Araba sevdalılarına özel!

P0300 Arıza Kodu Nedir, Neden Yanar?

0 59

P0300 arıza kodu sıklıkla karşılaştığımız arıza kodları arasında yer alır. Günümüz araçları için akıllı desek abartmış olmayız. Araçlarda yönetimden sorumlu ECU isminde bir beyin bulunur. Aracın her tarafında ki sensörler ECU’ya topladıkları değerleri gönderir. Eğer ECU bu verilerde bir sorun bulursa bu durumda bir arıza kodu oluşturur. Ön panelde bulunan ilgili ikaz ışığı da yanmaya başlar. İşte ECU tarafından oluşturulan kodlardan bir tanesi de P0300 kodudur. Motorda yaşanan bir tekleme probleminde bu ışık yanmaya başlar.

Bu arıza kodunun tam olarak tanımı rastgele/ çoklu silindir tekleme tespit edildi şeklindedir. Güç aktarımı sırasında bir aksaklık yaşanırsa bu kod yol bilgisayarında belirir. 96 yılından sonra üretilmiş çoğu aracın motorunda sensörler bulunmaktadır. Bu sensörlerin çalışma prensibi birbirinden farklı olabilmektedir. Ama temelde hepsi aynı şekilde kod üretmektedir. Kod satırının son basamağında 1’den 12’ye kadar sayı bulunur. Bu rakam sorun olan silindirin sayısını temsil eder. 

Hangi silindirde güç kaybı bulunduğunun anlaşılması konusunda bu rakam oldukça işe yaramaktadır. Fakat tam olarak nasıl bir sorun yaşandığı konusunda kodda bir bilgi bulunmamaktadır. Sorunun anlaşılması için serviste gerekli kontrollerin yapılması gereklidir. Sürücü bu kodu ekranda gördükten sonra dikkatli olmalıdır. Aracın devrini yükseltmemeye çalışmalıdır. Aracın performansı düşebileceği gibi motor dengesiz çalıştığı için stop edebilir. Daha sonra denediğinizde araç tekrar çalışmayabilir. P0300 arıza kodu her zaman dikkate alınması şart olan bir koddur.

P0300 Arıza Kodu Nedir, Neden Yanar?

P0300 Arıza Kodu Opel

Arıza kodları için evrensel denilebilir. Modeller değişse de kodların anlamları çok değişiklik göstermemektedir. Opel marka araçlarda da P0300 kodu görüldüğünde sürücüler enerji aktarımında bir sorun olduğunu anlamalılardır. Bu kodun görünmesinin nedeni bunlar olabilir.

  • Bujiler arızalanmış olabilir
  • Endüksiyon bobini arızalanmış olabilir
  • Oksijen sensörü arızalı olabilir
  • Yakıt enjektörleri arızalı olabilir
  • Katalitik konvertörler arızalı olabilir
  • EGR valfi tıkanmış olabilir
  • ECU arızalanmış olabilir

Bu kodun görüldüğü noktada şoförlere araçlarını en kısa zamanda bir servise götürmeleri tavsiye edilir. Ama servise götürmeden evvel sürücüler arıza kaydını resetlemeyi de deneyebilirler. Çünkü özellikle yaşlı araçlarda sensör arızaları çok görülebilen bir durumdur. Aslında çıkan kod sadece arıza yapmış bir sensörden kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir durumda bir kere resetleme yaptıktan sonra kod tekrar çıkmayacaktır. Fakat kod tekrar çıkarsa servise gitmek elzemdir.

YouTube video

Arıza kodunun çıkmaya devam etmesinden sonra aracın nasıl çalıştığına bakılmalıdır. Eğer araç titriyorsa ya da çalışmasında bir kararsızlık var gibi geliyorsa durum ciddi olabilir. Bu tarz belirtiler görüldüğünde sürücüler aracı kenara çekip servis çağırmayı da düşünebilirler. Ama motorun büyük bir sorunu olduğuna dair belirtiler yoksa hafif bir sorun var demektir. Sürücülerin dikkatli olması yeterli olacaktır. Uygun zamanda araç servise götürülmeli ve ateşleme parçaları kontrol ettirilmelidir.

P0300 Arıza Kodu Opel

P0300 Arıza Kodu Audi

Araç içinde ki ateşleme sistemleri sistematik olarak çalışır. Silindirler içlerine hava yakıt alır. Ardından bu karışımı yakarak araç ilerlemesi için gerekli gücü sağlar. Fakat bazı durumlarda bu karışım düzgün şekilde ateşlenemez. Buna tekleme denir. Bu sorun tek bir silindirde görülebileceği gibi birden çok silindirde de görülebilir. Silindirlerin üzerinde çalışmalarını takip eden sensörler bulunur. İşte bu sensörler düzgün ateşleme gerçekleşmeyince bunu aracın beynine iletir.

ECU’da sürücüyü uyarmak için bir kod oluşturur. Genelde kodun oluşması için krank milinin devir sayısında azalma ya da artış olması beklenir. Yüzde 2 ile yüzde 10 oranında bir oynama olması durumunda kod sürücüye iletilir. Bazı durumlarda bu kodun iletilmesinin ardından motor arıza ışığı da yanmaya başlayabilir. Sürücünün bu uyarıyı gördükten sonra dikkatli olması şarttır. Çünkü bu kod görüldükten sonra araçta çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

P0300 Arıza Kodu nedir

Çalışmayan ya da aksayan bir parça diğer parçaların üzerine fazladan yük binmesine neden olur. Bu diğer parçaların daha çok yıpranması anlamına gelebilir. Sürücülerin vakit kaybetmeden servise gitmeleri en doğru çözüm olacaktır.

Serviste ki ustalar aracı gerekli cihazlara bağlayacak ve ölçümleri gerçekleştirecektir.  Sorunlu olan silindir incelenecek ve eskimiş parçalar değiştirilecektir. Bu işlemlerin ardından araç yeniden performans kaybı olmadan çalışmaya devam edecektir. P0300 arıza kodu mevcutsa aracınızı bir an önce tamircinize götürmenizde fayda vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.