Araba sevdalılarına özel!

Ford Gösterge İşaretleri ve Anlamları

0 108

Ford gösterge işaretleri hakkında merak ettiklerinize bu yazımızda yanıtlar verdik. Ford araçların ön gövdelerinde bulunan işaretlerin kimisi arıza durumunda yanarken bazıları ise o anda çalışan özellikleri şoförün görmesini sağlar. İşaretlerin çoğu evrensel görselleri kullanır. Bu sayede sürücü zorlanmadan işaretleri okuyabilir. İşaretler şu şekildedir;

Parantez arasında daire içinde ABS yazısı; ABS devrede olduğunda yanan ışık araç çalıştırıldığında bir kez yanıp söner. Fakat araç halindeyken yanmaya başlarsa bu arıza olduğuna işarettir. Sürücüler frenlerinin eskisi kadar iyi tutmayacağını bilmelidir.

Akü işareti; Aküde bir arıza olduğu zaman yanar bir işarettir. Araç çalıştırıldığında bir kere yanması normaldir. Bu işaret yanmaya başladıktan sonra sürücüler aracı kenara çekmeli ve servis çağırmalıdır. Çünkü araçta elektriksel bir arıza var demektir.

Ford gösterge işaretleri

Üç çizgi üzerine kavisli çizgi; bu işaret sis lambalarının aktif olduğunu gösterir. Sis lambalarını kapattığınızda söner.

Kar tanesi işareti; dışarıda ki sıcaklık 4 derecenin altına düştüğünde bu işaret yanmaya başlar. Çünkü hava sıcaklığı düştüğü zaman yollarda buzlanma gibi olumsuz durumlar görülebilir. Bu işaret yandığında sürüş güvenline sürücülerin ekstra dikkat etmesi gereklidir.

Aracın arkasında görülen eğik çizgiler; denge denetimi ikaz lambasıdır. Sistem devrede olduğunda uyarı lambası yanıp söner. Araç hareket halindeyken sürekli yanarsa ya da hiç yanmazsa sistemde bir sorun var demektir. Araç savrulabileceği için sürücüler dönüşlerde özellikle dikkatli olmalıdır.

Benzin pompası işareti; bu işaret benzin deposunda yakıt miktarı düştüğünde yanmaya başlar. Sürücülerin en kısa sürede yakıt doldurması şarttır.

YouTube video
Ford gösterge işaretleri

Yolcunun üzerinden geçen çapraz şerit işareti; bu işaret yolcu güvenliğiyle ilgilidir. Araçlarda emniyet kemeri takmak zorunludur. Sürücü ve yolcunun biri emniyet kemeri takmadığı durumda bu işaret emniyet kemeri takılana kadar yanar. Ayrıca sesle de yolcuyu ikaz eder.

İki göz üzerinde çizgilerin olduğu işaret; farlar açıldığı zaman yanmaya başlar.

Yuvarlak içine alınmış ünlem işareti; Fren sistemlerinde bir sorun olduğunda bu uyarı işareti ortaya çıkar. El freni çekildiği zaman yanması doğaldır. Fakat el freni inikken yanıyorsa bu arıza olduğunun işaretidir. Sürücüler dikkatli olmalıdır. Fren tutmayabilir. Ford gösterge işaretleri konusuna her zaman dikkat etmek gerekmektedir.

Ford Gösterge İşaretleri Neden Önemlidir?

Araçlarda bulunan işaretler olası arızaların ve araçta çalışan özelliklerin bilgisinin sürücüye doğrudan iletilmesi noktasında oldukça işe yaramaktadır. Sürücüler bu işaretler doğrultusunda araçlarını kolayca idare edebilirler. Bu işaretlerin yanında arızalarda yol bilgisayarına üretilen kodlar şeklinde düşmektedir. Sürücüler arıza ışıklarını gördükten sonra dikkatli olmalıdır. Çünkü araçta arıza işaretleri gözüktükten sonra sürüş artık riskli olur. Ford gösterge işaretleri ve anlamları konusunda bilgi sahibi olmanız, arıza belirtilerinizi erken zamanda anlamanıza destek olur.

Ford Gösterge İşaretleri Neden Önemlidir?

Ford Focus Gösterge Paneli İşaretleri Anlamları

Sürücüler her ne kadar araçlarının bakımlarını düzenli olarak yaptırsa da araçlarda sorunlar çıkabilir. Bazı işaretler sadece sürücülerin dikkatli kullanması için yanıp sönebilmektedir. Fakat bazı işaretler oldukça önemlidir. Özellikle araçta motor ikaz ve akü işareti yanmaya başlayınca sürücüler dikkatli olmalıdır. Çünkü bu parçalar araçtaki en önemlilerdir. Bu işaretler yandıktan sonra dikkat edilmezse kazaların ortaya çıkması olasıdır.

Araçta ki en önemli gösterge ışıklarına bakacak olursak bunlardan bazıları;

Lastik basınç göstergesi işareti; lastik sensörlerinden gelen bir uyarıdır. Lastik basıncı düşük olduğunda yanar. Araç farklı yönlere çekebilir. Kontrolden çıkabilir. En kısa sürede araç durdurulmalı ve basıncı düşük olan lastik değiştirilmelidir.

Hararet göstergesi; motor suyu ısındığı zaman bu işaret yanmaya başlar. Bir araçta hararet yükselmesi çok ciddi sorunları işaret edebilir. Sürücüler en kısa sürede servise gitmelidir. Aracın devrini yükselmemelidir. Zaman zaman aracı durdurup kaputu açarak motorun hava almasını sağlamalıdır.

Hava yastığı göstergesi; araç çalıştığında yanıp sönebilir. Bu hava yastığı sisteminin aktif olduğunu gösterir. Fakat hareket halindeyken bu işaretin yanması sorun olduğunu gösterir. Bir kaza anında yastıklar açılmayabilir.

Ford Focus Gösterge Paneli İşaretleri Anlamları

Yağ göstergesi; yağ seviyesi azaldığı zaman yanan bir göstergedir. Aracın yağsız çalışması demek parçaların hasar alması demektir. Bu nedenle sürücüler aracı durdurup kaçak olup olmadığına bakmalıdır. Daha sonra araca yağ eklemesi yapmalıdır. En kısa sürede aracı servise götürmek elzemdir.

Bu işaretler dışında ki çoğu işaret sürücülere o anki durum hakkında bilgi verir. Sürücüler işaretler yandığında hemen paniğe kapılmamalıdır. Ayrıca araçlarında bilmedikleri bir işaret olduğunda kullanma kılavuzundan da yardım alabilirler. Bu yazımızda Ford gösterge işaretleri konusunda merak ettiklerinizden söz ettik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.