Araba sevdalılarına özel!

P0171 Arıza Kodu Nedir, Çözümü Nasıldır?

0 21

P0171 arıza kodu pek çok farklı durumda karşımıza çıkar. Günümüz araçlarında artık ECU denilen kontrol ünitesi aracın içinde ki meydana gelen birçok olayı yönetmektedir. Bunlardan biriside aracın yanma odasına alınacak oksijen ve yakıt miktarıdır. Aracın çalışma durumuna göre bu miktar değişiklik göstermektedir. ECU’da sensörlerden bilgilere göre uygun miktarda yakıt ve havanın miktarını ayarlamaktadır.  Aracın beynine yardımcı olan sensörlerden birisi oksijen sensörüdür. Katalitik konvertörün hemen önünde bulunur. Arızalandığı taktirde P0171 kodu yol bilgisayarına düşer.

Genelde sensör arızaları sürücüleri çok fazla korkutmaz. Fakat bu sensörün bozulmasını sürücüler ciddiye almalıdır. Çünkü sensörün bozulmasıyla birlikte yanma odasına alınan oksijen ve yakıtın dengesi bozulur. Haliyle araç daha fazla yakıt tüketimi olmasına sebep olur. Aracın performansı düşer. Bu olumsuz durumlara bir son vermek için sürücülerin en kısa zamanda servise gitmeleri gereklidir. Sistemin kontrol edilmesinin ardından kısa sürede sensörler değiştirilecek ve sorun çözülecektir.

Oksijen sensörünün arızalanmasının pek çok sebebi olabilir. Bu nedenle servislerde araçların sensörü haricinde yakıt sistemleri de değerlendirilir. Çünkü bu sensör çevre koşullarından bozulabildiği gibi yakıt sistemi sorunlarından da bozulabilmektedir. Genelde yaşlı araçlarda ortaya çıkmaktadır. Dizel araçlarda görülebilen bir problemdir. Yakıt sisteminin yıpranmasının ardından bu tarz çalışma sorunları yaşanması normaldir. Eğer sürücü aracın bakımlarını aksatmazsa parçalar daha uzun ömürlü çalışacak ve bu tarz problemler yaşanmayacaktır. Peki, P0171 arıza kodu nedir? İşte detaylar!

P0171 arıza kodu

P0171 Arıza Kodu Nedir

Aracın yol bilgisayarına yansıyan P0171 arıza kodu benzinli araçlarda da ortaya çıkar. Bu sorunun görülmesinin sebebi aracın kullandığı yakıt türünün değiştirilmesidir. Benzinli araç LGP sistemine geçirildiğinde bu kodla karşılaşmak olasıdır. Çünkü benzinli sisteme sahip aracın yanma oranları ile LPG sistemli araçların yanma oranı farklıdır. LPG’li araçlarda çok daha yüksek ısılar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle benzinli sisteme göre ayarlanmış sistemler hata kodu oluşturmaktadır.

YouTube video
P0171 Arıza Kodu Nedir

Bu durumla karşılaşmamak için sürücüler aracı LPG’ye çevirdikten sonra gereken ayarlamaları yaptırmalıdır. Genelde araya konulan ek bir devre ya da ECU’nun tekrar kalibre edilmesi sorunu çözecektir. Tabi ki bu işlem yapılmadan önce sürücünün olası sorunları elemesi doğru olacaktır. Araç son bir benzinli sisteme geçirilmeli ve bu hatayı verip vermediğine bakılmalıdır.  Eğer benzine geçildiğinde de bu kod ortaya çıkıyorsa sorun başka bir noktada var demektir. 

Bu problemlerden bazıları;

 • Enjektörler kirlenmiş ya da tıkanmış olabilir.
 • Havalandırma sistemi bozulmuş olabilir.
 • Havalandırma valfi bozulmuş olabilir.
 • Havalandırma sistemi hortumu çıkmış ya da bağlantıları gevşemiş olabilir.
 • Yakıt filtresi bozulmuş olabilir.
 • Yakıt pompası arılanmış olabilir.
 • Kirli yakıt pompalanıyor olabilir.
 • Sensör bağlantı kabloları arızalanmış olabilir.
 • ECU arızalanmış olabilir.
 • ECU bağlantıları gevşemiş olabilir. 
 • Dizel araçlarda ısıtıcı sistemi arızalanmış olabilir.
P0171 Arıza Kodu Nedir

P0171 Arıza Kodu Çözümü Nedir

Araçta P0171 kodu çıktıktan sonra servise gidildiğinde öncelikle test cihazları yardımıyla araçtan bilgi alınır. Sürücüye bu arıza kodu dışında herhangi bir arıza işaretinin yanıp yanmadığının bilgisi alınır. Eğer sürücü sadece kodun göründüğünü söylüyorsa sensör kontrol edilir. Sensör yerinden sökülür ve temizliği gerçekleştirilir. Bağlantı kablosunun hasarlı olup olmadığına bakılır. Daha sonra düzgün çalışıp çalışmadığı denenerek kontrol edilir. Gerekli değişimler yapılır ve araç sürücüye teslim edilir. Arıza kodu da silinir. P0171 arıza kodu konusunu her zaman dikkate alıyor olmanız gerekir.

Fakat sürücü aracı kullanırken yeniden arıza kodu ekrana düşerse daha ciddi bir durum var demektir. Bu durumda araç komple bakıma alınır. Öncelikle hava giriş valfi ve havalandırma sistemi kontrol edilir. Herhangi bir çatlak ve sızıntı olup olmadığına bakılır. Olası tıkanmalara karşı havalandırma boruları ve filtreleri temizlenir. Daha sonra egzoz emisyon testi yapılarak doğru değerler alınıp alınmadığına bakılır. Emisyon testi temiz çıkarsa sorun büyük ihtimalle havalandırma sistemindendir.

P0171 Arıza Kodu Çözümü Nedir

Ama emisyon testi sonrasında değerlerde bir düşüklük varsa sorun yakıt sisteminden kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeple yakıt sisteminin bakımları ve kontrolleri yapılır. Yakıt filtreleri temizlenir ve enjektörler kontrol edilir. Tıkanıklık olup olmadığına bakıldıktan sonra yakıt aktarma hortumları kontrol edilir. Tüm sistemlerin bakımı ve temizliğinin ardından araçta ki sorun büyük ihtimalle çözülmüş olacaktır. Sürücüler sorunsuz şekilde araçlarını kullanmaya devam edebilirler. Böylece P0171 arıza kodu konusuna detaylı bir şekilde yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.