Araba sevdalılarına özel!

Crossover Ne Demektir?

0 2

Crossover ne demektir? İngilizcede ”Crossing Over” fiili’nin birleşmiş hali olan Crossover kelimesi ”Karşıdan karşıya Geçmek” anlamındadır. Kelimenin tanımladığı ise bir araç tipidir. Peki, tam olarak Crossover ne demektir? Detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse tanımı:

Binek araç şasisine sahip ancak binek araçlardan farklı olarak arazi şartları için uygun şekilde tasarlanmış otomobildir! Ya da diğer bir tabirle yerden yüksekliği binek araçlardan fazla olan araç olarak tanımlanabilir. CUV (Crossover Utility Vehicle) olarak da adlandırılabilen bu araçlar önden çekişli, arkadan çekişli, ya da dört teker çekişli olarak farklı seçeneklerle sunulmaktadır ve binek araçtan fazlasını isteyen arazi tutkunları için tasarlanmıştır!

Pek çok insan tarafından bilinmemesiyle beraber pazar payı SUV ya da binek araçlara göre daha düşük olmaktadır. Binek araç sürüşü ve konforunu SUV araçların dayanıklılığı ve çevikliği ile birleştirilmiş araçlardır. İlk olarak Kuzey Amerika ve özellikle ABD’de ortaya çıkmış bir hibrit türdür. Bu hibritliğin yanında orta büyüklükteki bir binek arabadan daha az maliyetle karşımıza çıkmakta ve dikkatleri üzerine çekmektedir.

Bu sayede ekonomik çözümler arayanlar için de mükemmel bir çözüm olmaktadır. SUV deneyimi ve binek araç konforunu aynı araç içinde ve aynı zamanda cebinizi yakmadan deneyimlemek istiyorsanız eğer. CUV yani Crossover araçlar tam sizliktir. Dolayısıyla bu araçlar her zaman talep gören harika tasarımlar olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu durumun doğal sonucu olarak Crossover araçlarının her zaman üst düzeyde bir etkiye kattığı bilinmektedir.

Crossover ne demektir

İçerik Tablosu

Crossover Araba Nasıldır?

Peki, Cuv yani Crossover arabalar nasıl ayırt şartlarına uygun olarak geliştirilmemişlerdir. Geliştirilme amaçları binek araçların ulaşamayacağı ancak SUV araçların ise cep yakacağı ve gereksiz olacağı durumlarda kullanılmak içindir.

Crossover araçların genel sürüş özellikleri ve performansı normal binek araçlara oldukça benzemektedir. Ancak yolcular ve bagaj için yüzde elli daha fazla yer barındırmaktadır. Bunun yanında daha düşük bir yakıt tüketimi ve ateş alma, çalışma maliyetiyle karşımıza çıkmaktadır.

2018 yılında yapılan bir araştırmada en çok tercih edilen 3 CUV (Crossover Utility Vehicle) yani Crossover araçtır. Aynı yıl içerisinde en çok tercih edilmiş 3 sedan binek araç için yapılan yakıt karşılaştırılmış. CUV araçların aynı tercih edilirlikteki binek sedan araçlardan yüzde 10 daha az yakıt yaktığı tespit edilmiştir.

Daha da ileri araştırmalarda ise ortalama CUV (Crossover Utility Vehicle), ortalama bir sedan binek araç karşılaştırılmış. Crossover araçların sedan araçlara göre yüzde 5 daha az yakıt tükettiği tespit edilmiştir. SUV araçlara göre ise Crossover araçlar daha yüksek iç konfor, daha konforlu bir sürüş deneyimi, daha hassas bir direksiyon hissi ile ayrılmaktadır.

Yeni Trend Crossover Araçlar

Daha düşük üretim maliyeti ile kar ve dolayısı ile de daha düşük fiyatlara satın alınabilmeyi sağlamaktadır. Crossover araçlar aynı zamanda daha düşük kilometre başına sürüş maliyeti sağlamaktadır. İlk defa SUV araçların farklı bir versiyonu olarak tanıtılması üzerinden pazarlaması yapılmıştır. Sonrasında hibrit araç isminden kurtulup CUV (Crossover Utility Vehicle) ismiyle kendi yerini bulmuştur.

Crossover Araba Nasıldır?

Yeni Trend Crossover Araçlar

İlk olarak 1979 yılında Amerika’da ortaya çıkan bu araçlar A, B, C, D, E ve F olmak üzere altı segmente ayrılmıştır. Bu araçların aynı zamanda 4 kapılı, 3 kapılı (Toyota RAV4 buna güzel bir örnektir) ve Coupe olmak üzere pek çok seçenek barındırmaktadır. Geçmişten günümüze iz bırakmış birkaç Crossover aracı sizin için derledik:

1. Audi Allroad

2. Fiat Sedici

3. Ford Kuga

4. Tesla Model X

5. Peugeot 2008

6. Peugeot 3008

7. Saab 9-3X

8. Subaru Outback

9. Suzuki Ignis

10.  Nissan Rogue, X Trail

11. Volkswagen Tiguan

12. Mercedes-Benz R-Serisi

14. Honda Passport

15. Volvo XC70

16. Mitsubishi ASX

17. Lexus RX

18. Suzuki SX4

İz bırakan modelleri bu şekilde olan Crossover araçlar gördüğünüz üzere dünyanın pek çok markasında üretilmektedir. Aynı zamanda da pek çok ülkede satışa sunulmaktadır. Bu açıdan çoğu ülkede kendine sağlam bir yer edinmiştir. Böylece Crossover ne demektir? Sorusuna detaylarıyla yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.