Araba sevdalılarına özel!

A ve B Segmenti Araçlar

0 2

A ve B segmenti araçlar son zamanlarda sıklıkla gündemde yer alıyor! Boylarına ve özelliklerine göre araçlar farklı sınıflara ayrılmıştır. Böylece sürücüler araç alırken beğendikleri segmentten araçlara kolayca yönelebilirler. Segmentler A, B, C, D, E, F, M, J, S olarak sınıflandırılır. Gelecek yeni tür araçlara göre bu segmentler ilerde daha çok çeşitlenebilirler. Bu segmentleri tanıyacak olursak A segmenti araç şehir için uygundur. Araçların boyları 3,7 metreden küçüktür. Ayrıca oldukça hafif araçlardır. Kolay park edilebilirler. Çoğu yakıt tüketimi olarak tasarruflu araçlardır.

Fakat aile arabası olarak kullanmak konforlu olmayabilir. Çünkü genelde basık araçlar olduğundan baş mesafesi dardır. Aynı şekilde diz mesafeleri de yeterli olmamaktadır. Arka koltukta seyahat eden yolcuların mesafe uzadıkça şikayetlerinin arttığı birçok A segmenti araç kullanıcısı tarafından dile getirilmektedir. Bu araçlarda bagaj hacmi de her zaman yeteri kadar geniş olmayabilmektedir. A segmenti araç alacak kişilerin bunları göz önünde bulundurmasını tavsiye ederiz. Bu sınıfın en bilindikleri ise Fiat 500, Hyundai i10, Citroen C1, Smart Fortwo’dur.

B segmenti araçlara gelecek olursak boyut olarak A segmenti araçlara oldukça yakındırlar. Uzunlukları 3,7 metre ile 4,0 metre arasında değişiklik gösterir. A segmenti araçlardan biraz daha konforlu olduklarını söylemek yanlış olmaz. Ağırlıkları da daha fazladır. Genelde motor güçleri performans olarak sürücüleri A segmenti araçlardan daha fazla tatmin etmektedir. Bu segmentin ülkemizde en bilinen modelleri Renault Clio, Volkswagen Polo, Citroen C3’tür. Pek, A ve B segmenti araçlar özellikleri bakımından nasıldır? İşte detaylar!

A ve B segmenti araçlar

B Segmenti Araçlar

B segmenti araç denildiği zaman akla çok daha kompakt modeller gelmektedir. A segmenti kadar tasarruflu araçlar değildirler. Fakat fiyatları neredeyse A segmenti araçlar kadar uygundur. Aile arabası olarak kullanılabilirliği daha yüksektir. Genelde B segmenti araçlar A segmenti araçlarda olduğu gibi acemi sürücüler için tavsiye edilen araçlardandır. Çünkü bu araçları idare etmesi çok daha kolaydır. Şehir içinde kullanılabilirler. İstenirse uzun yollarda da tercih edilebilir araçlardır.

B segmenti araçların genel özellikleri bu şekildedir.

  • Türkiye’de oldukça yaygındırlar
  • İç tasarımları idealdir
  • Sürücülerin konforunu artıracak özelliklere sahiptirler
  • Sedan, Station Wagon, SUV, MPV, CUV, Coupe, Cabriolet, Roadster gibi farklı tasarımlara sahiptir 
  • Güvenlik olarak tatmin edici araçlardır
  • Uygun fiyatlıdırlar

Alacağınız B segmenti bir araçla şehir içinde oldukça rahat edeceğinize emin olabilirsiniz. Çünkü bu araçlar hızlı ve çevik araçlardır. Ayrıca bagaj hacimleri geniş olduğu için çocuklu ailelerde rahat edecektir. Bebek arabası, çanta gibi birçok şeyi bagaja sığdırabilirsiniz. Ayrıca bazı modellerde arka koltuklar katlanarak bagaj hacmi artırılabilmektedir. Bu araçların ön konsol tasarımları da oldukça sade tutulmaktadır. Yani sürücülerin araca adaptasyonu da oldukça kolay olacaktır. Modern araçlarda park sensörü, yol bilgisayarı, multimedya sistemi gibi konforlu yolculuk sunan özellikler bulunmaktadır.

A Segmenti Araçlar

A Segmenti Araçlar

Şehir içinde kullanmak için bir araç mı istiyorsunuz? Yakıt tüketimi az mı olsun? Fiyat olarak ucuz mu olsun? O zaman sizin almanız gereken A segmenti modellerden birisidir. Bu segmentteki araçlar şehir aracı, minicar, basic car gibi farklı isimlerle de tanınmaktadır. Özellikle kısa mesafelerde kullanmak için basit ve küçük bir araç isteyen kişiler bu aracı alabilirler. Pratik araçlar olarak bilinirler. Tek ya da iki kişi yolculuk için ideal araçlardır.

Ülkemizde bu segmentten çok B sınıfı daha çok tercih edilmektedir. Bu araçların son yıllarda elektrikli olanlarında görselliğe önem verilmeye başlanmıştır. Geçmiş yıllarda ise bu araçlar sadece ve basit tasarımlarla üretilmekteydi. Sadece dönemine göre görünüşü makyajlanıp albenisini koruması sağlanırdı. Araçlarda fonksiyonelliğe önem verilir. Bu segmentin bazı modellerinde arka koltuklar katlanabilmektedir. Böylece sürücüler geniş bagaj hacmine ihtiyaç duyduklarında bu özelliği kullanabilirler. A segmenti araçlar genelde küçük şehirlerde ki sürücüler tarafından tercih edilir.

A Segmenti Araçlar Hangileridir?

Dar yollarda kullanımı hızla hareket edebilirler. A segmenti araçlarda da teknolojinin nimetlerinden bolca yararlanılır. Özellikle günümüzde kullanılan dijital ekranlar bu segmentte otomobil üreten firmaların işini kolaylaştırmıştır. Bir dijital ekranda birçok özellik kontrol edilebildiğinden basit konsol tasarımları yapmak kolaylaşmıştır. Yine son yıllarda bu araçlarda elektrik motorları kullanılmaya başlamıştır. Araçlar hafif olduğundan ufak pillerle daha fazla yol gidebilmektedir. Hem de oldukça çevre dostu olmaya başlamışlardır. Böylece A ve B segmenti araçlar konusunda merak edilenlere yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.