve İngiltere satışın yapıldığı yerlerdendir. Dayanıklı bir motordur. Sürücüler uzun süreler sorunsuzca kullanabilirler. Bunun yanında üretim maliyeti oldukça ucuzdur. Haliyle satış fiyatları da birçok motor firmasına nispeten düşüktür. Yakıt tüketimi oldukça düşüktür. Yedek parçaları ise kolayca bulunabilir.

Dijital bir özelliği bulunduğunu söylemek zordur. Çoğunluğu analog parçalardan oluşan bir motor diyebiliriz. Bu özelliği birazda motorun tamirini ve modifikasyonunu kolaylaştırmaktadır. Tamir konusunda orta düzey bilgisi olan birisi motorun bakımını rahatlıkla yapabilir. İnternette orijinal parçalarının yanında yan sanayi birçok parçasını bulmak mümkündür. İsteyen kimseler bu parçalar ile motoru makyajlayıp istedikleri gibi kişiselleştirebilirler. Yan çıtalarından tutun sele çeşitlerine kadar birçok parça hala satıştadır. CG motor özellikle yüksek performans konusunda iddialı bir yapıya sahiptir. Bundan dolayıdır ki son zamanlarda sıklıkla gündeme gelmektedir.

CG motor

Cg Motor Fiyatları

Ülkemizde ve dünya çapında bu motorun ikinci ellerini bulmak mümkündür. Yurtdışında orijinal parçalara sahip temiz motorlar 2.500 Euro’dan başlayan fiyatlara satılıyor. Ülkemizde ise orijinal parçalara sahip olduğunu iddia eden modeller genelde 50 bin TL civarında fiyatlara alıcı bulabiliyor. Üzerinde oynamalar yapılmış modeller ise çok daha düşük fiyatlara satışa sunuluyor. Ayrıca orijinal olmasa da olur diyenler için motorun Pakistan yapımı versiyonu da mevcut. 

Şu an bu modelin üretimine Atlas Honda şirketi devam ediyor. Neredeyse her sene yeni bir versiyonu tanıtılıyor. Çıkarılan modeller orijinal CG125’e oldukça benziyor. Satış fiyatı ise 170.000 rupi civarında. 9 litrelik bir depoya sahip ve 4 vitesi bulunuyor. Ayrıca birçok farklı Asya markası da bu motora benzer klonları çıkarmaktadır. İsteyen kimseler bu klonları da değerlendirebilir. Motor çok basit bir yapıya sahip olduğu için benzerlerini bulmak zor olmamaktadır.

YouTube video
CG motor

Orijinal motor çıkarıldığı günden son üretildiği kadar üzerinde çok fazla değişiklik olmadan gelmiştir. Sadece tesisatı güncellenmiş ve 6 volt olan bu tesisat 12 volta kadar yükseltilmiştir. Son olarak 2001 yılında motora elektrik marşı eklenmiştir. 2004 yılında ise Avrupa’da satabilmesi için bazı özellikleri değiştirilmiştir. Yakıt tankının kapasitesi artırılmış ve ön tasarımı değiştirilmiştir. Kare şeklinde ki farı yuvarlak yapılmıştır.

Cg Motor Fiyatları

CG Motor Modifiye

Ülkemizde yan firmalar tarafından bu model için kullanılabilecek birçok farklı parça üretilmiştir. Ayrıca ülkemizde aracın motoru ile oynanmakta ve hızı yükseltilmektedir. Fakat yapılan bu modifikasyona oldukça tehlikeli bir işlemdir. Aracın sınırlarını zorladığı için kaza riskini oldukça artırmaktadır. Bu nedenle bu tarz ciddi modifikasyonların uygulanması tavsiye edilmemektedir. Bunun haricinde kozmetik olarak yapılabilecek modifikasyonlar;

  • Yakıt tankı
  • Sepet
  • Çeki demiri
  • Fren balataları
  • Stickerlar

Şeklinde sıralanabilir. Yakıt tankını değiştirmek kullanıcıya yarar sağlayacaktır. Daha büyük yakıt tankı aracın daha uzun süre kullanılmasını sağlayacaktır. Yakıt tanklarının farklı versiyonlarının olması da motor sahiplerinin zevkine göre seçim yapmasına izin vermektedir. Sürücüler genelde nikel depoları daha çok sevmektedir. Bunun haricinde araca rüzgarlıklar eklenebilir. Farklı yüksekliklerde birçok rüzgarlık bulunmaktadır.

CG Motor Modifiye

İstenirse ön kısma istenirse kenarlara rüzgârdan koruyucu parçalar takılabilir. Aracın kenar şeritlerini de değiştirmek mümkündür. Birçok farklı renkte şeritler eklenebilir. Fosforlu şeritler gece motorun görünmesini kolaylaştıracaktır. Kozmetik olarak aracı güzelleştirecek stickerlarda bulunmaktadır. Bunlar haricinde aracın güvenlik önlemlerini geliştirecek olan modifikasyon parçaları da mevcuttur. Farklı fren balataları ile aracın fren mesafelerinin düşmesi sağlanabilir.

Araca takılacak olan güçlü bir çeki demiri aracın düşme ihtimalini azaltacaktır. Sürücüler konforlu bir şekilde yolculuk etmek için ayak barları takabilirler. Bir şey taşımakta zorlanan sürücüler ise aralarına sepetler ekleyebilirler. Saydıklarımız dışında araca takılabilecek daha yüzlerce farklı parça mevcuttur. Böylece CG motor konusunda detaylarıyla yer verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.