Araba sevdalılarına özel!

Dizel Araç 100 Km Kaç Litre Yakar 2023

0 230

Dizel araç 100 km kaç litre yakar 2023 yılı güncel yakıt miktarı nasıldır? Dizel araçların 100 kilometrede yakacağı miktarlar için genel bir şey söylemek gerekirse yaklaşık 4 litre yakacağını söyleyebiliriz. Ama bu miktar oldukça genel bir tanım olacaktır. Çünkü aracın hacmine ve kullandığı teknolojiye göre bu miktar değişecektir. Örneğin araçlarda bulunan start stop teknolojisi sürücülerin büyük oranda tasarruf yapmasını sağlamaktadır. Özellikle şehir içinde bu sistem oldukça işe yaramaktadır. Trafikte beklenilen zamanda yakılan yakıt miktarını sıfıra indirmektedir.

Yine araçlarda ki hız sabitleme teknolojisi de sürücülerin yakıt konusunda tasarruf yapmasını sağlayan bir teknolojidir. Sürücüler aracın devrini ayarlamayabilmektedir. Bu durumda araç sürekli performans artırıp düşürmektedir. Bu durumda oldukça fazla yakıt tüketilmesine sebep olmaktadır. Hız sabitleme sayesinde araç sürekli belirli bir devirde yol alır. Bu sayede de kullanılan yakıt miktarları düşer. Uzun yollarda bu teknolojiyi kullanmak oldukça yararlı olmaktadır. Yine acemi sürücülerin tasarruf yapmasını sağlayan bir teknolojidir.

Sınırlı sayıda marka ve modelde bulunan bir özelikle Eco modudur. Kullanan sürücüler bu teknolojinin onların yakıt tasarrufu yapmalarına yardımcı olduğunu söylemektedir. Teknoloji şehir içi kullanım için tasarlanmıştır diyebiliriz. Şehir içinde aracın yüksek performans değerlerine çıkmasına gerek yoktur. Bu teknoloji aktif hale getirilince motor çok daha düşük güçte çalışmaya başlar. Haliyle yakacağı yakıt miktarı da önemli ölçüde azalmış olur. Açılıp kapanabilen bir teknolojidir. Bu sayede sürücü arazi durumuna ve trafiğe göre bu modu devreye sokabilir. Peki, Dizel araç 100 km kaç litre yakar 2023 yılı itibariyle mazot yakıt durumu nasıldır? İşte detaylar!

Dizel araç 100 km kaç litre yakar 2023

100 Km Kaç Litre Mazot Yakar

Dizel araçlar benzin fiyatlarının artmasından sonra tasarruf yapmak isteyen sürücülerin tercihi olmaya başlamıştır. İçinde ki enjeksiyon sistemi sayesinde çok daha az yakıt ile daha uzun mesafeler kat edebilmektedir. Dizel motorların hassas oldukları ve bakımları yapılmazsa hızlıca bozulabilecekleri söylenmektedir. Ama aracını dikkatli kullanan ve bakımını aksatmayan sürücüler için dizel oldukça iyi bir seçenek olacaktır. Dizel motorlar 100 kilometrede 4 litreden daha az yakı tüketebilmektedir.

YouTube video
100 Km Kaç Litre Mazot Yakar

Sürücünün kullanımı ve aracın özelliklerine göre bu miktar artıp azalabilir. Bu nedenle en doğru sonuç sürücünün kendi hesaplamasıyla bulunabilecektir. Sürücüler araçlarının ne kadar yaktığını bulabilmek için aşağıda ki basamakları uygulayabilirler.

  • Depolarının ne kadar litre yakıt aldığını öğrenirler.
  • Kat edilecek mesafe hesaplanır.
  • Depo kapasitesi toplam yol miktarına bölünür.
  • Çıkan değer 100 ile çarpılır.

Bu sayede aracın 100 kilometrede ne kadar yaktığı tam olarak bulunabilir. Sürücüler bu değerlere göre sürüş tarzlarını değiştirebilirler. Daha sonra tekrar aynı hesaplamayı yaparak değerlerin düşüp düşmediğini anlayabilirler. Yakıt masrafları birçok sürücüyü mutsuz eden bir durumdur. Sürücüler çok daha ucuz fiyatlara seyahat edebilmek için farklı yollar denemektedirler. Aracı rölantide bırakmamak, frene daha az basmak, hızı çok düşürmemek bunlardan bazılarıdır.

100 Km Kaç Litre Mazot Yakar

Dizel Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

Aracının yaktığı yakıt miktarını düşürmek isteyen dizel motorlu araç kullanıcıları bazı yöntemler deneyebilirler. Bu yöntemler deneyimli sürücüler tarafından önerilmektedir. Bunlardan birisi klimayı yüksek hızlarda çalıştırmamaktır. Yaz aylarında çok sıcak olmayan bölgelerde bu yöntem denenebilir. Yine aracı rölantide bırakmanın büyük bir yakıt masrafı çıkardığı söylenmektedir. Eğer aracın çalışmasına gerek yoksa kontağı kapatılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca sürücüler dizel araçların kendine has bir sürüş yöntemi olduğunu söylemektedir.

 Bu araçlar çok daha hantaldırlar. Hızlanma süreleri düşüktür. Bu nedenle benzinli araçtan dizele geçen sürücülere çok daha sakin bir şekilde aracı kullanmayı öğrenmeleri tavsiye edilmektedir. Aracın hızlı tepki vermesi için gaza ne kadar çok basılırsa yakıt tüketimi de o ölçüde artacaktır. Yine araca fazla yük koymakta aracın olması gerekenden daha fazla yakıt tüketmesine sebebiyet verir. Bu nedenle sürekli fazla yük taşıyan sürücülere yarı ticari araçlar almaları tavsiye edilmektedir.

Dizel Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

Dizel araçların daha aile aracı ya da şehir içi kullanım için tercih edilmesi önerilmektedir. Sürücüler bu araçlarda motor ısısının da önemli olduğunu belirtiyorlar. Bu nedenle araç çalıştırılınca hemen hareket ettirilmemelidir. Bir süre motorun ısınması beklenmeli ve daha sonra araç hareket ettirilmelidir. Bu yöntemi uygulamayan sürücülerin araçlarının enjektör sisteminin de kısa sürelerde arızalanabileceği belirtilmiştir. Son olarak dizel araç sahiplerine kaliteli yakıt kullanmaları ve bakımlarını aksatmamaları önerilmiştir. Tıkanmış olan filtreler ve enjektörlerde yakıt masrafının artmasına sebep olmaktadır. Böylece Dizel araç 100 km kaç litre yakar 2023 sorusuna detaylarıyla yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.