Araba sevdalılarına özel!

P0299 Arıza Kodu

0 207

P0299 arıza kodu özellikle turbo bulunan araçlarda sıklıkla karşımıza çıkar. Önemli bir arıza kodu olan P0299 turbo sisteminde ya da süper şarjda bir sorun olduğunda ortaya çıkar. Genelde sistemde yeteri kadar basınç olmadığı durumda bu kod ortaya çıkmaktadır. Birçok markada bu kod yer almaktadır. Ford, Fiat, Audi, Hyundai bu markalardan bazılarıdır. Turbo sistemleri kabaca ek hava akımı üretmeye yardımcı olur. Bu sayede motor daha fazla hava alır ve daha çok güç üretebilir.

Bu sistemler ya egzoz kısmında ya da hava emme valfinin yakınlarında konumlandırılır. Ayrıca güç için motora kayışla bağlanmış olabilirler. Genellikle içlerinde bir tribün bulunur. Haliyle sorun tüm parçalardan birinden kaynaklanıyor olabilir. Çözümü için araçların bir serviste detaylı şekilde incelenmesi gereklidir. Ayrıca markalar turbo sistemlerin montajlarını her zaman aynı şekilde yapmamaktadır. Yani sistemlerin sökülüp takılması farklı olabilir. Bu nedenle sürücülerin model konusunda uzman bir servise gitmelidir.

Sürücüler turbo sistemi arızalanınca çok ciddi yaklaşmayabilir. Fakat bu durum önemsenmelidir. Turbo sistemleri motora bağlı olduğu için sorun motora zarar verebilir. Motorun zarar görmesi halinden tamir masrafları yüksek maliyetli olacaktır. Ayrıca motorun indirilmesi gerekirse tamir süresi de uzayacaktır. Özellikle turbo arızasından sonra performans düşüşleri olduysa veya motor kısmından sesler geliyorsa dikkatli olunmalıdır. Sürücüler aracı fazla zorlamadan en kısa sürede servise götürmelidir. P0299 arıza kodu her zaman dikkate alınması şart olan bir uyarıdır.

P0299 arıza kodu

P0299 Arıza Kodu Nedir

Birtakım ciddi sorunlarla beraber kendini gösterebilen P0299 arıza kodu hatası; motorun performansının düşmesine sebebiyet verebilir. Genelde bu arıza ile beraber ECU motorun zarar görmemesi için aracı korumalı moda alabilir. Arıza onarılmadığı ya da serviste hata kodu silinmediği sürece araç koruma modundan çıkmayacaktır. Turbo arızası ortaya çıktığında;

  • Motordan mekanik gürültüler gelebilir.
  • Motor arıza ışığı yanabilir.
  • Turbodan sesler gelebilir.
  • Araç kendini korumaya alabilir.
YouTube video
P0299 Arıza Kodu Nedir

Turbo sistemi geçmiş dönemlerde araçlar kullanılan lüks bir modifikasyon olarak görülüyordu. Fakat günümüzde araçlarda sık sık kullanılıyor. Bu sayede motor hacmi düşük bile olsa motor yüksek güçler üretebiliyor. Bu nedenle artık turbo kullanılan motorlarda olası arızalar sürücülerin olumsuz etkilenmelerin sebep oluyor. Bu kod tek başına yol bilgisayarına düşebilmektedir. Bazı durumlarda birden çok kodda araç tarafından üretilebilir. Bu durum aracın farklı noktalarında oluşan arızaları turbo sistemini etkilediği anlamına gelebilir.

Birden fazla arıza kodu ortaya çıktığı durumlarda sorun sensörlerde olabilir. Çoklu sensör arızası haricinde ise sızıntı durumu olabilir. Bağlantıların gevşek olması ya da parçalarda oluşan çatlaklar sızıntıların başlıca sebebidir. Böyle bir senaryoda turbo harici parçaların da gözden geçirilmesi elzemdir. Aksi taktirde sorun yeniden ortaya çıkabilir. Özellikle havalandırma parçaları dikkatli şekilde incelenmelidir. Burada oluşan bir kaçak turbo sisteminin basıncının düşmesine sebebiyet verebilir.

P0299 Arıza Kodu Nedir

P0299 Arıza Kodu Çözümü Nedir

Ortaya çıkan turbo basıncı arızasında birçok tamir yöntemi denenebilir. Eğer sorun tamamıyla turbo ve süper şarj sistemindeyse bu parçaların yenileri ile değiştirilmesi yoluna gidilebilir. Turbo sistemine giden bağlantı kablolarında bir arıza varsa bunlar değiştirilebilir. Hava emen sistem arızalandığı için turbonun basıncı düşük olabilir. Bu durumda hava emiş sistemleri değiştirilir ve sorun çözülmüş olur. Süper şarj sistemi egzoz sisteminin sonunda bulunur.

Bu sisteme sahip araçlarda egzoz devridaim sisteminde sorun olabilir. Devridaim sisteminin değiştirilmesi ile basınç sorunu düzelebilir. Çoklu arıza kodu olan durumlarda sensörler kontrol edilir. Eğer sensörler doğru bilgi vermiyorsa arızalı olan sensörler değiştirilir. Bazen motor yağı seviyesinin düşük olması da turbo sistemini etkileyebilmektedir. Eğer bütün parçalar sağlamsa motor yağı kontrol edilir. Herhangi bir kaçak sorunu olup olmadığına bakılır. Yapılan tüm bu işlemlerden sonra arıza kodu oluşmaya devam edebilir. P0299 arıza kodu çözümü için mutlaka ilk önce sorunun temel kaynağının ne olduğunun belirlenmesi şarttır!

P0299 Arıza Kodu Çözümü Nedir

Özellikle yaşlı araçlarda bazı sorunlar kronikleşmektedir. Sorun ne olursa olsun çözülmeyebilmektedir. Bu durumda ne yazık ki aracı yenisi ile değiştirmekten başka çare olmayacaktır. Turbo sistemi dayanıklıdır. Fakat sürücülerin yaptıkları hatalardan etkilenebilmektedir. Bu nedenle turbo araçlarda motor ısınmadan aracı hareket ettirmemelisiniz. Aracın sınırlarını zorlamamalısınız. Yağ değişim sürelerini kaçırmamalısınız. Düz vitesli araçlarda geçişleri zamanında yapmaya özen gösterin. Aracı durdurduğunuzda kontağı hemen kapatmayın ve motoru dinlendirin!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.