Araba sevdalılarına özel!

Sigorta Şirketlerinden Az Hasarlı Satılan Araçlar

0 14

Sigorta şirketlerinden az hasarlı satılan araçlar avantajlı bir şekilde araç satın almanın altın fırsatlarını sunar! İkinci el piyasasında yükselen fiyatların ardından araç almak isteyenler daha uygun fiyatlı piyasaları araştırmaya başladılar. Bu kişilerin yöneldiği piyasalardan birisi de sigorta şirketlerinin satışları oldu. Birçok sigorta şirketi hasar oranı yüksek olmayan araçların satışını gerçekleştiriyor.

  • Sigorta şirketinin sattığı araçlar rakamsız hasar kaydı oluşturulan araçlardır
  • Sigorta şirketi hasar almış aracın sahibi ile anlaşır
  • Kasko bedelini öder
  • Aracı da alıp ihale yöntemiyle satar

Bu araçlar ikinci el piyasasında ki fiyatlardan çok uyguna satılıyor. Ama bu araçları almadan önce dikkatli şekilde araştırma yapmak gerekiyor. Çünkü bazen sigorta şirketleri yanıltıcı bilgiler vererek satış fiyatlarını yükseltmeyi deneyebiliyor. Bu nedenle sigorta şirketinin köklü bir geçmişe sahip olup olmadığı ve önceki dönemlerde yaptıkları işler incelenmelidir. Eğer şirketin önceki satışları ile ilgili yorumlar varsa iyice okunmalıdır.

İkinci el piyasasında yükselen fiyatlarla beraber alıcılar bu tarz piyasalara kaydığından dolayı fırsatçılarda bu piyasalara yöneldi. Bu nedenle az hasarlı araç almakta güvensiz hale geldi. Satıcının yanında araçlarında deneyimli servislerde ekspertiz incelenmesi artık gereklidir. Mutlaka aracın aldığı hasar plaka ile hasar kaydı sorgulama sisteminden öğrenilmelidir. Özellikle yürür aksam hasar almışsa bu araçları almadan önce iki kere düşünmek en doğrusu olacaktır.

Sigorta Şirketlerinden Az Hasarlı Satılan Araçlar

İmkân varsa yüzde 60 üstü hasarlı araçlardan uzak durulmalıdır. Eğer araçlar konusunda deneyiminiz yoksa bu konuda deneyimli birilerinin rehberliğinde hareket etmek çok daha avantajlı olacaktır. Kurumla sözleşme yapmak ve her adımı bir sözleşme dahilinde atmak da ilerde oluşacak sorunlarda hukuki olarak alıcıları koruyacaktır. Sigorta şirketlerinden az hasarlı satılan araçlar ilan yoluyla takip edilebilir.

Sigorta Şirketleri Hasarlı Araç Nasıl Alınır?

Sigorta şirketleri araç satışında ihale yöntemini kullanmaktadır. Şirketler sitelerinde araçları listelerler. Daha sonra ihaleye katılıp bir araca teklif vermek isteyen alıcılar siteye üye olurlar. İsterlerse otomatik teklif verme seçeneğini aktif edebilirler. Ama bu yöntem kontrolsüzdür. Fiyat arttıkça teklifi otomatik olarak artırır. İsterlerse de elle teklif verme seçeneğini aktif edebilirler. Bu yöntemde de verilen teklifleri sürekli kontrol etmek gerekir.

Şirketlerin yaptıkları satışlarda araçların hasar durumuna göre fiyatları artar ya da azalır. Az hasarlı araçlar yüksek fiyatlara satılırken yüksek hasarlı araçlar çok daha düşük fiyatlara satılır. Burada karar tamamen alıcıdadır. Alıcılar aracı almadan önce tamir masraflarını hesaplar. Tamir sonunda da aracın ne kadar efektif şekilde çalışacağını kestirmeye çalışır. Sonunda da yaptıkları değerlendirmelere göre alma ya da almama kararı veririler. Sigorta şirketlerinden az hasarlı satılan araçlar hakkında araştırma yapmanız, her zaman önerilmektedir.

Sigorta Şirketleri Hasarlı Araç Nasıl Alınır?

İkinci el piyasasında artan fiyatların sonunda sigorta şirketlerinin ihaleli satışları çok daha değerli hale gelmiştir. Piyasaya son zamanlarda çok fazla alıcı ve satıcı girdiğinden dolayı burada da karışıklık olduğunu söylemek yanlış olmaz. Alıcıların zarara uğramamak için dikkatli hareket etmeleri elzemdir. Alıcılar araç seçerken yedek parçaları kolayca bulunabilen markaları seçmelidir. Yaşlı ve yorgun araçlar seçilmemelidir. Çünkü bu araçlar beklenmedik arızalar çıkarmaya meyillidir.

Ağır Hasar Kayıtlı Aracın Sigortası Çok Çıkar Mı?

Trafik kazası sonrası birden çok hasar alan araçlar hakkında hasar kaydı tutulur. Makyajlanarak basitçe çözülemeyen ve çoğunda aracın hava yastıklarının açıldığı bu kazarlar sonunda iki farklı sonuç ortaya çıkar. Araçlar ya pert belgesi alır ya da ağır hasarlı belgesi alır. Pert kaydı alan araçlar artık kullanılmaz hale gelmiştir. Ağır hasarlı araçlar ise belirlenmiş sigorta değerinde hasar almıştır. 

Ağır hasarlı olarak nitelendirilen araçlar artık trafiğe çıkması tehlikeli olan araçlardır. Bu nedenle bu araçların sigortası yapılırken genelde yüksek bedeller çıkar. Aynı şekilde kasko yapılacağı zamanda fiyatlar yüksek olacaktır. Çünkü bu araçların kaza riski yüksektir. Aracın tamir edilmiş olması, parçalarının tamamen değişmiş olması da bu durumu değiştirmez. Sürücülerin sorduğu bir diğer soruda bu araçların muayeneden geçip geçmeyeceğidir.

Ağır Hasar Kayıtlı Aracın Sigortası Çok Çıkar Mı?

Eğer aracın sorunları giderilirse araç sorunsuz şekilde muayeneden geçecektir. Ayrıca sürücüler ağır hasarlı aracı alırlarsa dikkatli şekilde aracı yaptırabilir ve daha sonra ağır hasar kaydı kaldırma başvurusu yapabilirler. Fakat bu kayıtların silineceğine dair bir garanti yoktur. Aracın aldığı hasarın durumuna göre Sigorta Bilgi Merkezi bu başvuruyu reddedebilir. Böylece Sigorta şirketlerinden az hasarlı satılan araçlar hakkında ayrıntılı bilgilere yer verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.