Araba sevdalılarına özel!

Triger Kayışı Nedir?

0 0

Triger kayışı nedir? Zamanla kayışı olarak da tanımlanan triger kayışı; motorun senkronizasyonunu sağlayan, en kritik parçadır. Triger kayışı, motorunuzdaki krank mili kasnağından eksantrik mili kasnağına uzanan dişli bir lastik kayıştır. Triger kayışı bu iki bileşeni senkronize halde tutar ve valflerin doğru zamanda açılıp kapanmasını sağlar. Triger kayışları, bir araba veya kamyondaki en yaygın aşınma parçalarından birisidir.

Triger kayışı, motorunuzdaki tüm bileşenleri senkronize ettiği için arabanızın çok önemli bir parçasıdır. Kayış, kauçuk ve cam elyafından yapılmıştır ve her şeyin senkronize çalışmasını sağlamak için motordaki dişlilerle birbirine geçen dişlere sahiptir. Triger kayışınızı programa göre değiştirmezseniz ve kırılırsa, motorunuz hemen veya en azından kısa bir süre sonra çalışmayı durdurabilir – muhtemelen pahalı hasara neden olabilir.

Triger kayışı koparsa ne olur

Motorunuz çalışırken, pistonlar silindirlerin içinde yukarı ve aşağı hareket eder. Krank mili döner ve her pistonun mükemmel bir ritimle yukarı ve aşağı hareket etmesine neden olur. Bu eyleme “dört zamanlı döngü” denir. Triger kayışı bu döngünün oluşmasında kritik bir öneme sahiptir. Dolayısıyla, triger kayışında ortaya çıkan bir arıza can sıkıcı sorunları da beraberinde getirmektedir.

Triger kayışı, krank mili kasnağını eksantrik mili dişlisine bağlayan bir lastik kayıştır. Ayrıca eksantrik mili dişlisini valflere bağlar. Düzgün çalıştığında, motorunuz rahatsız edici herhangi bir tıkırtı veya titreşim olmadan kolayca çalışacak ve sorunsuz çalışacaktır. Bu aşamada triger kayışının rutin bir şekilde kontrollerinin yapılması şarttır. Ancak bu sayede tam olarak herhangi bir sıkıntı yaşamadan, aracınızı kullanabilirsiniz!

Triger Kayışı Nedir?

İçerik Tablosu

Triger kayışı ne zaman değişir

Genelde ihmal edilen bir konu olsa da triger Kayılı her 90 bin kilometrede bir değiştirilmelidir. Şayet 3 yıl kadar süre içerisinde triger kayışı değişmemişse böyle durumlarda da triger kayışının değiştirilmesi önerilmektedir. Ancak bu sadece bir tavsiyedir Triger kayışı, motor bileşenlerini senkronize eden dişli bir kayıştır ve çoğu durumda motor bölmesinde bulunur. Triger kayışı; valf dizisine uygulanan kuvvet miktarını düzenleyen bir dişli ve gergi vasıtasıyla eksantrik millerini döndürür. Dolayısıyla aracınızdaki en kritik parçalardan birisidir.

Triger kayışları, ısıya ve yağa karşı yüksek dirence sahip özel bir kauçuk bileşiminden yapılır. Bu da onları aşırı sıcaklıklarda çalışmak için ideal kılar. Ayrıca son derece uzun bir kullanım ömürleri vardır. Genel olarak ortalama 90 bin kilometrede bir triger Kayılının değiştirilmesi önerilmektedir. Arabanız ne zaman tamir gördü; ne tür bir motora sahip ve rutin bakımları yapılıyor mu? Bu türden soruların yanıtları treger kayışının değiştirilmesi süresini doğrunda etkileyecektir.

Örneğin, 2000’li yılların başında veya daha öncesine ait dört silindirli motora sahip daha eski bir aracınız varsa, muhtemelen kayış yerine triger zincirine sahiptir. Eğer öyleyse, zincirini 90 bin kilometrede bir değiştirmelisiniz. Öte yandan, birçok modern araç, değiştirilmeden önce 90 bin kilometreden fazla dayanan triger kayışları kullanır. Burada aracınızın modeli ve markasıyla birlikte aracınızın periyodik bakımını yaptırıp yaptırmamanız da kritik bir etkiye sahiptir.

Triger kayışı ne zaman değişir

Triger kayışı koparsa ne olur

Eğer triger kayışı koparsa, aracınızın motoru tamamıyla duracaktır. Çünkü bu kayış koptuğu zaman motordaki dişli aksamlar da zarar görecektir. Bu da doğrudan sürüş güvenliğini olumsuz yönde etkileyecektir. Bundan dolayıdır ki triger kayışınızın kopması demek maliyetli bir tamiri de beraberinde getirecektir. Özellikle triger kayışınıza yönelik olarak kontrolleri düzenli aralıklar halinde yaptırmanız beraberinde bu tür sorunlardan kurtulmanızı da getirecektir.

Triger kayışı, yüksek mukavemetli malzemeden yapılmıştır ve uzun bir süre dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak zamanından önce patlarsa aracınızın motoruna veya diğer bileşenlerine zarar verebilir. Bu, tedavi edilmediği takdirde yolda büyük onarımlara ve pahalı değiştirmelere yol açabilir.

YouTube video

Triger kayışı, eksantrik millerini ve krank milini çalıştıran özel bir kayış türüdür. Eksantrik mili, krank mili üzerindeki bir dişli tarafından tahrik edilir ve bu dişlinin eksantrik mili dişlisi üzerindeki dişlere geçen dişleri vardır. Doğru şekilde sıralandıklarında, her iki şaft üzerinde size valflerin nerede açılıp kapanması gerektiğini gösteren “zamanlama işaretleri” oluştururlar.

Triger kayışı koparsa ne olur

Triger kayışı, valflerin tam olarak doğru zamanda açılıp kapanmasını sağlamak için eksantrik mili ile krank milini senkronize tutan serpantin bir kayıştır. Ayrıca su pompasını ve diğer bazı aksesuarları çalıştırır. Özellikle, değiştirilmesi gerektiğinde triger kayışınızı değiştirmeden aracınızı sürerseniz, triger kayışı kırılabilir ve büyük motor hasarına neden olabilir. Bu olursa, motoru çalıştırmayı denemeyin; hemen bir çekici çağırmalısınız!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.