Araba sevdalılarına özel!

Volkswagen Arıza Kodları

0 193

Volkswagen arıza kodları bu markaya ait araçlarda ortaya çıkan kodlara dair bilgilere sahip olmanızı mümkün kılar. Uzun yıllardır farklı segmentlerde araç üreten Volkswagen firmasının araçlarının içinde sensörler yer almaktadır. Bu sensörler sayesinde arızalar çabucak tespit edilmektedir. Bu markanın modellerinde görülebilecek arıza kodlarının bazıları şunlardır;

Tekerlerin açlarını gözlemleyerek ani fren ve savrulma durumunda aracın çok daha stabil kalmasını sağlayan sistemler bulunmaktadır. İste bu sistemlere yardımcı olan sensörler ve devreleri arıza yaptığında Volkswagen marka araçlarda C1277, C1278 kodları üretilir.

Sistemde bir arıza bulunuyor fakat bu arızanın tam olarak ne olduğu ECU tarafından çözülemiyorsa bu durumda ekrana P0000 kodu düşebilir. Volkswagen arıza kodları konusunda bilgi sahibi olmanız bu tarz arızalara dair kapsamlı bir düzeyde bilgi sahibi olmanızı mümkün kılar.

Motorun stabil bir şekilde çalışabilmesi için yakıt ve hava karışımının doğru şekilde karıştırılması ve tutuşturulması gerekmektedir. Bu nedenle araçta ki yakıt, ateşleme ve havalandırma sistemleri oldukça önemlidir. Eğer yakıt sistemi çalışmazsa ya da yeteri kadar yakıtı motora göndermezse P0001, P0002, P0003, P0004, P0005, P0006, P0007 kodları üretilerek şoföre iletilir.

Volkswagen Arıza Kodları

Aracın güç iletimini sağlayan ve araç çalıştıktan sonra neredeyse kesintisiz şekilde çalışan kam mili ve eksantrik mili düzenli olarak sensörler tarafından gözlenmektedir. Eğer sensörler dönme hızında bir sorun tespit ederse tam olarak hatanın konumunu belirten P000A, P000B, P000C, P0014, P0015, P0016, P001A, P001B, P001C, P001D diziler yol bilgisayarına yansır.

Aracın performansı bir sebepten dolayı nominal değerlerin altına düşer ya da üstüne çıkarsa bu durumda da P0021 kodu görülür. Volkswagen arıza kodları araçta yer alan arızaların kısa bir süre içerisinde anlaşılmasını mümkün kılar.

Volkswagen Arıza Kodları Nelerdir

P2002 Arıza Kodu Volkswagen

Bu arıza kodu dizel yakıtla çalışan araçlarda ortaya çıkan kodlardan birisidir. Şoförler bu arıza kodunu gördükleri zaman aracın dizel partikül filtresinin arızalanmış ya da verimliliğinin düşmüş olduğunu anlamalıdır. Böyle bir durumun yaşanmış olmasının sebebi

  • Araçta kötü kalite yağ kullanımı
  • Aracın sürekli düşük devirde kullanılması
  • Yakıt sisteminin hatalı olması
  • Filtrede çatlak ya da kırıkların olması

Olabilir. Bu durumda şoförlerin en kısa zamanda servise gitmeleri gerekecektir. Çünkü dizel araçlar için bu filtreler oldukça önemlidir. Eğer araç arızalı şekilde kullanılırsa kısa süre sonra performans düşmeleri başlayacaktır. Ayrıca aracın tükettiği yakıt miktarı da artmaya başlayacaktır. Olası bir filtre sorunu ile servislere gidildiğinde öncelikle aracın sensörleri kontrol edilip sorun olup olmadığına bakılacaktır. Volkswagen arıza kodları farklı hasar durumlarını bildirmek konusunda ideal bir yapıya sahiptir.

P1693 Arıza Kodu Nedir

Eğer sensör arızası yoksa bu durumda da filtrelerin gerekli kontrolleri yapılacaktır. Bir filtre şoförün hatası olmadığı taktirde 100 ila 150 bin kilometre kadar sorun çıkarmayacaktır. Filtrenin yapılan kontroller sonucunda ömrünü tamamladığı anlaşılırsa değişimi gerçekleştirilecektir. Ama sadece kirlenmişse özel solüsyonlar ile temizlik işlemi gerçekleştirilir. Yapılan bu işlemlerden sonra sürücü dikkat ettiği sürece araç sorunsuz şekilde çalışacaktır.

P2002 Arıza Kodu Volkswagen

P1693 Arıza Kodu

Bu kodun ortaya çıkmasının sebebi araçlarda bulunan immobilizer sisteminin hata vermesidir. Normal şartlarda sürücü aracını çalıştırmak için anahtarını kontağa soktuğunda üzerinde yer alan eşsiz kod anten tarafından okunur. Daha sonra sürücü motoru çalıştırmak için hamle yaptığında da araç çalışır. Ama bazı durumlarda anahtar üzerinde ki kod araç tarafından okunamayabilir. Bunun sebebi anahtarın hasar almış olması ya da anten soketinin gözlerinin kirlenmiş olması olabilir.

YouTube video

Böyle bir durumda araç her ihtimale karşı kendini koruma altına alır ve yakıt ateşleme sistemi gibi önemli kısımlarını kilitler. Sürücü ne yaparsa yapsın bu noktadan sonra araç hiçbir şekilde çalıştırılamayacaktır. İsteyenler biraz bekledikten sonra anahtarı tekrar takıp çalıştırmayı deneyebilirler. Eğer araç anahtarı tanırsa gösterge panelinin üzerinde yer alan anahtar simgesi yanıp sönecektir. Araç çalıştırılabilirse en kısa sürede servise gidilmelidir. Araç durdurulmamalıdır. Çünkü bir daha anahtar tanınmazsa çekici çağrılması gerekecektir.

P1693 Arıza Kodu

Servise gidildiğinde sistem tamamen incelenecektir. Burada sorunun sebebi bağlantı kabloları, ECU, sensörler, anahtar çipi olabilir. Eğer bu parçalardan hiçbirinde arıza tespit edilemezse temizlik spreyleri ile anten soketinin iç kısmı temizlenir ve tekrar kontroller gerçekleştirilir. Eski araçlarda ise bu parçanın paslanması gibi sorunlar olabilmektedir. Bu nedenle eski araçlarda temizlik yerine doğrudan parçanın değişimi önerilir. Böylece Volkswagen arıza kodları hakkında merak ettiklerinize detaylarıyla yanıt verdik. Siz de yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.