Araba sevdalılarına özel!

Bluemotion Nedir, Ne İşe Yarar?

0 1

Bluemotion nedir? Volkswagen markasının geliştirdiği Bluemotion teknolojisi yakıt verimliliği sağlayan bir sistemdir. Sistem ilk olarak 2006 yılında duyurulmuştur. İlk kullanıldığı model ise Polo MK4 ‘tür. 2007 Yılında da bu teknoloji Passat’a uygulanmıştır. Daha sonra Golf MK5 ve Touran modellerinde de kullanılmıştır. Volkswagen markası Skoda markasının da kontrolünü aldığından dolayı bu teknoloji birçok Skoda modelinde de yer almaktadır. Skoda marka araçlarda Bluemotion teknolojisinin kullanıldığı seri Greenline olarak geçmektedir. 

Bluemotion blue ve motion kelimelerinden oluşmaktadır. Türkçe mavi hareket olacak çevrilebilir. Kullanılan teknoloji araçlarda yakıt verimliliğini oldukça artırmaktadır. Bu nedenle Bluemotion adeta bir marka haline gelmiştir. Model isminin yanında bu ismi gören alıcılar aracın oldukça düşük yakıt tüketimine sahip olduğunu anlamaktadır. Marka lokomotif modellerinin birçoğunda bu teknolojiye yer vermektedir. Golf, Passat, Polo markanın teknolojiyi kullandığı modellerdendir.

Blue motion teknolojisine sahip araçlarda bu teknolojilerde bulunmaktadır

  • Başlat- durdur sistemi
  • Frenleme ile enerjinin geri kazanımı
  • Daha düşük rölanti devri
  • Daha optimize lastikler ve daha az sürtünme
  • Daha gelişmiş yönetim yazılımı
  • Daha uzun dişliler
  • Gelişmiş vites kumanda sistemi 

Bu teknolojilerden dolayı genelde Bluemotion teknolojisine sahip modeller pahalı olmaktadır. Fakat üstün konfor ve rahatlık vadetmektedir. Peki, Bluemotion nedir? İşte bu soruya dair merak edilenlerin tamamı!

Bluemotion nedir?

İçerik Tablosu

Bluemotion Ne Demek

Gelişmiş bir motor yönetim sistemi olarak tanımlayabileceğimiz Bluemotion sürücülerin çok daha keyifli araç kullanmasını sağlamaktadır. Bunun yanında aracı çok daha konforlu ve çevreci kılar. Günümüzde araçlar giderek teknolojik bir hale gelmektedir. Araçlara eklenen sistemler sürücülerin üzerinden birçok yükü almaktadır. Araç çok daha az yakıt tüketmekte ve çok daha az çevreyi kirletmektedir. Bu teknolojinin sunduğu nimetlerden birisi rölantiyi azaltmasıdır. Böylece araç daha az yakıt tüketir.

Avantajları yüksek olan Bluemotion teknolojisi ECU sistemine yüklenmiş bir yazılımdır. Araçta ki pek çok sisteme entegre şekilde çalışır. Aracın yakıt tüketimini azaltmanın yanında performansını yükseltir. Aracı çok daha dinamik bir hale getirir. Hız sabitleyici sayesinde sürücüler şehir içinde oldukça rahat eder. Aracı belli hıza sabitledikten sonra araç bu limitin üzerine çıkmaz. Aynı zamanda sabit hızla gittiği için aracın devri sürekli değişmez. Böylece daha az tüketir.

Aynı şekilde araçta bulunan Stop/ Start özelliği de sürücülere büyük destek olmaktadır. Bu sistemin sayesinde araç durduğunda kendiliğinden stop eder. Yine hareket zamanı geldiğinden şoförün müdahalesi olmadan çalışır. Böylece araç bekleme zamanlarında yakıt harcamamış olur. Araçlarda yol bilgisayarları mevcuttur. Sürücüler birçok bilgiyi yol bilgisayarından edinebilirler. Olası sorunlarda yol bilgisayarında hata kodları üretilir. Sürücü servise gittiğinde çok daha hızlı bir şekilde sonuç alabilir.

Bluemotion Ne Demek

Bluemotion Ne İşe Yarar?

Nasıl ki bir araçta sürücüler GTİ ekini gördüklerinde bu araçtan yüksek performans bekliyorlarsa aynısı Bluemotion için geçerlidir. Bluemotion ekini gören sürücüler o araçtan verimlilik, tasarruf ve güç beklemektedir. Ülkemizde çok görülmese de özellikle yurtdışında sürücüler bu araçları tercih etmektedir. Çünkü birçok sürücü artık araçlarının çevreci olmasını istemektedir. Bu nedenle elektrikli araçlar tercih eden kimselerin sayısı oldukça artmıştır. Fosil yakıtlı araç seçen kimseler ise Bluemotion teknolojisi gibi gelişmiş sistemlere sahip modellere yönelmektedir.

Normalde bir aracı etkin olarak kullanmak isteyen kişilerin araç konusunda uzun yıllar deneyim kazanması gerekir. Bluemotion yazılımlı araçlarda ise deneyimin önemi ortadan kalkmakta desek abartmış olmayız. Çünkü bu araçlar gerektiğinde farklı vites önerileri vermektedir. Ayrıca püf noktaları ile sürücülere destek olmaktadır. Üstünde ki teknolojiler sayesinde sürücülerin bir şey yapmasına gerek olmadan araç kendisi rölantiyi ayarlayarak tüketimi optimize etmektedir. Bu araçların tasarımı da oldukça özeldir. Üstü örtülü lastikler türbülansı en az indirmektedir.

Bluemotion Ne İşe Yarar?

Kısacası bu araçlar oldukça özeldir. Aracı alan sürücüler oldukça olumlu yorumlarda bulunmaktadır. Araçlar oldukça beğenildiğinden dolayı yüksek fiyatlara alınsa bile sunduğu tasarrufla birlikte fiyatını sonuna kadar hak etmektedir. Ayrıca alan sürücüler kolayca alıcı bulabilmekte ve zarar etmemektedir. Hatta çok daha yüksek bedellere satarak kar eden alıcılar dahi bulunmaktadır.  Bu yazımızda Bluemotion nedir? sorusuna detaylarıyla yanıtlar vermiş olduk!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.