Araba sevdalılarına özel!

Motor Bloğu Çatlağı

0 1

Motor bloğu çatlağı ilk bakıldığında araç motor arızaları arasında çok can sıkıcı ve maliyetli bir araç arızası olarak karşımıza çıkmaktadır. Yoğun tempolu kullanımlarda ya da yeterince bakımı yapılmayan araçlarda karşımıza çıkan motor bloğu çatlağı doğru zamanda müdahale edilmediğinde motorun değiştirilmesine bile yol açabilmektedir.

Genellikle aracın motorunda silindir bloğunda karşımıza çıkan motor bloğu çatlağı, soğutucu sıvısının çatlaktan sızarak yanma odasına girmesine ve soğutucu sıvının azalmasına yol açabilmektedir. Aracınızın motorunda soğutma sıvısının azalmasının sonucu olarak ise aracınızın motorunun harareti yükselmeye başlar. Harareti yükselen motor ise performansta düşüklüğe, aracın çabuk hararet yapmasına yol açmaktadır.

Aynı zamanda aracınızın olması gerekenden daha fazla yakıt tüketmesine ve çiğ yakıt atmasına sebep olmaktadır. Bu durum ise aracınızın kilometre başına yaptığı maliyeti arttırmaktadır. Aynı zamanda ise aracınızın egzoz bölgesinden gelen kötü yakıt kokusu ile beraber aracınızın kötü yakıt yanığı ile dolmasına sebep olmaktadır. Motor kaputunu açarak aracınızın motor bloğunu sızıntı ve çatlak belirtileri açısından inceleyebilirsiniz. Motor bloğu çatlağı can sıkıcı bir sorun olarak karşımıza çıktığından bu sorunu ciddiye almak gerekmektedir.

Motor bloğu çatlağı

Motor blok çatlağı nasıl anlaşılır

Silindir bloğu çatlağını aracınızda anlayabilmeniz için birkaç belirtiyi takip etmeniz ve bulmanız gerekmektedir. Aracınızda silindir bloğu çatlağını bulmanın ilk ve en önemli belirtilerinden biri de aracınızın motorunda performans azalmasıdır. Bu da genel olarak aracınızda performans azalmasının yaşanmasına sebep olur.

Motor yanma sırasında hava kaçıracağından dolayı silindir basıncı azalır ve bu da motorun silindir bloğunda sıkıştırmayı kötü olarak etkilemektedir. Bu da aracınızda performans düşüklüğü yapacak önemli sebeplerden biridir. Ayrıca aracınızın motoruna blok çatlağı olduğunda motor ilk olarak çalışmakta zorlanabilir ya da olması gerekenden çok fazla gürültülü çalışabilir. İçerideki hava ve yakıt oranı doğru bir orantıyla karışmadığı için motor çalışırken çok fazla gürültü çıkarır.

Aynı zamanda soğutucu sıvının çatlak olan kısımlardan sızması ve bu sızıntının görülebilir olması aracınızdaki motor bloğu çatlağını anlamanın önemli yöntemlerinden biridir. Motor bloğundaki çatlaktan soğutucu sıvının sızması soğutucu sıvının azalmasına sebep olmaktadır. Soğutucu sıvının normalde olması gerekenden daha hızlı azalıp azalmadığını kontrol ederek aracınızın motor bloğunda çatlak olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Motor blok çatlağı nasıl anlaşılır

Motor bloğu çatlağı tamir edilir mi?

Çatlağın boyutuna ve konumuna göre değişmekle beraber motor bloğu çatlağı çoğu zaman tamir edilebilir bir arıza olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat bunun için bazı şartların bulunması gerekmektedir. Çatlağın tamir edilemeyecek bir boyuta ulaşması ya da tamir edilemeyecek bir yerde bulunması gibi durumlar aracınızın motor bloğunu tamir edilemez kılmaktadır. Bu gibi durumlarda ise aracınızın motor bloğunu aracınızın modeli ile aynı modelde yeni bir motor bloğuyla değiştirmeniz doğru bir yöntemdir.

YouTube video

Motor bloğu çatlağı çatlağın durumuna bağlı olmakla beraber tamir edilebilmektedir. Ancak pek tercih edilmeyen bir yöntemdir çünkü tamir edilen motor bloğu sağlıklı bir motor bloğunun yerini tutamamaktadır. Motor bloğu çatlağı epoksi ile düzeltilebilmektedir. Epoksinin çatlağa uygulanabileceği kadar uygulanması ile işlem başlar. Daha sonrasında ise araçtaki motor bloğu çatlağının bulunduğu yüzey epoksiyle doldurulur. Epoksi sonrasında düzgün bir birleşme için düzeltilir. Tavsiye edilen süre ve talimatlarda belirtildiği kadar epoksinin kuruması beklenir. Böylece araçtaki motor bloğu çatlağı düzeltilmiş olur.

Motor blok çatlağı tamiri

Motor bloğu çatlak tamiri fiyatları

Motor bloğu çatlak tamiri fiyatları çatlağın boyutuna, aşınmışlık durumuna, tamir edilebilirliğine ve motor bloğundaki çatlağın bulunduğu konuma göre değişmektedir. Doğal olarak eğer aracınızdaki motor bloğu çatlağı tamir edilemeyecek durumda ise aracınızın motor bloğunu değiştirmeniz doğru ve akıllıca bir seçim olacaktır. Motor bloğu tamiri fiyatları aynı zamanda aracın modeline ve markasına göre değişebilmektedir.

Aynı zamanda aracın segmentine göre de değişmekte olan bu fiyatlar için ortalama bir fiyat vermek güç olacaktır. Ancak ortalama bir modelde ve markada standart bir araç için motor bloğu çatlağı tamiri 1200 TL ile 3800 TL arasında değişmektedir. Aracınızın motor bloğu çatlağını nerede yaptırdığınızın da fiyat konusunda farklılıklar yaratacağını belirtmiş olalım. Aynı arızayı farklı servisler farklı ücretler ile yapacaktır. Sonuç olarak Motor bloğu çatlağı tamiri fiyatları farklı nedenlere bağlı olarak güncellenmektedir.  Bundan dolayı şayet aracınızda bu tür tamir yaptıracaksanız, mutlaka kapsamlı bir ücret araştırması yapmalısınız. Bu arada, yorum kısmından güncel fiyatları paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.