Araba sevdalılarına özel!

En İyi Yazlık Lastik Markaları

0 3

En iyi yazlık lastik markaları nelerdir? Kışın araç kullanmak ne kadar zorluysa yazında ısınan yollar sürüş güvenliğini tehlikeye atabilmektedir. Bu nedenle yaz aylarında da yol tutuşu sağlayabilecek özel lastikler kullanmak şarttır. Yaz lastikleri hafiftir. Kaliteli malzemeden yapılmış olan lastikler frenleme mesafesini düşürmede etkilidir. Yaz lastiği markaları arasında seçim yapamayan sürücülere tavsiye vermemiz gerekirse;

  • Michelin Primacy 4; Oldukça uzun ömürlü bir lastiktir. Sırt yapısı etkili fren yapılması için özel tasarlanmıştır. Islak zeminlerde yol tutuşu A sınıftır. Sürücüler sorunsuz şekilde uzun yıllar kullanabilir.
  • Continental Ecocontact 6; Marka hem kış hem de yaz lastiklerinde malzeme kalitesini yüksek tutmaktadır. Lastikleri greenchili adı verilen özel bir malzemeden yapılmaktadır. Yaz lastiklerinde yakıt verimliliğine de katkı sağlamaktadır. Oldukça sessiz ve yüksek konfor sunan lastiklerdir. Yol tutuşu üstündür.
  • Falken Ziex Ze310; ismi çok duyulmamış olsa da sürücülerin denemesi gereken markalardan birisidir. Sırt desenleri asimetrik şekilde tasarlanmıştır. Dayanıklı ve performansı yüksek bir üründür. Islak zeminde yol tutuşu sürücüler tarafından beğenilmektedir. Gürültüsüzdür.
  • Lassa Driveways; Yakıt tasarrufu sunan lastiklerden birisidir. Dayanıklı bir üründür. Sürücüler uzun yıllar kullanabileceğinden emin olabilirler. Zemin tutuşu oldukça yüksektir. Fakat ıslak zemin performansı B sınıfıdır.
  • Bridgestone Turanza; İskeleti zorlu durumlar için güçlendirilmiştir. Dayanaklı bir üründür. Güvenlik konusunda üstündür. Kolay kolay aşınmaz.  Dolayısıyla bu markla En iyi yazlık lastik markaları arasında yer alır.
En İyi Yazlık Lastik Hangisi 2023

En İyi Yazlık Lastik Hangisi 2023

Yaz lastiği seçerken kuru zeminde performansına ve yakıt verimliliğine bakmak önemlidir. Ayrıca sürücüler ihtiyaçları doğrultusunda ve araçlarına uygun ebatlarda lastikler seçmelidirler. Yaz lastiklerinin dikkat çekici olan özelliği üzerinde yer alan kılcal kanalların daha az olmasıdır. Bu sayede aracın yol tutuşu çok daha üst seviyelerde olmaktadır. Lastiklerin sırt kısmında ki tasarımlarda yaz ayına özel şekilde imal edilmektedir. Yola daha iyi yapışması için özel desenler uygulanmaktadır. Yağışlı havalarda araçlar kızaklayabildiğinden suyu hızlıca tahliye edecek kanallar yerleştirilmektedir.

Lastiklerin yuvarlanma direncinin düşük olması istenir. Bu sayede yakıt tasarrufu üst noktalara çıkar. Ayrıca yaz lastiklerinde kaliteye de önem verilir. Uzun süreler boyunca kullanılması amaçlanarak yapılır. Sürücüler yaz lastiği seçiminde özelliklere değil bütçelerine göre davranabilirler. Çünkü yaz lastiklerinde yüksek özellikler bulunmamaktadır. Lastik üreticileri genelde birbirine yakın ürünler ortaya koymaktadır. Bu nedenle sürücülerin çok fazla hata yapma payı bulunmamaktadır. Ama konfora önem veren sürücüler bilindik markalardan şaşmalıdır.

Sürücülerin dikkat etmeleri gereken hususlardan birisi coğrafi koşullardır. Lastikleri asfalt zeminde mi yoksa toprak zeminde mi araçları kullanacakları oldukça önemlidir. Asfalt oldukça yüksek sıcaklıklara çıkmaktadır. Sürücüler dayanıklı lastiklere yönelmelidir. Toprak yollarda ise yol tutuşu daha önemli olmaktadır. Bu yollar gevşek olduğundan özellikle dönüşlerde araç kolayca savrulabilir. Ayrıca araçlarını yüksek hızlarda kullanan sürücüler frenleme mesafelerine de dikkat etmelidir. Böylece kazalardan korunabilirler. En iyi yazlık lastik markaları tercihlerinde dikkatli bir araştırma yapmanız gerekir.

En İyi Yazlık Lastik Hangisi 2023

Türkiye’de En İyi Yazlık Lastik Markaları

Lastik seçiminde sürücüler Michelin markasını seçebilirler. Alacakları lastik ıslak ve kuru zeminde üstün bir performans verecektir. Fakat yaz lastiği modellerinden bazı konfor konusunda eksik kalmaktadır. Sport 4s bu lastiklerden birisidir. Sürücüler gürültüden şikayetçi olabilmektedir. Yüksek konforlu lastikler isteyenler Continental markasının lastik modellerini kullanmayı seçebilir. Lastikleri oldukça konforludur. Kuru zemin performansı yüksektir. Fakat her modelinin ıslak zemin performansı aynı değildir. Sürücüler seçim yaparken buna dikkat etmelidir.

Yüksek konfor sunan yaz lastiği markalarından birisi de Goodyear ’dır. Gürültüsüz ve yüksek konforlu olan lastikleri mevcuttur. Islak ve kuru zemin performansları yüksektir. Bir tek Asymmetric 5 modelinden sürücüler gürültülü diye şikâyet etmektedir. Bridgestone markası da tercih edilesi birçok modele sahiptir. Modelleri için ortalama üstü demek yanlış olmaz. Konfor, zemin tutuşu konusunda performansları oldukça iyidir. Konforu çok önemsemeyenler içinse Falken markası önerilebilir.

Türkiye’de En İyi Yazlık Lastik Markaları

Bilindik markalara göre daha uygun fiyatları olan Falken ıslak zemin performansıyla öne çıkmaktadır. Fakat sürücüler çok konforlu olmadığını belirtmektedir. Yine uygun fiyatlı olarak önerebileceğimiz markalardan birisi de Nexen markasıdır. Üstün performans ve konfor vadeden bir marka değildir. Ortalama bir lastik modelleri mevcuttur. Kendilerine idare eder diyebileceğimiz lastikler arayan sürücüler bu markaya bakabilirler. En iyi yazlık lastik markaları konusunda bir karar verirken aracınızın kullanım özelliklerini dikkate alıyor olmanız şarttır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.