Araba sevdalılarına özel!

P0299 Arıza Kodu Turboşarj Arızası

0 102

P0299 arıza kodu turboşarj arızası araçlar için kritik bir hata kodudur. Bu hata verildiği zaman araç sahiplerinin mutlaka bu hatayı önemsemesi gerekir. Diğer türlü aranızda beklenmedik sorunların yaşamanız kaçınılmaz olur. Peki, P0299 arıza kodu turboşarj arızası nedir, nasıl olur? İşte bu ve benzeri sorulara dair merak edilenlerin tamamı!

Turbo basınç düşüşü, turboşarj arızasının bir göstergesidir. Turboşarj arızalandığında, motor gücünde ve performansında ani bir düşüşe neden olabilir. Turboşarjlar, motora giren hava miktarını artırmak için kullanılır, bu da gücü ve yakıt ekonomisini artırır.

Turboşarjlar, düşük motor hızlarında motora yüksek basınçlı hava sağlamak için tasarlanmıştır. Hız arttıkça motordan çıkan egzoz gazları, gelen havayı sıkıştıran bir türbin çarkını döndürür. Bu, döngü başına daha fazla yakıtın yakılmasını sağlayarak genel gücü ve verimliliği artırır.

P0299 arıza kodu turboşarj arızası

Süperşarj Düşük Basınç Arızası

P0299 arıza kodu turboşarj arızası, turboda basınç düşüklüğüne neden olur. Turbo basınç düşüşünün en yaygın nedeni, tahliye valfi veya basınç regülatör valfinin arızalanmasıdır. Bu valfler, içlerinden egzoz gazı akışını ayarlayarak atık kapağı basıncını kontrol eder. Valflerden biri arızalanırsa, egzoz gazı akışı tasarlandığı gibi kısıtlanmayacak ve hızlanma veya yüksek RPM çalışması sırasında maksimum takviye basıncına ulaşılmayacaktır.

Turboşarjlar, birçok modern motorun önemli bir parçasıdır ve işlevleri, motora atmosferik basınçtan daha yüksek bir basınçta hava sağlamaktır. Bu, her bir silindirde daha fazla yakıtın yanmasını sağlar ve bu da motorun güç çıkışını artırır. TurSüperşarj Düşük Basınç Arızasıboşarj, ünitenin içindeki bir türbini döndüren motordan çıkan egzoz gazlarıyla çalışır. Türbin daha sonra bir kompresörü yüksek hızda döndürerek motora normalde yalnızca atmosferik basınçtan elde edeceğinden daha fazla hava zorlar.

Süperşarj Düşük Basınç Arızası

Turbo Basınç Düşüklüğü Neden Olur?

Turboşarjlar çoğu modern otomobilde kullanılmaktadır. Yanma odasına daha fazla hava girmeye zorlayarak motorun gücünü arttırırlar. Turboşarj, egzoz gazlarıyla tahrik edilen bir türbin ve kompresör çarkından ve bu iki çarkı birbirine bağlayan bir merkez şafttan oluşur. Türbin gelen havayı sıkıştırır ve daha sonra bir kanal aracılığıyla motor silindirlerine beslenir.

Türbin çarkı veya kompresör çarkı boyunca egzoz gazlarının akışında bir kısıtlama olduğunda turbo basınç düşüşü meydana gelir. Bu, güç kaybına neden olur ve çok düşerse turboşarjınıza da zarar verebilir. Turbo basıncınızın düşmesinin birçok nedeni vardır:

  • Egzozun tıkalı olması
  • Aşınmış veya hasarlı rulmanlar
  • Sıkışan egzoz valfi veya piston segmanı arızası
Turbo Basınç Düşüklüğü Neden Olur?

Turbo Basınç Sensörü Bozulursa Ne Olur?

Turboşarjlar birkaç nedenden dolayı arızalanabilir. Ancak en yaygın nedenlerinden biri yağlama sistemindeki yağ basıncının düşük olması veya hiç olmamasıdır. Düşük yağ basıncına, tıkalı bir yağ filtresi veya hatta yağ pompasının kendisinin hasar görmesi gibi birkaç şey neden olabilir.

Bir turboşarjın yağlama sisteminde yağ olmadığında, metal parçalar normalde olması gerekenden çok daha hızlı aşınabilir. Bazen uzun bir rölanti süresinden sonra aracınızı çalıştırdıktan sonra günler hatta saatler içinde P0299 arıza kodu turboşarj arızası ortaya çıkabilir. Bu tarz bir arıza ortaya çıktığındaysa hızlı bir şekilde tamircinize uğramanızda fayda vardır.

Turbo Basınç Sensörü Bozulursa Ne Olur?

Turbo Basınç Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Turboşarjlar, hava basıncını artırarak ve böylece daha fazla yakıtın enjekte edilmesini sağlayarak motor performansını artırmak için kullanılır. Arabalarda, kamyonlarda, trenlerde ve gemilerde yaygın olarak kullanılırlar. Turbo basınç valfi arızası gündeme geldiği zaman aşağıdaki sıraladığımız belirtiler ortaya çıkar;

  • Çekiş düşer
  • Arıza lambası yanar
  • Motorun gücü sınırlanır
Turbo Basınç Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Turboşarjlar bir türbin ve bir kompresörden oluşur. Türbin, daha sonra kompresörü çalıştıran motordan çıkan egzoz gazları tarafından tahrik edilir. Kompresör, silindirlere daha fazla yakıt enjekte edilmesini sağlayan giriş havası basıncını arttırır. Bir turboşarj, bir türbin ve bir kompresörden oluşur. Türbin, daha sonra kompresörü çalıştıran motordan çıkan egzoz gazları tarafından tahrik edilir. Kompresör, silindirlere daha fazla yakıt enjekte edilmesini sağlayan giriş havası basıncını arttırır.

YouTube video
P0299 arıza kodu turboşarj arızası

Turboşarjın amacı, hava basıncını artırarak motor performansını iyileştirmek. Böylece her bir silindire daha fazla yakıt enjekte edilmesini sağlamaktır. Turboşarj, aksi takdirde daha düşük sıkıştırma oranlarında meydana gelebilecek vuruntu veya patlama sorunları olmadan daha yüksek sıkıştırma oranlarına izin verdiği için motorun verimliliğini artırabilir. Tüm bu bilgiler ışığında şayet aracınızda P0299 arıza kodu turboşarj arızası varsa bu sorunu mutlaka ciddiye almanız gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.