Araba sevdalılarına özel!

2Jz Motor Nedir, Fiyatları Ne Kadar?

0 45

2Jz motor her zaman otomotiv dünyasında merak edilir olmuştur! Japonya’da üretilmiş olan 2jz motorlar yüksek performans vadetmektedir. Toyota tarafından çıkarılmıştır. 2 sayısı motorun nesli göstermektedir. İlk tasarıma 1jz ismi verilmiştir. Motor hava soğutma özelliğine sahiptir. İçinde 6 silindir bulunmaktadır. Üstten çift eksantrik miline sahiptir. Kayış aktarmaya sahiptir. 2. Nesil bu motorlar 3 litre hacme sahiptir. Yaklaşık 330 beygir güç üretebilmektedir. 2007 yılına kadar üretilmiş olan bu motorlar hız ve performans seven sürücülerin uzun süreler gönlünde yer etmiştir.

91 yılında üretilmeye başlamış olan 2jz motorlar yüksek kapasitelidir. Oldukça sağlamdır. Bu motorun kullanıldığı modellere sahip sürücüler uzun süreler hiç sorun yaşamamışlardır. Bu nedenle “kırılmaz motor” olarak anılmaktadır. Günümüzde teknoloji geliştiği için motorlarında tasarımları değişmiştir. Haliyle günümüzde bu motordan çok daha yüksek güç üreten motorlar bulunmaktadır. Fakat bu motor hala yapılan modifiyelerle beraber gelişmiş motorlara kafa tutabilmektedir. Motor basit modifiyelerle 500 beygirin üzerine çıkabilmektedir. Profesyonel dokunuşlar yapıldığı taktirde gücü 1500 beygire kadar yükselebilmektedir.

Bu motor Lexus ve Toyota araçlarda kullanılmıştır. Fakat ismini Supra ile duyurmuştur. Adeta havayı yararak bir ok gibi ilerleyen bu model motorla beraber taçlanmıştır. Motor bir sanat eseri gibi özenle işlenmiştir. Ağırlık dağılımı eşit olarak iki tarafa dağıtılmıştır. Şoförler aracın gaz pedalına ne kadar basarsa bassın araçta savrulma ya da sarsıntı olmamaktadır. Bu sayede sürücüler hız yaparken konforlarında bir eksilme olmamaktadır.

2Jz motor

2jz Motor Nedir

Toyota’nın yapı taşlarından biri olan 2Jzmotor esasında 1jz geliştirilmiş versiyonudur. Strok mesafesi arttığından dolayı motor bloğunun genişliği artırılmıştır. Ayrıca bağlantı çubuklarının da uzunluğu artmıştır. Motorun farklı versiyonları bulunmaktadır. Bunlar;

 • 2jz-GE
 • 2jz-GTE
 • 2jz-FES

GE versiyonu motorun en bilindik halidir. 230 beygire kadar güç üretebilir. Silindir bloğu dökme demirden yapılmıştır. Elektronik yakıt enjeksiyonu sistemine sahiptir. Özel bir ateşleme sistemi kullanılmıştır. Toyota markasının Altezza, Aristo, Supra gibi birçok modelinde kullanılmıştır.

YouTube video
2jz Motor Nedir

2Jzmotor GTE versiyonu ise 2002 yılına kadar üretilmiştir. Özellik olarak gelişmiş bir motordur. Blok kısmı yine dökme demirden yapılmıştır. Silindir kafaları alüminyumdan yapılmıştır. Toyota Aristo ve Supra RZ modellerinde kullanılmıştır. Bu motorun Nissan’ın RB26DETT motoruna bir cevap olması için üretildiği söylenmektedir. Bu versiyonda kullanılmış olan değişken valf sistemi 97 yılından sonra üretilen versiyonlara eklenmiştir.  

FSE versiyonu ise birçok kimsenin duymadığı versiyonlardan birisidir. Bu versiyonda amaç emisyona değerlerini düşürmek ve yakıt tasarrufu sağlamaktır. Ama bunlar olurken motorun yüksek performansının düşmemesi için değişikliklerde yapılmıştır. Motorda kullanılan silindir kafaları dar açılı olarak dizayn edilmiştir. 200 kilogram civarında ağırlığa sahiptir. Toyota markasının Brevis, Progres, Crown, Majesta serilerinde kullanılmıştır.  

2jz Motor Nedir

2jz Motor Fiyat

Zamanında adından sıklıkla söz ettirmiş olan 2js motor bazı avantajlara sahiptir. Ama eksi yönleri de bulunmaktadır. Sunduğu avantajlar;

 • Yüksek güç sunması
 • Ağırlığının eşit olarak dağılması
 • Dökme demirden motor bloğu
 • Güçlü soğutma sistemi
 • Performansı artırmak için eklenmiş yağ pompaları

Eksi yönlerine bakacak olursak;

 • Uzun krank kasnağı çok zorlanırsa kırılabilir.
 • Yağ pompalarının contaları zamanla aşınabilir ve işlevini yitirebilir.
 • Triger kayışı bakımları aksatılırsa kolayca kopabilir.
 • Turbo sistemi kolayca arızalanabilir. 

Sürücüler araçlarının bakımını aksatmaz ve aracı dikkatli kullanırlarsa hiçbir sorun yaşamayacaklardır. Ayrıca motorun üzerinde birçok farklı modifikasyon yapılabilir. Eksantrik mili değiştirilerek motorun verimini artırmak mümkündür. Ayrıca motor dijitalleştirilebilir. Şaseye eklenecek olan bir ECU sistemi ile aracın motoru sürekli gözlemlenebilir. Böylece motoru olumsuz etkileyecek durumlar büyümeden giderilebilir. Daha yüksek güç isteyen kimseler ise turbo sistemini değiştirebilir. Bu konuyla ilgili birçok farklı kit bulunmaktadır.

2jz Motor Fiyat

İsteyen kimseler 2jz motoru yabancı online siteler üzerinden edinebilirler. Motorun ikinci elini ve sıfırını bulmak mümkündür. Sıfır olan motorlar 2.000 Dolar ile 6.000 dolar arasında fiyatlara bulunabilmektedir. İkinci el motorların fiyatları ise çok daha düşüktür. 750 dolar ile 1.500 dolar arasında fiyatlara bulunabilir. Turbo kitleri ise 700 dolar ile 550 dolar arasında fiyatlara sitelerden alınabilir. 2Jzmotor konusunda merak edilen ayrıntıları sizlerle paylaştık!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.