Araba sevdalılarına özel!

Vantilatör Kayışı Koparsa Ne Olur?

0 0

Vantilatör kayışı koparsa ne olur? Araçlar açısından kritik bir öneme sahip vantilatör kayışı aracınızın düzgün çalışması konusunda kritik bir öneme sahiptir. Peki, araçlar için bu kadar önemli olan vantilatör kayışı koparsa ne olur? Dahası V kayışı koparsa ne olur? İşte bu ve benzeri sorulara dair merak edilen ayrıntıların tamamı!

Vantilatör kayışı koparsa ne olur? Vantilatör kayışı veya V kayışı, servo direksiyon pompasını krank mili üzerindeki kasnağa bağlayan lastik bir kayıştır. Araba kemeri motorun ayrılmaz bir parçasıdır ve kopması durumunda aracınızda ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Modern otomobiller, farklı bileşenleri sürmek için bir dizi kayış kullanır. En yaygın olanları alternatör kayışı, hidrolik direksiyon pompası kayışı ve klima kompresörü kayışıdır.

YouTube video
V kayışı koparsa ne olur

Vantilatör kayışı, aracınızın motorunun en önemli parçadır. Gücün motordan alternatör, klima sistemi ve su pompası gibi diğer parçalara aktarılmasına yardımcı olur. Bu kemer koparsa arabanız ilerleyemez. Bu da aracınızın yolda kalmasına neden olur. Dolayısıyla özellikle aracınız için periyodik bakıma gideceğiniz zaman mutlaka vantilatör kayışını da kontrol ettirmenizde fayda vardır.

Vantilatör kayışı koparsa ne olur?

V kayışı koparsa ne olur

V kayışı koptuğunda aracınıza ciddi zararlar verebilir. Motor stop edebilir veya tamamen durabilir. Bu da aracınızın iç parçalarında büyük hasara neden olabilir. Bu, bu olay meydana geldikten sonra mümkün olan en kısa sürede motorunuzu profesyonel bir tamirciye tamir ettirmeniz gerekeceği anlamına gelir. Bu aşamada tamirat yaptırırken de v kayışını kontrol ettirirken de alanında uzman olan tamirciye gitmeniz gerekir.

V kayışı, motor ve şanzımandaki bir kasnak veya oluk içine oturan, her iki ucunda dişleri olan bir lastik kayıştır. Kasnakların şekli, kayışın dönerken her bir kasnağın bir tarafına doğru hareket etmesine neden olur. Düz kenarlı bir “V” gibi görünüyor. Bundan dolayıdır ki bu kayışa V kayışı denir. Bu kayış araçlar için kritik bir öneme sahiptir.

Arabanızın motoru çalışıyorsa ve bir V kayışı koparsa, hidrolik direksiyonu ve muhtemelen o kayışa bağlı diğer işlevleri anında kaybedersiniz. Bu olduğunda otoyol hızlarında sürüyorsanız, arabanızın önünüzdeki başka bir araca veya engele çarpma olasılığı yüksektir. Bundan dolayıdır ki V kayışını düzenli aralıklar halinde kontrol ediyor olmanız her zaman önerilmektedir.

Sonuç olarak aracınızın V kayışı koparsa motorunuz optimum devirde çalışamadığı için motorunuza zarar verir. Bu, aracınızın zayıf hızlanma ve frenleme özelliklerinin yanı sıra zayıf yakıt ekonomisine sahip olabileceği anlamına gelir. Bu da tam anlamıyla can sıkıcı sorunlara neden olabilir. Böyle bir durumda seri bir şekilde tamircinize gitmenizde fayda vardır.

V kayışı koparsa ne olur

Klima kayışı koparsa ne olur

Arabanızdaki klima sistemi, bileşenlerini çalıştırmak için AC kompresör kayışı adı verilen bir kayış kullanır. Bu kayış koptuğunda klima sisteminize ciddi zararlar verebilir ve hatta değiştirilene kadar kullanılmaz hale getirebilir. Otoyolda klimasız kalmamak için uzun yolculuklara çıkmadan önce mutlaka bu kayışı kontrol etmelisiniz.

Bir klima kayışı koptuğunda, AC sisteminizin içindeki soğutucu akışkan basıncı eksikliğini telafi etmeye çalışırken aracınızın motorunu ve soğutma sistemini aşırı çalıştırarak hasara neden olabilir. Bunun nedeni, motor bölmenizin içinden gelen yüksek sesler de duyabilirsiniz. Böyle bir durum anlamıyla riskli bir durumdur. Dolayısıyla aracınızın klima kayışını mutlaka düzenli aralıklar halinde kontrol etmenizde fayda vardır.

Klima kayışı koparsa ne olur

Klima kayışı, arabanızın çeşitli parçalarını hareket ettiren bir kayıştır. Arabanızda olması gereken en önemli şeylerden biridir çünkü araba sürmenize izin verir. Klima kayışı koparsa araç kullanamazsınız. Herhangi bir kopmuş klima kayışı belirtisi görürseniz, hemen tamir ettirmeniz gerekir, aksi takdirde motorunuz aşırı ısınabilir ve ciddi hasara neden olabilir. Bir motorun aşırı ısınmasının en yaygın belirtileriyse;

  • Motor bölümünden gelen yanık kokusu
  • Egzoz borusundan beyaz dumanın çıkması
  • Sıcaklık göstergesinin hızlı bir şekilde yükselmesi

Böyle bir durumda, aracı sürmeyi hemen durdurun ve bir çekici çağırmanızda fayda vardır. Hemen durdurulmazsa motor aşırı ısınabilir ve ciddi hasara neden olabilir. Özetle kopmuş bir v kayışı, aracınızın alternatör ve motor gibi pahalı bileşenlerine zarar verebilir.

Aracınızın vantilatör kayışında kopma meydana geldiğinde yüksek hızlarda sürüyorsanız bazı ciddi yaralanmalara da neden olabilir. Yapılacak en iyi şey, daha fazla hasar meydana gelmemesi için hemen durup motoru kapatmaktır. Böylece Vantilatör kayışı koparsa ne olur? Sorusuna detaylarıyla yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.