Araba sevdalılarına özel!

Buji Arızası Nedir, Belirtileri Nelerdir?

0 3

Buji arızası söz konusu olduğu zaman karşımıza can sıkıcı bir sorun çıkar. Çünkü bujiler aracınız açısından en kritik parçalar arasında yer alır. Bujilerdeki arızalar aracınızın çalışmamasına neden olabilir. Bu da yolda kalmanıza neden olacaktır. Peki, buji arıza belirtileri nelerdir? Yine buji arızası nasıl anlaşılır? İşte bu ve benzeri sorular hakkında merak ettiğiniz yanıtlar!

Buji arızası aracınızda bazı ciddi sorunlara yol açabilir. Bu arıza; zayıf motor performansına, zayıf yakıt ekonomisine ve hatta patlamış bir kapak contasına neden olabilir. Bir buji, bir arabanın motorunda bir ateşleme kaynağıdır. Buji, yanma işlemi sırasında bir motor silindirindeki hava ve yakıt karışımını ateşlemekten sorumludur. Buji arızalanırsa, eksik bir yanma üretecek ve bu nedenle aracınızın performansının düşmesine neden olacaktır.

YouTube video
Buji arızası nasıl anlaşılır

Bir buji arızalandığında, hava ve yakıt karışımını düzgün bir şekilde tutuşturmaz ve bu nedenle egzoz borunuzdan yanmamış yakıt çıkacaktır. Bu, aracınızın kaba rölantide çalışması ve stop etmesi ile birlikte yakıt tüketiminde artışa yol açar. Bu aynı zamanda geri tepmeye ve düşük güç çıkışına neden olabilir. Dolayısıyla herhangi bir nedenden dolayı bujinizde bir sorun yaşarsanız bu doğrudan aracınızın çalışmasına engel olacaktır.

Buji arızası

Buji arıza belirtileri

Bir buji telindeki arızanın ilk işareti, tam gaz çalışırken duman çıkarmaya başlaması veya yüksek hızlarda giderken aniden gaz pedalını bırakmanızdır. İkinci işaret, aracınızın normal sürelerden daha uzun süre rölantide kaldıktan sonra veya bir dur işaretinden veya trafik ışığından hızlandığınızda stop etmesidir. Arızalı bujilerin üçüncü bir belirtisi, aracınızın engebeli yüzeylerde sürdükten veya yüksek hızlarda çukurların üzerinden geçtikten sonra aniden hareket etmeye başlamasıdır.

Buji kablosu arıza belirtileri

Distribütör kapağından her bir silindir kafasına giden kablolardaki izolasyondaki bir çatlak, distribütör kapağı ile bujiler arasındaki zayıf elektrik bağlantısı nedeniyle teklemelere neden olabilir. Bu, bir veya daha fazla silindirin düzgün şekilde ateşlenmemesine neden olabilir. Bu da düşük performansa ve olası stop etmeye neden olabilir. Dolayısıyla buji kablosu arızası gündeme geldiği zaman doğrudan aracınızın performansına etki eden bir sorundan söz edebiliriz.

Buji arızası nasıl anlaşılır

Buji kablosu arıza belirtileri söz konusu olduğu zaman, motor teklemesinin yaygın bir nedenin buji kablosu arızası olduğunuz söyleyebiliriz. Buji, yanma odası içindeki yakıt karışımını tutuşturmak için elektrik enerjisi sağlayan bir cihazdır. Metal bir mahfaza, yalıtkan bir seramik yalıtkan ve yalıtkan içinden çıkıntı yapan bir merkez elektrottan oluşur. Bir motorun ateşleme voltajı, kullanılan bujinin tipine ve durumuna bağlıdır.

Arabanızda tekleme veya sert çalışma yaşadığınızda, bunun arkasında birkaç sebep olabilir. Buji arızası bunlardan biridir. Hızlandığınızda araba hemen çalışıyor veya stop ediyorsa bu da buji kablosu arıza belirtileri arasında yer alır. Buji arızası belirtileri söz konusu olduğu zaman net bir şekilde anlaşılabilen belirtiler karşımıza çıkar. Aşağıdaki sıraladığımız belirtiler, buji arızası gündeme geldiği zaman sıklıkla karşılaştığımız belirtilerdir;

  • Motor teklemesi
  • Aşırı yakıt tüketimi
  • Kötü hızlanma veya güç kaybı

Bujiler çok ısınmalarına izin verilirse arızalanır. Bu, karbon birikintileriyle tıkandıklarında veya motor çok zayıf çalıştığında meydana gelebilir. Aracınızda dahili bir ateşleme bobini varsa, bu bileşen motor elektroniğinden geçen ve her bir silindirin içindeki yakıt karışımını ateşleyen bir elektrik akımı üretmekten sorumlu olduğundan bu bobin de arızalanabilir. Böyle bir durumda hızlı bir şekilde tamircinize uğramanız gerekir.

Buji arıza belirtileri

Buji arızası nasıl anlaşılır

Buji arızası ciddi bir sorundur ve aracınızın kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir. Bujiler, ateşleme bobininden gelen kıvılcımı silindirin merkezinde ateşleyecek şekilde yönlendirmek için tasarlanmıştır. Arabanız tekliyorsa veya tekliyorsa, bujilerinizi hemen kontrol ettirmelisiniz. Arabanız tekliyorsa, bunun nedeni buji arızası olabilir. Aşağıda bir soruna işaret edebilecek bazı belirtiler verilmiştir:

  • Yolda giderken motorunuz stop ediyorsa
  • Motorunuz düşük hızlarda ve yüksek hızlarda kötü çalışıyorsa
  • Boşta veya park vitesinde rölantideyken motor bölümünden vızıltı sesi duyarsınız

Böyle durumlarda buji arızasından şüphelenmelisiniz.

Bujiler motordaki yakıtı ateşlemekten sorumludur, bu da arabanızın bujisinin arızalanması durumunda ciddi sorunlara yol açabileceği anlamına gelir. Arızalı bir bujinin en yaygın işareti, bir veya daha fazla silindirin düzgün şekilde ateşlenmemesi olan teklemedir. Bu, arabanızın kötü çalışmasına veya stop etmesine neden olabilir. Bu nedenle bujilerinizi her zaman bir tamirciye düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz.

Arızalı bir buji, aracınızın kötü çalışmasına ve ayrıca motor ikaz ışığının yanmasına neden olabilir. Buji arızası, hızlanırken güç eksikliği, zayıf yakıt ekonomisi ve aracınızın trafik ışıklarında veya kavşaklarda dururken motorun stop etmesi gibi sorunlara neden olabilir. Dolayısıyla buji arızası sorununu her zaman dikkate almanız gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.