Araba sevdalılarına özel!

Skoda Arıza Lambaları

0 5

Skoda arıza lambaları farklı durumlarda karşımıza çıkar. Arıza lambaları olası sorunları şoföre bildirmek için ön konsola yerleştirilmiş çeşitli görsellere verilmiş isimdir. Sorunun ciddiyetine göre sadece parlamakla kalmaz sesli uyarıda verir. Skoda marka araçlarda kullanılan arıza sembolleri şu şekildedir;

Brake wear yazısı; aracın fren balataları eskidiğinde bu işaret yanmaya başlar. Bu işaret yandığında sürücü dikkatli olmalıdır. Çünkü frenlerin tutuşu düşecektir. En kısa zamanda servise gitmeli ve balataları değiştirmelidir.

Önünden çapraz şerit geçen oturan insan görseli; sürücü güvenliği için konulmuş bir ikaz işaretidir. Bu işarete sesli ikazda eşlik eder. Sürücü ve yolcu koltuğunda oturan kişilerin emniyet kemerini takmadığını hatırlatır. Emniyet kemerleri takılınca sesli ve görsel ikaz sona erer.

Dökülen şişe görseli; araç bir sebepten dolayı çalışmayacak durumdaysa bu işaret ön konsolda belirir. Aracı çalıştırmaya çalıştırmak imkansızdır. Yapılabilecek şey çekici çağırıp aracı servise götürmektir.

YouTube video
Skoda Arıza Lambaları

Yağdanlık görseli; motor yağ basıncı düşük olduğunda ortaya çıkar. Bu işaret görüldüğünde kaput açılıp sızıntı olup olmadığına bakılmalıdır. Çünkü yağ kendi başına eksilen bir sıvı değildir. Eğer sızıntı görülmüyorsa eksilen yağ eklenerek araç kullanılmalıdır.

Yatay iki dalgalı çizgi ve dikey çizgi görseli; motorun soğutma sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Bu durumda aracı sürmek oldukça tehlikeli olacaktır. Yüksek hararet aracın motoruna hasar verebilir. Yapılacak en doğru şey aracı durdurup çekici çağırmaktır. Buna imkân yoksa önce kaput açılıp araç soğutulmalıdır. Daha sonra devir yükseltmeden araç dinlendirilerek kullanılmalıdır.

Skoda Arıza Lambaları

Skoda Octavia Arıza Lambaları

Octavia marka araçlarda bulunan arıza göstergeleri Skoda marka araçlardan çok farklı değildir. Araçta bulunan işaretlerden bazıları şunlardır;

Bagaj açık araç görseli; aracın kaputunun açık olduğu durumda bu ikaz görseli yanmaya başlar. Sürücü hareket etmeden önce kaputu açmalı ve tekrar kapatmalıdır. Görsel sönmeden de aracı hareket ettirmemelidir. Çünkü kaput hareket halinde açılıp kazaya sebebiyet verebilir.

Üzerinde ok olan kronometre görseli; hız sabitleme sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Aracın çalışmasına bir engel teşkil etmez. Fakat sürücü hızını sabitleme özelliğini kullanamaz.

Arkasında ileri ok işareti olan araç görseli; aracın çevre sensörleri çarpışma ihmalini saptamıştır. Bu durumda sürücüyü frene basması için uyarmak amacıyla bu görseli yakar. Sesli uyarı veren modellerde bulunmaktadır. Sürücünün dalmış olma ihtimalini bertaraf etmek için ikaz verebilir.

Yuvarlak içinde ayak görseli; sürücüler bazen aracı çalıştırırken ya da el frenini indirirken frene basmayı unutabilir. Bu işaret sürücüler unutkanlıktan dolayı ufakta olsa kaza yapmasın diye uyarmak amacıyla kullanılır.

Açık kapılı araç görseli; aracın kapılarından birinin açık kaldığı bu görsel ile gösterilir. Sürücülerin kapıları tek tek kapatılması gereklidir. Hareket halindeyken kazaya sebebiyet verebilir.

Yuvarlak içinde ünlem işareti; Frenlerde bir arıza olduğunda bu işaret bu uyarı işareti çıkar. Ayrıca el freni açık olduğunda da bu ikaz gösterilir. Bu nedenle önce el freninin inil olduğundan emin olun. Eğer işaret sönmüyorsa frenlerini tutmayabilir.

Skoda Octavia Arıza Lambaları

Skoda Superb Arıza Göstergeleri

Superb model araçlarda ön konsolda çıkan görseller diğer modellerden çok farklı değildir. Araçta çıkan görsellerden bazıları şunlardır;

Direksiyon görseli; direksiyon kilidinde ya da direksiyon sisteminde arıza olduğunu gösterir. Sürücülerin aracı sürmemeleri gerekir. Çünkü hareket esnasında aracın direksiyonu kilitlenebilir. En doğrusu bir çekici ile aracı servise götürmek olacaktır.

Dişli şekli içinde termometre; çift kavramalı şanzımana sahip araçlarda görülen bir işarettir. Sistemin çok fazla ısındığı gösterir.

Akü görseli; akünün bitiyor olduğunun ya da arızalı olduğunun göstergesidir. Araç durduktan sonra tekrar çalışmayabilir. Bu nedenle bir servise gitmek gereklidir.

Üzerinde çapraz çizgi bulunan yuvarlak içinde P işareti; elektronik park freninde bir arıza olduğunda bu işaret çıkar. Park ederken sürücüler dikkatli olmalıdır. Çünkü araç geri kaçabilir.

İki tarafında boru bulunan dikdörtgen işareti; dizel modellerde bulunur. Partikül filtresi dolduğunda bu işaret yanar. Filtrenin acilen temizlenmesi gereklidir. Sisteme hasar verebilir.

Sarı renkli direksiyon işareti; direksiyonda arıza olduğunu gösterir.

Skoda Octavia Arıza Lambaları

Kenarında nokta olan araç görseli; benzin deposu gerektiği gibi kapatılmadığında bu ikaz görseli yanar. Kapağın dikkatli şekilde tekrar kapatılması gereklidir.

Sarı renkli arkasında ok işareti bulunan araç işareti; çarpışma uyarı sisteminde arıza olduğunu gösterir. Sürücülerin aracı dikkatli kullanması gereklidir. Skoda arıza lambaları konusunda merak edilenlere bu yazımızda yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.