Araba sevdalılarına özel!

Rot Ayarı Bozuksa Ne Olur?

0 306

Rot ayarı bozuksa ne olur? Şayet arabanızın rot ayarı bozuksa, sürüşü rahatsız eden ve aracınızın güvenliğini etkileyen titreşimlere neden olabilir. Bu tür bir sorunun en net belirtisi, araç düşük hızlarda hareket ederken aşırı titreşimdir. Bir de yolda bir tümseğe çarptığınızda da bir çarpma veya çarpma sesi çıkarabilir. Ayrıca aracınızda daha ciddi bir sorun olduğunun işareti olabileceğinden, bunu mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirmeniz en iyisidir. Peki, rot ayarı bozuksa ne olur? Dahası bu sorun nasıl anlaşılır? İşte bu ve benzeri sorulara dair merak edilenlerin tamamı!

Sürüş sırasında titreşim hissediyorsanız, en iyisi aracınızı bir profesyonele kontrol ettirmektir. Rot balans ayarının dengesinin bozulup bozulmadığını kontrol etmenin birkaç yolu vardır. Özellikle basit bir mekanik cihaz kullanmak profesyoneller tarafından kullanılmaktadır. Bu cihaz, dengede olmalarını sağlamak için her bir tekerleğin zıt taraflarına ağırlıklar yerleştirerek çalışır. Bu cihaz dengesizlik derecesini ölçer ve mükemmel dengeyi elde etmek için gereken ağırlık miktarını hesaplar.

Rot ayarı bozulursa, titreşebilir ve tıkırtı veya vuruntu sesi çıkarabilirler. Tekerleklerinizin balanssız olup olmadığını anlamak için bir tamirciden yardım alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Sonuç olarak rot ayarı bozulmasının öncelikli olarak sürüş güvenliğini riske attığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Yine rot ayarının bozuk olması sürüş konforunu da doğrudan etkilemektedir. Dolayısıyla bu tarz sorunların üstesinden gelmek için vakit kaybetmeden tamircinize uğramalısınız.

Rot ayarı bozuksa ne olur

Rot balans ayarı bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Şayet rot balans ayarınızın bozuk olduğunu düşünüyorsanız böyle durumlarda önce aracınızı düz bir yola götürün. Ardından düz bir şekilde ilerlerken aracınızın direksiyonunu kısa süreli olarak bırakın. Şayet direksiyonunuz sağa ya da sola doğru sapma yapıyorsa rot balans ayarında bir sorun var demektir. Rot balans ayarınızın bozulup bozulmadığını kontrol etmenin birkaç yolu vardır:

  • Aracınızda rahatsız edici bir direksiyon dengesizliği varsa
  • Direksiyonunuz düz bir yolda sağa ya da sola doğru çekiyorsa
  • Aracınızın sürüş konforunda ciddi anlamda bir sıkıntı yaşıyorsanız

Böyle durumlarda rot ayarının bozuk olduğunu düşünebilirsiniz. Araba yüksek bir ses çıkardığında veya sürüş sırasında titrediğini hissettiğinizde rot ayarı bozuktur. Araba zamanında durmayabilir veya direksiyon simidinin düzgün hareket etmediğini hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda, tekerleklerinizi balans yaptırmak için bir servise gitmelisiniz. Şayet,

  • Sürüş sırasında titreşim hissediyorsanız
  • Sürüş sırasında bir uğultu sesi duyuyorsanız

Mutlaka rot balans ayarını kontrol ettirmenizde fayda vardır. Tekerlek balansı bozuksa, araç 40 km hızın üzerinde bir hızla giderken titreşim hissedeceksiniz. Bu titreşimin sadece direksiyon simidinden değil, aracın birçok farklı yerinde hissedebilir. Dolayısıyla rot ayarı bozuksa ciddi anlamda bunu hissedersiniz.

Rot balans ayarı bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Rot balans ayarı bozukluğu nasıl tespit edilir?

Alanında uzman olan bir tamirci, balanssız olup olmadığını belirlemek için her bir tekerleğin ağırlığını ölçen bir lastik balans makinesi kullanarak sizin için lastiklerinizin dengesini de kontrol edebilir. Rot ayarı bozuksa, lastikteki fazla ağırlığı çıkarmak için adımlar atabilir veya lastiği daha yuvarlak ve düzgün hale getirmek için ağırlıklarla değiştirebilir. Ağırlık jantın etrafına eşit olarak dağılmadığında tekerlek dengesi bozulmuştur.

YouTube video

Rot ayarı bozukluğu, duyulabilir bir uğultu, titreşim ve sarsıntılı bir sürüşe neden olur. Ayrıca lastiklerinizde ve frenlerinizde erken aşınma ve yıpranmaya neden olabilir. Böyle bir durumda pek çok tamirhanede lastik balans makineleri bulacaksınız. Bu makineler sayesinde aracınızın rot ayarı kısa bir süre içerisinde yapılabilmektedir. Bu durumun doğal sonucu olarak rot balans ayarı tamiri işleminin çok da güç bir işlem olmadığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Rot balans ayarı bozukluğu nasıl tespit edilir?

Direksiyonu çevirdiğinizde araç titrerse tekerlek balansı bozuk olma olasılığı oldukça yüksektir. Genel olarak direksiyonda titreşim varsa bunun çeşitli sebepleri olabilir. Ancak en yaygın olanı, tekerleklerin dengesiz olması, yani eşit şekilde dönmemeleridir. Tüm bu bilgiler ışığında bu tarz bir sorunla karşılaştığınız zaman bir an önce tamircinize gidip, kontrol ettirmenizde fayda vardır.

Unutmamak gerekir ki aracınızın direksiyonunu çevirdiğinizde herhangi bir ses çıkarmamalı veya aşırı titreşim yapmamalıdır. Eğer öyleyse, bu, rot ayarınızda bir sorun olduğu anlamına gelir. Peki, rot ayarı bozuksa ne olur? Bu tarz bir sorun varsa aracınızın direksiyonunda titreşim hissedersiniz. Düz yolda hareket halindeyken aracınızın bir tarafa çektiğini hissedebilirsiniz. Bazı zamanlar aracınızın tekerleğinden ses de gelebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.