Araba sevdalılarına özel!

16 Yaş Motor Ehliyeti

0 63

16 yaş motor ehliyeti gençlerin en çok merak ettikleri konudur! Motor kullanmak isteyen gençler 16 yaşını geçtikten sonra A1 sınıf ehliyet alabilirler. Bu ehliyet ile 125 cc ye kadar motorları kullanmaları mümkündür. Düşük hacimli motora sahip motosikletleri kullanmak sürücüleri çok zorlamayacaktır. Bisiklet sürmekten biraz daha dikkatli olmak yeterli olacaktır. Sürücü adaylarının ehliyet alabilmek için bir kursa kayıt olmaları şarttır. Kursta sürücüler hem teorik hem de pratik sınavlardan geçmek eğitim alırlar.

Sınavlardan sorunsuz geçen öğrenciler 3 ay gibi bir sürede ehliyetlerine kavuşabilirler. Ehliyet alabilmek için gerekli yaş sınırını geçmiş olmak ve ilkokul mezunu olmak yeterli olacaktır. Kurslara yazılırken istenen belgeler ise şu şekildedir.

 • Kimlik fotokopisi
 • Diploma
 • Adli sicil kaydı
 • Sağlık raporu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Sınav ücret dekontu
 • Sürücü arayı 18 yaşından küçük olduğu için muvafakatname

Bu belgeler ile başvuru yapıldıktan yaklaşık 45 saat kadar eğitim görülür. Sürücülere trafik, ilk yardım, araç tekniği ve trafik adabı gibi konularda bilgiler verilir. Bunun ardından sürücü öncelikle teorik sınava girer. Sınavda kendisine 50 sorulur. En az 70 puan alması beklenir. Geçmiş dönemlerde sınavlar fiziki ortamda yapılırken artık online ortamda yapılıyor. Bu sayede sürücüler sınava girdikten kısa süre sonra başarılı olup olmadıklarını öğreniyorlar. 

Genelde cumartesi teorik sınav yapıldıktan sonra sürücüler başarılı olmuşlarsa pazar günü de pratik sınava giriyorlar. Bu sınav iki aşamalı olarak gerçekleştiriliyor. İlk etapta sürücüler bir parkurda yeteneklerini gösteriyorlar. Slalom ve 8 çizme, düz çizgide ilerleme gibi yetenek gerektiren hareketleri yaptıktan sonra adaylar trafiğe çıkıyorlar. Burada da yarım saat kadar sürücünün trafikte nasıl ilerlediğini izleyen gözetmenler kararını veriyor. Teorik ve pratik sınavlardan geçer not alan adaylar kurstan sertifikalarını alıp ehliyet almak için Nüfus Müdürlüğüne başvurabiliyorlar.

16 yaş motor ehliyeti

İçerik Tablosu

16 Yaşında Alınan Motor Ehliyeti

Motosiklet kullanmak isteyenler A veya M sınıfı ehliyet almak zorundadır. M sınıfı ehliyet ile sürücüler mopedleri ve çok tekerli motorları kullanabilmektedirler. A sınıfı ehliyetle ise iki tekerli motorları kullanabilirler. A sınıfı ehliyet kendi içinde gruplandırılmıştır. A, A1, A2 gibi türleri bulunmaktadır. A1 sınıfı ehliyet alabilmek için 16 yaşında olmak yeterlidir. 125 cc’ye kadar motor kullanmaya imkân verir. Sürücüler 14 beygire kadar güç üreten motorları kullanabilirler.

YouTube video
16 Yaşında Alınan Motor Ehliyeti

A2 sınıfı ehliyet ise ortalama motor gücüne sahip motosikletleri kullanma şansı verir. Bu ehliyeti almak için 18 yaşından büyük olmak gereklidir. Motor gücü 35 kW ’ye kadar olan motorlar ve 15 kW ‘ye kadar olan 3 tekerli motorlar içindir. Motorlarda sepet bulunabilir. Sürücüler için genelde A2 sınıfı ehliyet yeterli olmaktadır. Ama güçlü motorlara sahip araçları kullanmak isteyenler A sınıfı ehliyet almalıdırlar. 16 yaş motor ehliyeti her zaman talep gören bir işlemdir.

16 Yaş Motor Ehliyeti Nasıl Alınır

A sınıfı ehliyet alabilmenin iki farklı yolu bulunmaktadır. Sürücü 24 yaşından büyük olmalıdır. Eğer yaş şartını taşımıyorsa 2 yıldır A2 sınıfı ehliyete sahip olmalıdır. Bu ehliyete sahip olan sürücüler 600 cc’nin üzerinde motorları kullanabilirler. Bu motorlar yüksek hızlara çıkabildiğinden kaza yapma ihtimalleri yüksektir. Bu nedenle deneyimsiz sürücülerin kullanmaması gereklidir. Bunun sağlanabilmesi için yaş şartı ve deneyim gibi iki farklı unsur şart koşulmuştur. 16 yaş motor ehliyeti almayı isteyenlerin karşısına farklı kriterler çıkar.

16 Yaşında Alınan Motor Ehliyeti

16 Yaş Motor Ehliyeti Kaç Cc

Motosiklet genelde adrenalin severler tarafından tercih edilen bir araçtır. Bunun haricinde şehir içinde hızlı hareket etmek isteyenlerde bu aracı seçebilmektedir. Ayrıca motorların park yeri konusunda sorun yaşamaması da bir artı olarak görülebilir. Fakat bu araçların olumsuz yani trafikte araca göre daha tehlike de olmasıdır. Sürücüler çok daha kolay şekilde yaralanabilirler. Bu nedenle trafik kurallarına uyma konusunda çok daha dikkatli olmaları gereklidir. 16 yaş motor ehliyeti alacakların iyi bir sürücü kursuna gitmesi gerekir.

Motosiklet ehliyeti almak isteyenler 16 yaşından itibaren başvuruda bulunabiliyorlar. Küçük yaşlardan itibaren deneyim kazanmak ilerleyen yaşlarda motosiklet kullanmak isteyenler için oldukça yararlı olacaktır. Aileler her ne kadar bu konuda endişe yaşasalar da küçük yaşlarda motor kullanmak sakıncalı değildir. Koruma önlemleri alındıktan ve genç sürücü kurallara uyduktan sonra sorun çıkma ihtimali düşüktür. Zaten sürücünün kullanabileceği motor en fazla 90 kilometre hıza çıkabileceğinden korkulacak bir durum olmadığını söyleyebiliriz. 

16 Yaş Motor Ehliyeti Kaç Cc

Ailelerin çocukların ehliyet alması ödemesi gereken ücretler ise şu şekildedir.

 • Harç ücreti; 250,00 TL
 • Kurs ücreti; 1300,00 TL
 • Teorik sınav ücreti; 90,00 TL
 • Direksiyon sınav ücreti; 120,00 TL
 • Diğer pul ve harçlar; 240,00 TL

Bu ücretlerin dışında koruma ürünlerine verilecek parada ekstra maliyet olacaktır. Ailelerin seçeceği marka ve modele bağlı olarak fiyatlar değişecektir. Bu konuda en az 10.000 TL bütçe ayrılmalıdır. 16 yaş motor ehliyeti almayı isteyenlerin mutlaka bütçelerini önceden oluşturmaları gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.