Araba sevdalılarına özel!

Audi Arıza İşaretleri

0 1.024

Audi arıza işaretleri; aracınıza ait pek çok arıza hakkında bilgi verecektir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte otomobillerde de değişim yaşanmıştır. Gittikçe daha da dijitalleşen otomobillere sürücülere yardım eden pek çok sistem eklenmiştir. İşte yol bilgisayarı ve ikaz göstergeleri de bu sistemlerin bir parçasıdır. Sürücüleri araçlarda ki olası sorunlara karşı uyarır. Bu sayede sürücüler ortaya çıkan olumsuz durumlara karşı erkenden önlem alabilir. Audi marka araçlarda görülen arıza işaretlerinden bazıları şunlardır;

İnmiş lastik içinde ünlem işareti; Lastik sensörleri aracın lastiklerinden birinin havasının indiğini tespit ettiğinde bu işaret yanmaya başlar. Sürücüler ikaz lambası hangi lastiğin inik olduğunu söylemediğinden aracı durdurmalı ve lastikleri kontrol etmelidir. İnik olan lastik değiştirilmeli ya da benzinliklerde havası yeniden doldurulmalıdır.

EPC harflerinin olduğu işaret; Motor ikaz işaretlerinden birisidir. Bu işaret yandığında motor parçalarında bir uyumsuzluk var demektir. Tehlikeli bir durum oluşabileceğinden araç durdurulmalı ve servis çağrılmalıdır.

Kıvrık yay şeklinde ki işaret; kızdırma bujilerinde sorun olduğunu gösteren bir işarettir. Eğer araç bu ikaz yandıktan sonra teklemeye veya zor çalışmaya başladıysa bujilerin değişim zamanı gelmiş demektir.

Arkasında eğri çizgiler bırakan araç işareti; ESP teknolojisi olan araçlarda bulunur. Bu teknoloji aracın patinaj yapmasını ve savrulmasını engeller. Sürüş sırasında yanmaya başlaması sistemde arıza olduğunu gösterir. Audi arıza işaretleri anlamlarını biliyor olmak; aracınızda mevcut olan arızanın erken bir dönemde farkına varmanıza destek olacaktır.

Audi arıza işaretleri

Audi Arıza Lambaları Anlamları

Audi marka araçlarda bulunan ikaz işaretleri sürücünün önünde ki panellerde bulunur. İşaretler ufak semboller şeklindedir. Arıza durumunda kırmızı renkte yanmaya başlarlar. Motor arıza işareti gibi bazıları ise iki kademelidir. Acil durumda kırmızı, olası sorunlarda sarı renkte yanarlar. Araç içinde oluşan arızaya göre bazen aynı anda birden çok işarette yanabilir. Arıza ikaz işaretlerinin yanması durumunda sürücüler mutlaka ilk kontrollerini yapmalı ve servisleri ile iletişime geçmelidir. Bu işaretlerden bazıları şunlardır.

YouTube video
Audi Arıza Lambaları Anlamları

Kaputu açık araç işareti; bu işaret aracın ön kaput kilidi tam olarak oturmadığında yanar. Kaputun hareket esnasında uçma ihtimali olduğundan sürücü işareti önemsemelidir. İşaret sönmeden hareket etmek tehlikeli olacaktır.  Açık kapını araç işareti; kapılardan biri veya birkaçı tam olarak yerine oturmadığında bu işaret yanar. Bu durumda bütün kapıların yeniden kapatılması gerekir.

Bagajı açık araç sembolü; aracın bagaj kapağının kilidi oturmadığında yanar.

Dışında üç çizgi bulunan yuvarlak işareti; fren balatalarında bir sorun olduğunda bu işaret yanmaya başlar. Fren balataları aşınmış olacağı gibi sensör arızası da olabilir. Sürücüler mutlaka araçlarını bir servise götürmelidir.

Yuvarlak içinde ayak işareti; düz vitesli araçlarda bulunur. Sürücü vites geçişlerinde debriyaja basmadığında yanar. Tam basılmadan vites geçirmeye çalışıldığında da yanabilir. Audi arıza işaretleri göstergede yer alan bilgi verici işaretlerdir.

Audi A3 Arıza İşaretleri

Audi Gösterge İşaretleri

Gösterge işaretleri sürücülerin açık ya da kapalı konumda olan özellikleri görebilmesi için olan işaretlerdir. Uzun kısa farkların yanıp yanamadığını gösteren işaretler bunlardan birisidir. Yine dönüş sinyali verildiğinde yanan sağ ve sol ok işaretlerini de gösterge işareti olarak alabiliriz. Yine markanın bazı araçlarında bulunan hız sabitleme ve şerit takip göstergeleri de bu işaretlerdendir.

Audi A6 Arıza İşaretleri

Audi markası araçlarının göstergelerinde modelden modele değişiklik yapmamaktadır. Renklerinde bir değişiklik yapmış olsa da temek işaretleri daha önce Audi kullanmış birisi rahatlıkla tanıyabilir.  Sadece markanın modelleri yenilendikçe araca eklenen yeni özelliklerin işaretleri eklenmektedir. Audi A6’da bulunan yeni işaretlerden birisi mesaj uyarı lambasıdır. Yine DCS uyarı ışığı da yeni eklenen işaretlerden birisidir.

Audi Arıza Lambaları Anlamları

Audi A3 Arıza İşaretleri

Serinin diğer araçlarında ki göstergelerle arasında bir değişiklik olmayan A3 modelinde aynı ikaz ışıkları bulunmaktadır. Göstergelerde bulunan temel işaretler motor uyarı ışığı, yağ göstergesi, akü ışığı hemen hemen diğer araçlarla aynıdır. Fakat bazı göstergelerde renk farklılıkları olabilir.  Dizel olan modellerinde bu göstergelere enjektör uyarı ışığı gibi bazı ek arıza göstergeleri eklenmektedir.

Audi A4 Arıza İşaretleri

Kardeşleriyle aynı gösterge işaretlerine sahip olan A4 modelinde panel olarak bir farklılığa gidilmemiştir. Aynı şekilde araçta bulunan uyarı kodları da aynı şekilde yer almaktadır. Yani sürücüler yol bilgisayarına herhangi bir uyarı düştüğünde diğer modellerden aşina oldukları bilgileri kullanabilirler.  Böylece Audi arıza işaretleri konusunda merak edilenleri yanıtladık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.