Araba sevdalılarına özel!

Ehliyet Gerektirmeyen Motorlar

0 4

Ehliyet gerektirmeyen motorlar söz konusu olduğu zaman özellikle 16 yaş için tasarlanan modeller karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde motor kullanabilmek için A1 ya da A2 ehliyetine sahip olmak gerekmektedir. A1 ehliyetini alabilmek için kişilerin 16 yaşında A2 ehliyetine sahip olmak içinse 18 yaşında olması yeterlidir. Bu ehliyetleri alabilmek içinse en az 45 gün vakit ayırmak gerekir. Bunun yanında 3.000 TL’nin üzerinde de bütçe ayrılmalıdır. Tüm bu şartlara katlanmak istemeyenler içinse ehliyet olmadan ya da araç ehliyetiyle kullanılabilen bazı motosiklet modelleri mevcuttur. Modellerin birçoğu elektriklidir. Fakat benzinli bazı modellerde vardır.

Ehliyete gerek duyulmadan sürülen elektrikli modeller 250 watt altında motora sahiptir. Benzinli modellerin motor hacmi ise 50 cc altındadır. Bu modeller 45 kilometrenin üzerinde hız yapamazlar. Bu statüde olan motosikletleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Elektrikli kaykaylar
 • Elektrikli scooterler
 • Bisikletler
 • Motor takılmış bisikletler
 • Mobiletler
 • Mopetler

Ehliyetsiz kullanılabilen modellerde de güvenlik kurallarına dikkat edilmesi şarttır. Özellikle trafiğin yoğun olduğu alanlarda kullanılacaksa bu modellerde kask ve koruyucu ekipmanlar olmadan kullanılmamalıdır. Model seçilirken dikkatli şekilde araştırma yapılmalıdır. Çünkü kalitesiz modeller oldukça çabuk bozulabilmektedir. Bu nedenle motor alacaklara tavsiyemiz bilindik markaların ürünlerini almaları yönündedir. Ehliyetsiz kullanılabilecek modellere örnek olarak bu motorlar verilebilir;

 • Arora Ares Ar-50
 • Kuba Trendy 50
 • Mondial 50
 • Yuki Snoopy
 • Honda Today 50
 • Volta Rs5
 • Yamaha Neos
 • Mondial Beestreet 50
 • Vespa Primavera
 • Sym Orbit2

Ehliyet gerektirmeyen motorlar konusunda bir karar verirken, ayrıntılı bir araştırma yaptığınızda karşınıza birden fazla seçenek çıkacaktır.

Ehliyet gerektirmeyen motorlar

İçerik Tablosu

Ehliyet Gerektirmeyen Elektrikli Motorlar

E-bike adı altında sıralanan elektrikli motosiklet modelleri pratik ve kullanışlı olduğu için günlük hayatta sıklıkla tercih edilmektedir. Sıradan bir prizle hızlıca şarj edilebildiğinden yakıt masrafı olarak da oldukça tasarrufludur. Elektrikli bisiklet kullanabilmek için 16 yaşından büyük olmak yeterlidir. Fakat bu elektrikli motorlarında bazı modellerini kullanabilmek için M sınıfı ehliyet gerekebilmektedir. Bu nedenle kendiniz için motor almadan iyice araştırmanızı öneririz. 

Elektiriksiz kullanılabilen elektrikli modellere örnek bazı modeller ise şu şekildedir;

Stmax Kobra 250: 60 V bataryaya sahip bu model 6 ila 8 saat arasında şarj olmaktadır. Tek şarjla 40 ila 70 kilometre arasına gidebilir. Tek kişilik bir modeldir. Hızı 25 kilometreye kadar çıkabilir.

Yuki Lucky 250: Hafif bir model olan Yuki sadece ülkemizde değil pek çok ülkede de sevilerek kullanılmaktadır. Modelin ağırlığı 45 kilometredir. 6 ila 8 saat arasında şarj olur. Ehliyet gerektirmeyen motorlar yeni nesil teknolojilerle desteklendiklerinden ilgi toplamaktadır.

Ehliyet Gerektirmeyen Elektrikli Motorlar

Ehliyet Gerektirmeyen Benzinli Motorlar

Ehliyet gerektirmeyen benzinli motorların çoğu B sınıfı ehliyet ile kullanılmaktadır. Çünkü çoğu benzinli model 45 kilometrenin üzerine çıkabilmektedir. Benzinli motorlara örnek ise bu modeller verilebilir;

Honda Today 50: Ülkemizde bu modelin genelde ikinci eli bulunabilmektedir. B sınıfı ehliyet ile kullanılabilir. Motor hacmi düşük olduğu için vergi ve sigortaya gerek yoktur. Malzeme kalitesi yüksek bir modeldir. Yedek parçaları kolayca bulunabilir. 100 kilometrede en fazla 2 litre yakıt tüketir.

Asya Polo 50: Otomatik viteslidir. B sınıfı sürücü ehliyetine gerek vardır. MTV’den muaftır. Hava soğutmaya sahiptir. 4 zamanlı ve tek silindirli motoru vardır.

Mondial Revival 50: Düşük yakıt tüketimine sahiptir. 150 kiloya kadar yük taşıyabilir. Vergilerden muaftır. Pratik bir kullanım imkânı sunar.

Vespa Primavera: Hem elektrikli hem de benzinli modelleri mevcuttur. Scooter tarzı motorların yıllardır üretimini yapan marka oldukça güvenilirdir. Bazı modelleri 95 kilometre hıza çıkabildiğinden alırken seçtiğiniz modelin hız değerlerine dikkat etmeniz gereklidir. Görüntüsüyle öne çıkan bir motor isteyenlerin ilk tercihlerinden birisidir.

Arora Ares Ar 50: Otomatik vitesli bu araç tek tuşla hızlıca çalıştırılabilir. Tek silindir 4 zamanlı bir motoru bulunmaktadır. Vergilerden muaftır.

Volta RS5: Görünüşüyle ön plana çıkan bir motor isteyenlerin ilk tercihlerinden bir tanesidir. Vergilerden muaftır. 81 kilogram ağırlığa sahiptir.

Yamaha Neos: Spor motorlardan, scooter motorlara kadar pek çok farklı çeşitte taşıt üreten marka yılların tecrübesini ürettiği araçlara yansıtmaktadır. Şehir içi kullanım için oldukça uygun bir model olan Neos yuvarlak farlarıyla oldukça şirin gözükmektedir. Yakıt tüketimi oldukça azdır. Sıvı soğutmalıdır. 4 zamanlı motoru bulunmaktadır. Ehliyet gerektirmeyen motorlar konusunda ayrıntılarıyla değindik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.