Araba sevdalılarına özel!

D Segment Sedan Araçlar Hangileri

0 3

D Segment sedan araçlar hangileri? Araç olarak D segment modellere ilgi duyan alıcılar bütçelerini yüksek tutmalıdır. Çünkü D segment denildiği zaman pahalı modeller akla gelmektedir. Genelde bu araçların iç hacimleri geniş olduğu için aileler için oldukça uygundur. Bunun yanında makam aracı olarak da genelde D segment araçlar tercih edilebilmektedir. Bu araçların ilgi çekici bir diğer yanı da paket olarak oldukça donanımlı olmasıdır. Sürücülere lüks ve konfor vadeder. Motor performansları da oldukça yüksektir. 

D segment denilince akla ilk gelen modellerden birisi Volkswagen Passat’tır. Motor hacmi 2.0’a kadar çıkabilmektedir. Panoramik açılır tavan, LED matrix farlar, alüminyum alaşımlı jantlar gibi oldukça lüks ve şık detaylar içerir. Yine Volkswagen’in sedan modellerinden birisi de Arteondur. Bu araç isim olarak çok bilinmese de özellikleriyle Passat’a oldukça yaklaşmaktadır. Sadece yedek parçalarına erişimin zor olması nedeniyle sürücüler tarafından çok tercih edilmemektedir.         

Bu segmentin bilinen modellerinden bir diğeri ise BMW 3 serisidir. Geniş bagaj hacmine sahip bu araçta sunduğu lüks hizmetlerle ön plana çıkmaktadır. Aynı şekilde Mercedes C serisi araçlar da lüks sedanlar arasında yer almaktadır.

Bu modeller haricinde;

 •  Toyota Avensis
 •  Honda Accord
 •  Subaru Legacy
 •  KİA Optima
 •  Alfa Romeo 159
 •  Seat Exeo
 •  Peugeot 508
 •  Hyundai Sonata
 •  Audi A4
 •  Citroen C5
 • Nissan Primera
 •  Mazda 6
 •  Opel Vectra
 •  Opel İnsignia
 • Skoda Superb
 •  Ford Mondeo bu segmentin gözde araçları arasında sayılabilir.

Görüldüğü üzere D Segment sedan araçlar hangileri? Sorusuna yanıt verdiğimiz zaman karşımıza pek çok farklı seçenek çıkmaktadır. Peki, en ucuz D Segment sedan araçlar hangileri işte detaylar!

D Segment sedan araçlar hangileri

En Ucuz D Segment Sedan Arabalar

Sedan araçlar genelde pahalı araçlar olarak ön plana çıkmaktadır. Araçların fiyatları 1 milyonun üzerine bile çıkabilmektedir. Fakat ucuz araçlar arayanları içinde birkaç model sayılabilir. Opel markasının İnsignia modelinin fiyatı 500.000 TL ile 570.000 TL arasında değişmektedir. 1.5 motor hacmine sahip bir modeldir. Dizel yakıtla çalıştığından dolayı da yakıt fiyatı olarak da bu kulvarda ki araçlara göre uygundur.

Yine uygun fiyatlı modellerden birisi de Peugeot 508’dir. En donanımsız paketi 400.000 TL’den satılırken en donanımlı modeller 500.000 TL’nin üzerinde satılmaktadır. 1,5 ve 1,6 olmak üzere iki farklı motor hacmi seçeneği bulunmaktadır. Skoda’nın Superb modelinin düşük motor hacmine sahip modelleri de fiyat olarak uygundur. 2,0 motor hacmine sahip paketlerinin fiyatları 1 milyonun üzerine çıkmaktadır. Fakat 1,5 motor hacmine sahip modellerinin fiyatları 400.000 TL ile 650.000 TL arasında satılmaktadır.    

Bu modeller harici fiyatlar 800.000 TL’nin üzerine çıkmaktadır. Son olarak ucuz D segment sedan araç isteyenler pahalı olduğunu düşündüğü için Passat modellerini listesine almasalar da Passat modelinin giriş paketlerinin fiyatları alınabilir fiyatlardadır. 1,5 motor hacmine sahip modeller 450.000 TL’den alıcı bulmaktadır. Giriş modelleri oldukça donanımsız olsalar da Passat gibi gözde bir modele sahip olacağınız düşünüldüğünde bu durum tolere edilebilir.  D Segment sedan araçlar hangileri? Dediğimiz zaman Renault farklı modellerle karşımıza çıkmaktadır.

En Ucuz D Segment Sedan Arabalar

Renault D Segment Arabalar

Ülkemizde uzun zamandır satışta olan Renault markası 60’lı yıllarda Renault 16 ve 12 modelleriyle ilk D segment sınıfı araçlar üretmeye başlamıştır. Ülkemizde uzun süreler boyunca beğenilerek kullanılan bu modellerin ardından 70’li yıllarda Renault 18 modeli geldi. Sade ve sert hatlara sahip bu model bir dönem makam aracı olarak da kullanıldı. 80’li yıllarda ise Renault 21 modeliyle marka ülkemizde büyük satış rakamları elde etti. 

Ülkemizde çok bulunmasa da otomatik vitesli çeşitleri de bulunan model kaliteli ve dönemine göre konforlu bir araç olarak bilinmekteydi. 90 yıllarda ise D segmenti sedan modeli olarak Laguna modeli tanıtıldı. Oldukça yüksek motor hacmine sahip paketleri bulunan bu modelin bazı versiyonlarında basit bir araç bilgisayarı diyebileceğimiz sistemde bulunmaktaydı. 2000’li yıllarda Renault bu aracın ikinci ve üçüncü neslini üretmeye devam etti. Bu modellere kartla çalışma gibi yenilikçi teknolojilerde eklendi. Kasa görüntüsü zamanla makyajlanarak çok daha ilgi çekici hale getirildi.

Bu modelinde yapımı 2010’lu yıllara kadar devam etti. Son olarak ise Renault markası D segmenti bir araç olarak Talismanı duyurdu. Orta sınıf bir aile aracı diyebileceğimiz bu model Türkiye’de Touch ve İcon olarak iki farklı paket seçeneği ile duyuruldu. 1,3, 1,5, 1,6 motor hacim seçenekleri ile sunulan model 2020’li yıllarda yeniden makyajlandı. Ön ve arka tampon değiştirildi. Ön ızgara yenilenirken aracın için ise daha üst kalite malzemeler ile yenilendi. Bunun yanında araca AEB, trafik asistanı gibi farklı özellikler de eklendi. Böylece araç çok rahat zevkli bir sürüşe sahip oldu.  D Segment sedan araçlar hangileri? Sorusuna detaylarıyla birlikte yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.