Araba sevdalılarına özel!

Arka Cam Rezistans

0 4

Arka cam rezistans işareti her zaman merak edilmektedir. Özellikle kış aylarında araçların camları buğulanmakta veya buzlanmaktadır. Bu durum görüşü azalttığı için sürüş güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Bu nedenle özellikle arka camın hızlıca çözünmesi ve görüş açısının açılması için rezistans sistemi getirilmiştir. Arka camın içinden rezistans telleri geçirilmektedir. Arka cam rezistansı gücünü aküden alır. Sistem çalıştırıldığında bu teller ısınmakta ve cam temizlenmektedir. Böylece sürücüler güvenli şekilde araçlarını sürebilirler.

Rezistans telleri oldukça incedir. Bu sayede görüşü engellemez. Camı hızlıca ısıtır. Yaklaşık 5 dakika gibi kısa süreler içinde camın üzerinde ki bütün unsurların eriyip akmasını sağlar. Oldukça uzun zamandır bu sistem araçlarda kullanılmaktadır. Bazı araçlarda ön camlarda da rezistans bulunmaktadır. Fakat ön camlarda kullanılan rezistans kabloları daha kılcal tellerden seçilmiştir. Ön cam rezistansı bulunmayan araçlarda ise doğrudan cama hava üfleyen sistemler bulunmaktadır.

Rezistans sistemleri sadece araçlarda değil pek çok cihazda kullanılmaktadır. Bu sistemler sayesinde elektrik enerjisi ısıya dönüştürülmüş olur. Genelde rezistans teli yapımında demir ya da krom gibi malzemeler kullanılır. Bu materyaller mukavemet gücü yüksek olduğu için tercih edilmektedir. Genelde rezistans sistemleri kolay bozulmamaktadır.  Peki, Arka cam rezistans işareti nedir? İşte detaylar!

Arka cam rezistans

Arka Cam Rezistans İşareti

Kare bir kutunun içine doğru ilerleyen zikzak çizen üç ok olarak ifade edilen şekil arka cam rezistansının simgesidir. Hem ön konsola hem de çalışma düğmesinin üzerine bu simge basılmıştır. Genelde arka cam rezistansı araçta klima sisteminin altına konumlandırılmış bir düğmeye basılmasıyla çalışır. Basıldığı zaman aynı şekle sahip ifade ön konsolda yanmaya başlar. Bu sistemin aktif olduğu anlamına gelir. Eğer ön konsolda ki simge yanmıyorsa bir arıza olabilir.

Her ne kadar bu sistem oldukça sağlam olsa da zaman içinde tellerde kopma meydana gelmesi olasıdır. Bazende arka cama film takma ya da sökme işlemi sırasında bu tellere hasar verilebilmektedir. Cam rezistansında meydana gelebilecek sorunlar şu şekildedir.

  • Rezistans sigortası yanmış olabilir
  • Rezistansa güç veren kablolarda bir kopukluk olabilir.
  • Rezistans sisteminde ki bağlantılar hasar almış ya da gevşemiş olabilir
  • Teller hasar almış olabilir

Böyle bir arızada servise gidebileceğiniz gibi isterseniz kendiniz de tamirini gerçekleştirebilirsiniz. Sistemin tamiri oldukça basittir. Biraz el mahareti olan bir kişi kolayca onarımını gerçekleştirebilir. Fakat rezistans telleri fazla zarar görmüşse ya da birçok farklı noktada kopukluk varsa bu noktada tamiri yapılamayabilir. Rezistansın tamirinin gerçekleşmediği noktada tek çözüm camı komple değiştirmek olacaktır.

Arka Cam Rezistans İşareti

Arka Cam Rezistans Tamiri Mümkün Mü

Her durumda olmasa da bazı durumlarda arka cam rezistansının tamirini gerçekleştirmek mümkündür. Bunun için öncelikle sistemi denemekle işe başlamalısınız. Bunun için cam buğulandığında rezistansı çalıştırın. Eğer sorun yoksa bütün cam kısa sürede eriyecektir. Kısmi kopmalar varsa bölgesel erimeler olacaktır. Hiç erime yoksa sistem çalışmıyor demektir. Rezistans elektrik girişi araçlarda genelde üst tavandan sağlanmaktadır.

Bu girişi bulduktan sonra voltmetre ile ölçümlerini gerçekleştirin. Eğer elektrik geliyorsa kabloda sorun yok demektir. Bu noktada sorunu camda ki rezistans tellerinde ya da sigortada aramak gerekir. Sigortaların yeri araçtan araca değişmekle birlikte bagaj kısmında ya da torpido gözünün altında olabilir. Sigortaları bulduktan sonra rezistans sigortasının sağlam olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Sigortada sorunsuz çalışıyorsa rezistans tellerinde sorun var demektir.

Bu durumda yapmanız gereken dikkatli bir şekilde arka camda ki telleri incelemektir. Eğer tellerde bir kopukluk varsa bunu internet üzerinden sipariş edeceğiniz bir tamir kişi ile düzeltebilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay olan bu kitleri bir tür yama gibi düşünebilirsiniz. Kopuk olan kısmı tamamlayarak yeniden bağlantının kurulmasına yardımcı olur. Böylece rezistansınız ilk gün ki gibi çalışabilir.

Arka Cam Rezistans Tamiri Mümkün Mü

Arka Cam Rezistans Tamir Kiti

Arka cam rezistans tamir kiti gümüş içerikli ve iletken bir yapıdadır. Fiyatı ise çok yüksek değildir. Eğer rezistansta kopukluk varsa servise gitmeden önce bu yöntem denenebilir. Kiti kullanmadan önce kopuk kısmın nerde olduğunu bulmanız gereklidir. Daha sonra rezistansa gelen elektrik kablosunu bulmalı ve sisteme gelen elektriği kesmelisiniz. İşleme başlamadan önce kopukluk olan bölgesi aseton bazlı bir ürünle temizlerseniz çok daha iyi sonuç alabilirsiniz. Kitin içinde bulunan yara bandı gibi görünen yamayı kopuk olan kısma yapıştırın.

YouTube video

Yamanın üzerinde bir çizgi şeklinde çukur olduğunu göreceksiniz. Bu çukur tam olarak kopuk olan rezistansın üzerine gelmelidir. İyice bastırın. Daha sonra yapıştırıcı sıvının bulunduğu şişeyi çalkalayın ve fırça ile yamanın üzerine sürün. Kurumasını bekleyin ve iki kere daha uygulayın. Bu noktada elinizi korkak alıştırmamanızı tavsiye ederiz.

Tamir olacak olan bölge iyice yapıştırıcıya bulanmalıdır. En az yarım saat bekledikten sonra yamayı dikkatli bir şekilde sökün. 1 gün sonra sisteme giden güç kablosunu bağlayın ve çalıştırın. Eğer doğru yaptıysanız sisteminiz sorunsuz şekilde çalışacaktır. Böylece Arka cam rezistans işareti konusuna ayrıntılarıyla değindik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.